KADAVRADA ÇENE YÜZ BOZUKLUKLARININ CERRAHİ TEDAVİSİ EĞİTİMİNİ - Adana UlusAdana Ulus

14 Haziran 2021 - 16:04

KADAVRADA ÇENE YÜZ BOZUKLUKLARININ CERRAHİ TEDAVİSİ EĞİTİMİNİ

KADAVRADA ÇENE YÜZ BOZUKLUKLARININ CERRAHİ TEDAVİSİ EĞİTİMİNİ
Son Güncelleme :

10 Nisan 2018 - 19:26

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı tarafından ‘2. Çukurova Ortognatik Cerrahi Günleri ve Kadavra Kursu’ düzenlendi. Kurs kapsamında Çene Yüz Bozukluklarının Cerrahi Tedavisi eğitiminde kadavra kullanıldı. Prof. Dr. Mehmet Kürkçü ve Doç. Dr. Emre Benlidayı kursun direktörlüğünü yaparken Prof. Dr. Alexander Gaggl, Doç. Dr. Christian Brandtner, Prof. Dr. Altan Varol, Doç. Dr. Emre Benlidayı, Doç. Dr. Ufuk Tatlı ve Yrd. Doç. Dr. Can Tükel konuşmacı ve eğitmen olarak yer aldılar.

Türkiye ve yurt dışından birçok bilim insanının katıldığı kursun açılışı Sheraton Grand Adana Oteli’nde gerçekleştirildi. Açılışa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Diş Hekimi Fatih Güler, ÇÜ Abdi Sütcü Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Neslihan Boyan, ÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Yoldaş, akademisyenler ve kursiyerler katıldı.

ÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı ve Kurs Direktörü Prof. Dr. Mehmet Kürkçü, çene yüz bozuklarının cerrahi tedavisinin (ortognatik cerrahi) önemine değinerek bilgileri güncellemek ve pratiğe aktarmak üzere bu kurs programını düzenlediklerini söyledi. Alanlarında bilgi ve deneyim paylaşımını desteklediklerini ifade eden Prof. Dr. Kürkçü, bu yolla mesleğin gelişimine katkı sunmak istediklerini ifade eti. Prof. Dr. Kürkçü “Ortognatik cerrahide güncel konuların yanı sıra, farklı uygulamalar Salzburg/Avusturya Paracelsus Medical Üniversitesi’nden iki tanınmış bilim insanı ve ülkemizin değerli bilim insanları tarafından aktarılacak. Katılımcıların ortognatik cerrahi uygulamalarındaki gelişimlerine önemli katkı sağlayacağını düşündüğümüz kadavra kursunu da planladık. Programı oluştururken tekrarlardan kaçınarak hepimizin ihtiyaç duyduğu konuları bir araya getirmeye çalıştık. Amacımız katılımcılarla, konuşmacı ve kurs eğitmenleri arasında karşılıklı iletişim ortamı oluşturarak, katılımcıların eğitim ve kurslar sonrasında kendilerini daha yetkin ve güven içinde hissetmelerini sağlamaktır.” dedi.

Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Diş Hekimi Fatih Güler ise meslektaşlarına Adana’yı anlatarak verimli bir toplantı geçmesini temenni ettiğini söyledi. Simülasyon üzerinden eğitimlerin yapılacağı günlerin çok uzak olmadığına değinen Dt. Güler bilgi alışverişlerinin teknoloji ile daha iyi noktalara geleceğini ifade etti.

KADAVRALAR ÜZERİNDE EĞİTİM

Çene yüz bozukluklarının cerrahi tedavisinin kadavralar üzerindeki eğitimini Türkiye’de ilk kez 2016 yılında gerçekleştiren ÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı, bu eğitimin ikincisini düzenleyerek önemli bir başarıya imza atmış oldu. Kursun birinci gününde çene yüz bozuklukları alanında önemli konular konuşmacılar tarafından kapsamlı bir şekilde aktarıldı ve tartışıldı. İkinci gün ise kursiyerler kadavra üzerinde cerrahi teknikleri uygulama fırsatı buldular. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Laboratuvarı’nda düzenlenen bu eğitimde Türk ve yabancı eğitmen akademisyenler Prof. Dr. Alexander Gaggl, Doç. Dr. Christian Brandtner, Prof. Dr. Mehmet Kürkçü, Prof. Dr. Altan Varol, Doç. Dr. Emre Benlidayı, Doç. Dr. Ufuk Tatlı ve Yrd. Doç. Dr. Can Tükel iki bölüm halinde kadavra üzerinde eğitim verdi.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al