Hotivi

İş ve işçi Sağlığının en büyük buluşması Adana’da gerçekleşiyor - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 22:40

İş ve işçi Sağlığının en büyük buluşması Adana’da gerçekleşiyor

İş ve işçi Sağlığının en büyük buluşması Adana’da gerçekleşiyor
Son Güncelleme :

29 Mart 2015 - 12:06

Adana(Ulus)–TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresinin 8.’ncisi bu yıl 16-18 Nisan 2015 tarihleri arasında Adana’da  Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Anfisi’nde yapılacak.

2 yılda bir Adana’da gerçekleştirilen Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi  ile ilgili hazırlıkların tamamlandığını ifade eden MMO Adana Şube Başkanı Hüseyin Atıcı, İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin çalışma yaşamının en temel unsurlarından biri olduğunu ifade etti. Atıcı şöyle dedi:

“İşçi sağlığı ve iş güvenliğinde temel amaç; “sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlanması, çalışanların sağlığına zarar verebilecek hususların önceden belirlenerek gereken önlemlerin alınması, iş kazası geçirmeden, meslek hastalıklarına yakalanmadan, rahat ve güvenli bir ortamda çalışmalarının sağlanması, çalışanların ruhsal ve bedensel sağlıklarının korunması, üretimin devamlılığının sağlamasıdır.

İŞ KAZALARI ÖNLENEBİLİR

Ülkemiz iş kazalarında Avrupa ve dünyada ilk sıralarda; ölümlü iş kazalarında ise Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü sırada yer almaktadır.Yapılan araştırmalara göre iş kazalarının %98’ i, meslek hastalıklarının %100’ ü önlenebilir iken; gerekli önlemler alınmadığı için ne yazık ki her yıl iş kazaları ve meslek hastalarından dolayı birçok ülke nüfusuna denk sayıda insan hayatını kaybetmektedir. İş kazalarının önemli bir bölümünün kayıt altına alınmadığı gerçekliği bir yana, meslek hastalıkları neredeyse hiç kayda alınmamaktadır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak; bir meslek örgütü olmanın sorumluluk ve bilinciyle; 1.sini 2001 de düzenlediğimiz ve 2015’ de ulusal çapta gerçekleştireceğimiz bu büyük buluşmada amacımız; emekten, halktan yana bir meslek örgütü olmanın bilinci ve sorumluluğuyla, bu ekonomik ve toplumsal sorunu her boyutuyla bir kez daha tartıştırıp ortaya çıkan çözümleri kamuoyunun ve yetkililerin bilgisine sunmaktır.”

Atıcı, Türkiye’de iktidarın işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin yeterince önlem almadığını, çıkarılan yasaların da daha çok işverenleri destekleyen nitelikte olduğunu, işçi sağlığı iş güvenliği sektörünün piyasalaşmasına neden olduğunu öne sürdü.  Atıcı, bu konuda da şu bilgileri verdi:

“Adana’da 16-18 Nisan’da gerçekleştirilecek 8. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresine kendi alanında uzman,  ilgili, yetkili  kim varsa herkesi konuk ettik. Bu kongre,  işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında  Türkiye’nin en büyük buluşmasıdır.  Mühendisinden, iş güvenliği uzmanına  iş yeri hekimine,  hemşiresinden avukatına,  akademisyeninden kamudaki bürokratına  her kesimden konunun ilgilisi  paydaşı olanherkes  geliyor. Bu alandaki sorunların tartışılarak çözüm önerilerinin ele alındığı, bilgilendirmelerin  yapılmaya çalışıldığı bir platform. Türkiye açısından da önemli bir kongre” dedi.

8. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresine, Uluslararası Çalışma Örgütü(İLO), Türk Tabipler Birliği, DİSK, TESK, KESK, Hak-İş,   Bilim adamları, Meslek Kuruluşlarının temsilcileri katılıyor.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al