Kadın Öğretmene Saldırıyı Kınadılar - Adana UlusAdana Ulus

1 Mart 2021 - 15:46

Kadın Öğretmene Saldırıyı Kınadılar

Kadın Öğretmene Saldırıyı Kınadılar
Son Güncelleme :

28 Şubat 2014 - 20:52

egitimsen_2000evlerEğitim Sen – Türk Eğitim Sen – Eğitim İş – Eğitim Bir Sen 2000 Evler Ortaokulu’nda bayan öğretmene yapılan saldırıyı kınadı.

İnönü Parkı’nda bir araya gelen Eğitim Sen – Türk Eğitim Sen – Eğitim İş – Eğitim Bir Sen üyeleri olayı bildiri ile kınadı. Kurumlar Adına bildiriyi okuyan Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca, 2000 Evler Ortaokulu’nda öğretmen Saadet Okul Müdür odasında öğrenci velisi tarafından saldırıya uğrayarak darp edilmesini kınadı. Eğitim emekçisine yapılan şiddetin temelinde başta bakanlığın söylemleri ve politikalarından güç alan itibarsızlaştırma ve güvencesizleştirmenin yattığını savunan Karaca şöyle dedi:

“Öğretmenin az çalışıp çok kazandığını ve öğrenci başarısızlığının başlıca sorumlusu olduğunun her fırsatta belirtildiği, öğrenciden de müşterileşmenin ve müşteri memnuniyetinin beklendiği bir eğitim sisteminin öğretmene yönelen şiddeti artırması kaçınılmazdır.

Eğitimin içeriği şiddetsiz ve karşılıklı saygıya dayanan bir toplum hedefinin çok uzağındadır. Şiddeti öven, mevcut eşitsizlikleri ve ayrımcılıkları besleyen içeriğe sahip yayınlar bizzat Bakanlığın ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri`nin desteğiyle öğrencilerimize ulaşabilmektedir. Okullarda barış ve demokrasi kültürünü geliştirecek etkinliklere yeterince yer verilmemektedir.

Böylesi olayların en aza indirgenmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümetin öğretmenin zedelenen itibarını acilen yeniden teslim etmesi, eğitim emekçisine yaptığı işin önemine uygun yaşam ve çalışma koşulları sağlanması ve şiddetin ve şiddet dilinin eğitim alanından temizlenmesi için ciddi bir planlama ile çalışmalar yapması gerekmektedir. Bunlar yapılmayıp hâli hazırdaki politikalarda ısrar edildikçe eğitim emekçisine yönelen sözlü, psikolojik, fiziksel her türlü şiddetin başlıca sorumluluğu bu politikaları üretenlerde olacaktır.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.