Hotivi

Kadın Girişimciliğinde Stratejik Ortaklık - Adana UlusAdana Ulus

16 Haziran 2021 - 16:32

Kadın Girişimciliğinde Stratejik Ortaklık

Kadın Girişimciliğinde Stratejik Ortaklık
Son Güncelleme :

20 Haziran 2013 - 11:08

Adana(Ulus)– Ticaret Odası  ve Adana İş Kadınları Derneği’nin (İŞKAD), kadın girişimci sayısının artırılabilmesine yönelik olarak ortaklaşa hazırladıkları, Çukurova Kalkınma Ajansı’nın da mali destek verdiği, “Adanalı Kadınlar Mesleki ve Girişimcilik Eğitimi Alıyor, Kadın Girişimciler Kurumsallaşıyor” adlı proje kapsamında, 250 kadına dokuz ay süresince girişimcilik eğitimi verileceği bildirildi.

Konuyla ilgili olarak Çukurova Kalkınma Ajansı’nda düzenlenen protokol imza törenine, Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Genel Sekreter Ahmet Nevruz, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Zekeriya Şarbak, İŞKAD Başkanı Av. Elif ato_kadingirisimciDoğan Türkmen, İŞKAD Yönetim Kurulu üyeleri Belgin Özçelik, Ayfer Köni ve Canan Onatça Dolmuş katıldılar.

Çukurova kalkınma Ajansı olarak, kadınların istihdamı ve iş hayatına kazandırılmalarına yönelik projelere büyük önem verdiklerini ve bu yöndeki projeleri desteklemekten mutluluk duyduklarını belirten Genel Sekreter Zekeriya Şarbak, “Böylesine önemli bir konuda çalışma yapan ATO ve İŞKAD’ın yetkililerini kutluyor, projenin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Törende konuşan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe ise hayatın her alanında ekonomik ve siyasi birçok sorunların çözümü için kadınların güçlendirilmesi gerekirken, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de toplumsal yaşamın en temel alanlarında bile kadın ve erkek eşitliğinin sağlanmasında güçlükler yaşandığını vurguladı.

Adana Ticaret Odası olarak kadınların hem sosyal hayatta hem de iş hayatında daha fazla inisiyatif ve görev üstlenmesini istediklerini, bu kapsamda önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini vurgulayan Menevşe, ATO ve İŞKAD işbirliğiyle uzun süren bir çalışma döneminin ardından tamamlanan, “Adanalı Kadınlar Mesleki ve Girişimcilik Eğitimi Alıyor, Kadın Girişimciler Kurumsallaşıyor” adlı projenin de bu yöndeki çalışmalarından birisi olduğunu vurguladı. Kadın girişimcilerin sayısını, erkek girişimcilerin sayısıyla yarışır hale gelmesini istediklerini belirten Menevşe, Türkiye’de kadınların istihdam oranının yaklaşık yüzde 25 olduğunu, bu rakamın kadın istihdam potansiyelinin ancak dörtte birinin kullanıldığını ortaya koyduğunu söyledi.

Kadın elinin değmediği bir ekonominin bereketinin olmayacağına inandıklarını kaydeden Menevşe, “Kadınlarımızın iş hayatına katılmalarıyla ekonomimizin bereketinin de artacağına inanıyorum. Bu düşünceyle İş Kadınları Derneğimiz ile böyle bir proje hazırlayarak, kadınlarımızın iş hayatına katılmalarını teşvik etmek istedik. İnanıyorum ki dokuz ay sonra Türk ekonomisine ve iş dünyasının içerisinde yer alacak 250 kadın girişimcimiz sayesinde Türk ekonomisinin 2023 hedeflerini yakalaması daha da kolaylaşmış olacaktır. Bu projenin hazırlanması ve hayata geçirilmesindeki katkılarından dolayı İŞKAD yönetimine ve Çukurova Kalkınma Ajansımıza şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Protokol imza töreninde konuşan İŞKAD Başkanı Av. Elif Doğan Türkmen de, 9 ay sürecek olan proje kapsamında 250 kadına girişimcilik eğitimi verileceğine işaret etti. Türkmen, “Adana’da kadın girişimciliğinin artırılmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Daha önce Güney Rotary Kulübü işbirliği ve KOSGEB desteğiyle Uygulamalı Girişimcilik Kursu düzenleyerek kadın girişimciliğinin artması için önemli bir adım atmıştık. Aynı anda, ‘Kızlarımız Girişimci Olsun’ projesiyle de liselerde öğrenim gören kız öğrencilere girişimcilik seminerleri verdik. Şimdi de Adana Ticaret Odası ile böyle bir projeyi gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kadın istihdamının ve daha da önemlisi kadın girişimciliğinin artmasının hem Adana hem de ülke adına çok önemli bir kazanım olduğuna inanıyoruz. Bu çalışmaların diğer sivil toplum örgütlerine örnek olmasını umuyoruz” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al