Hotivi

“Kadın işi, erkek işi, kadını ayrıştırıyor” - Adana UlusAdana Ulus

21 Haziran 2021 - 18:56

“Kadın işi, erkek işi, kadını ayrıştırıyor”

“Kadın işi, erkek işi, kadını ayrıştırıyor”
Son Güncelleme :

05 Nisan 2015 - 23:29

muhendislikte_kadin_imo (1)İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) ‘Mühendislikte Kadın’ konulu panel düzenledi. İMO Adana Şube Toplantı Salonu’ndaki panele kadınlar kadar erkekler de ilgi gösterdi. Panelde konuşmacı olarak İMO Merkez Kadın Komisyonu Üyeleri Gülrü Yıldız ve Esergül Özdemir yer aldı. Panel koordinatörü İMO Adana Şube Yönetim Kurulu Üyesi Duygu Argunşah, yaptığı açılış konuşmasında, “Ülkemizdeki kadın sorunu çok girift, kapsamlı, yılların olumsuz birikiminin yarattığı yerleşmiş, hatta kanıksanmış durumuyla çözümü hemen sağlanacak boyutta değil. Çalışmalar, her alanda yaygınlaştıkça, çoğaldıkça, birleştikçe anlam kazanacak, çözüme doğru yol alınmasını sağlayacaktır” dedi.

Kadınların tümünün, kadın mühendislerin, mimar ve şehir plancısı kadınların, işçi kadınların, ev işçisi olarak çalışan kadınların, başka değişik alanlarda, değişik konumlarda çalışan kadınların, işsiz kadınların, köyde yaşayan kadınların ortak sorunları olduğuna dikkati çeken Argunşah, “Sırf kadın olmanın getirdiği cinsiyete dayalı sorunlar bunlar. Bu ortak sorunlara, büyük küçük demeden hem bireysel olarak,  hem kendi alanlarımızda, hem ortaklaşa çözüm üretmek zorundayız. Her birimiz farkı yeteneklerimizi,  farklı bakış açılarımızı ortaya koyarak, emek vererek, büyük küçük demenden katkı vererek yol alacağız. Mühendislik mesleği öteden beri erkek mesleği olarak kabul görmüştür. Özellikle de inşaat mühendisliği. Kadın meslektaşlarımız, mesleklerini sürdürürken mesleki nitelikleri hiç önemsenmeden sırf kadın olmalarından kaynaklanan sorunlarla karşılamışlardır. İş bulmakta zorlanmışlardır, yadırganmışlardır, ücretleri düşük tutulmuştur, görev paylaşımında cinsiyet ayrımı yaşamışlardır, terfi edilmeleri engellenmiştir, alan örgütlenmelerinin yönetim kademelerinde az yer almıştır. Görünen o ki görev bize düşmektedir. Görev;  bireylerinin eşit yaşadığı, cinsiyete dayalı ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin olmadığı, insanca bir toplumsal yaşam özlemi olan bizlere düşmektedir. Bu ortak özleme sahip olan kadın ve erkeklere.  Bu nedenle emek vereceğiz, gayret edeceğiz ve zorlayacağız” diye konuştu.muhendislikte_kadin_imo (2)

Argunşah’ın konuşmasının ardından İnşaat Mühendisi Gülru Yıldız, “Biraz tarih, biraz mühendislik, biraz feminizm” konulu sunum gerçekleştirdi.

İlk kadın mühendislerin de diplomalarının olmadığı söyleyen Gülrü Yıldız, ülkemizde de ilk kadın mühendisin, inşaat mühendisi Sabiha Gürayman olduğunu söyledi. Kadınlar üzerindeki ayrımcılığın, cinsiyet eşitsizliğinin kaynağının kapitalizm ve ataerkil yapı olduğunu örneklerle anlatan Yıldız, sunumunda mühendislik, cinsiyetçilik ve mühendis kadınlarla ilgili veriler sundu.

“KADIN İŞİ, ERKEK İŞİ”

İnşaat Mühendisi Esergül Özdemir ise “TMMOB’de Kadın Örgütlenmesi” konulu sunum gerçekleştirdi. Özdemir, kadın istihdamının sermaye eğilimleri ve ataerkil ilişkiler doğrultusunda şekil aldığını, sermaye açısından ucuz ve yedek iş gücü olarak görüldüğünü söyledi.

Toplumsal kodlamalardaki ‘kadın işi’, ‘erkek işi’ algısı istihdamda etkendir. Dolayısı ile meslek alanımız da bu toplumsal kabullerden muaf değildir” diye konuştu. Mühendis kadınların üçte ikisinin ayrımcılığa uğradığını dile getiren Özdemir, “Kadınlar, iş hayatında işe alımlar, ücret, dikkate alınmama ve görevlendirmelerde ayrımcılığa uğruyor. TMMOB ve bağlı odalar mobbing konusuna duyarlılık kazandırılması ve kavramın anlaşılması için gerekli çalışmaların yürütülmesi kararı almıştır. Cinsiyet ayrımcılığına ilişkin, kısa sürede ve kesin çözümler beklemek elbette ki bizi yanılgıya götürecektir. Fakat varlığımızı görünür kılmak adına atılabilecek adımlar da her daim mevcuttur.” dedi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al