İstihdam yaratan desteklenmeli - Adana UlusAdana Ulus

1 Mart 2021 - 19:10

İstihdam yaratan desteklenmeli

Son Güncelleme :

09 Şubat 2014 - 12:08

zeydan_sanayi_metal (2)Cumhuriyet Halk Partisi Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar esnafın sorunlarının çok olduğunu, istihdama katkı sağlayanların desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Yeşiloba metal sanayi sitesindeki atölyeleri gezen Cumhuriyet Halk Partisi Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, esnaf ve çalışanlarla görüştü. Esnafın sorunlarını dinleyen Karalar, bölge esnafının yurt dışına daha çok iş yapmasını sağlamak için alt yapısı hazır alanlara ihtiyaç olduğunu söyledi. Karalar, “Küçük ve orta ölçekli esnafın sorunları oldukça fazla. Bu sorunların en başında ise alt yapı sorunu geliyor. Bizler göreve geldiğimizde bu şekilde alt yapısı hazır, siteler kuracağız. Adana’nın önemli bir işsizlik sorunun var. Bizler belediye başkanı olunca çok büyük fabrikalar kuramayız. Ama bizler alt yapısı hazır, sorunu olmayan yurt dışından gelenlerin güven duyabileceği siteler kurabiliriz. Bu şekilde kurulacak bir site 10 binlerce kişiye iş imkânı sağlayacaktır. Böylelikle istihdam sorunun bir nebzede olsa önüne geçeceğiz.” dedi.

EN BÜYÜK SORUN İSTİHDAM

Türkiye’nin ve Adana’nın en büyük sorunun işsizlik olduğunu belirten Karalar, devletin bir vatandaşına istihdam yaratabilmek için 80 ila 100 bin dolar arası para harcadığını belirterek küçük esnafın bunu kendi başına yaptığını üstüne üstlük vergi ödediğini söyledi. Karalar, “Baktığınız zaman ülkenin ve Adana’nın en büyük sorunu işsizlik sorunu. Devlet, 1 vatandaşına iş olanağı sağlayabilmek için yaklaşık 80 ila 100 bin dolar arası para harcıyor. Küçük ve orta ölçekli esnaf ise bunu devlete yük getirmeden yapıyor. Onlarca kişi çalıştırıyor, üstüne üstlük vergisini de ödüyor. Bu anlamada esnafın yerinin farklı olması gerekli. En azından sizlerin rahat rahat çalışabileceği alt yapısı sağlam alanlara ihtiyacınız var. Bu yerleri hazırlama görevi de belediyelere aittir. Bizler göreve gelince sizlere altyapısı hazar alanlar yapacağız” Şeklinde konuştu.

zeydan_sanayi_metal (1)ADANA ESKİ GÜNLERİNİ ARIYOR

Bir dönem Adana’nın milli gelirde İstanbul’dan sonra 2’nci olduğunu belirten CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar yanlış politikalar yüzünden Adana’nın yaşanabilirlik sıralamasında sonlarda olduğunu söyledi. Karalar, “Bakın Adana bir dönem kişi başı milli gelir ortalamasında İstanbul’dan sonra 2’nci sıradaydı. Şimdi ise 18’nci sırada… çiftçi mutluydu, esnaf mutluydu… insanlar ekinlerini topladığı zaman bayram ederdi. Şimdi ise ürün para etmiyor, esnaf iş yapamıyor! Bu durum Adana için hiçte iyi değil. Adana yıllarca insanlara aş verdi, iş verdi. Gelin görün ki 21. Yüzyılda Adana işsizlikte ilk sırada. Peki bu neden oldu? Yanlış politikalardan, yanlış teşvik uygulamalarından oldu.”