Kadın Bedenini Malzeme Yapmaktan Vazgeçin! - Adana UlusAdana Ulus

10 Mayıs 2021 - 05:27

Kadın Bedenini Malzeme Yapmaktan Vazgeçin!

Son Güncelleme :

11 Ekim 2013 - 23:32

gokce_piskinpmCHP PM Üyesi Gökçe Pişkin, Hüseyin Çelik’in dekolte ile ilgili sözlerine yazılı bir açıklama yaparak cevap verdi. Açıklamasında iktidarın meşruiyetini kadın bedeni üzerinden sağladığını belirten Pişkin, Gözde Kansu ‘nun işten çıkarılmasını sert bir dille eleştirerek şunları ifade etti:

“Demokratikleşme Paketine türbanı özgürlük olarak sokanlar, kadın bedenini siyasete alet etmeye devam ediyorlar. Geçtiğimiz günlerde Gözde Kansu sunduğu programda giydiği kıyafet yüzünden AKP sözcüsünün hedefi haline geldi. Kansu’nun kıyafetini, dekoltesini eleştiren AKP sözcüsünün beyanı ile başbakanın damadının kanalı hemen düğmeye bastı ve Kansu’nun görevine son verildi.

Kerameti kendinden menkul bir demokrasi anlayışıyla ülkeyi yönetenler, paket paket demokrasi ile halkın dibine dinamit koyanlar kadın bedeni istismarı olmaksızın ayakta duramamaktadır. Buldukları ilk fırsatta kadın ayrımcılığını körükleyenler ya doğum şekline ya çocuk sayısına; ya eteğe, ya da dekolteye karışıp demokrasi maskesinin arkasındaki yüzlerini ortaya koyuyorlar.  Türbanı özgürlük sorunu olarak algılayan yönetici zevat, türbanlı olmayan kadınlar hakkında takındığı üslupla gericiliği pompalamaktır.

Türkiye’nin kadınları AKP’ye teslim olmak zorunda değildir. Türkiye’nin kadınları AKP’nin yarattığı algıya teslim olmak zorunda değildir. Kadının özgürlük mücadelesi, tarihin her döneminde vardır. Bu mücadelenin en çetin dönemi ise içinde bulunduğumuz günlerdir. Özgürlüğü ve demokrasiyi kendi algılarına göre dizayn eden, kendi fikirlerini destekleyenlerin yüceltildiği bir demokrasi anlayışı ayrılıkçılıktır. Bu ayrılıkçı anlayış kadın bedeni üzerinden kendini meşru hale getirmeye çalışmaktadır. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Ülkemizin tüm kadınları, acziyet içindeki hükümete bedenlerine dokunmaması gerektiğini onların anladığı dilde hatırlatmak zorundadır. Bu, kadınlarımızın en doğal hakkıdır. Gözde Kansu yalnız değildir, Gözde Kansu’ya yapılan bu ülkedeki tüm kadınlara yapılmış bir had bilmezliktir!”

takipçi satın al