Hotivi

İŞ KAZALARI, “KADER” OLMAKTAN ÇIKIYOR - Adana UlusAdana Ulus

30 Temmuz 2021 - 06:54

İŞ KAZALARI, “KADER” OLMAKTAN ÇIKIYOR

İŞ KAZALARI, “KADER” OLMAKTAN ÇIKIYOR
Son Güncelleme :

20 Ekim 2016 - 13:05

Adana(Ulus)– Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, iş kazalarının önlenmesi için 2015 yılı Mayıs ayında 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nda yapılan değişiklikle, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin, “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almalarının zorunlu hale geldiğini belirterek, “İş kazalarını önlemek için ilgili tüm kuruluşların üzerine düşen görevi eksiksiz yerine getirmesi gerekiyor. Adana Ticaret Odası olarak başta inşaat olmak üzere tehlikeli sektörlerde faaliyet gösteren tüm üyelerimizi, eğitim ve sertifika hizmetinden yararlanmaya davet ediyoruz” dedi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde, iş kazalarının önlenmesine yönelik sınav ve belgelendirme yaparak bu ihtiyaca cevap vermek üzere kurulan Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. (MEYBEM) tarafından yetkilendirilen ATO çalışmalarına hız verdi. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren Göregen-Seba İnşaat Şirketi’nin başvurusuyla MEYBEM tarafından ahşap kalıpçı, betonarme demircisi ve duvarcı mesleği sınavlarını başarıyla tamamlayan 12 meslek mensubuna yönelik süreç tamamlandı. Atatürk Caddesi’ndeki inşaat alanında düzenlenen törende, başarılı olan inşaat ustalarına yeterlilik belgeleri verildi.
ATO Başkanı Atila Menevşe, Oda olarak iş kazalarının önlenmesine yönelik çalışmalarının ilk meyvesini almanın mutluluğu içerisinde olduklarını belirterek, “Kanun kapsamına giren tüm üyelerimiz için devlet teşviki mevcuttur. Belgelendirme sürecinde yapılacak tüm harcamalar yüzde 100 oranında devlet tarafından karşılanmaktadır. 2017 sonuna kadar sürecek olan bu teşvikten yararlanmak, cezai yaptırımlarla karşılaşmamak ve belgeli ustalar eliyle daha verimli ve güvenli üretim yapmak için tüm üyelerimizi belgelendirme sistemine davet ediyorum. Bilgi ve başvuru için Odamız ücretsiz olarak üyelerimizin hizmetine hazırdır. Amacımız, çalışanların mesleki yeterliliklerini en üst seviyeye çıkararak iş kazalarını önlemektir. Tüm üyelerimizin bu çalışmadan yararlanmasını diliyoruz” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al