Hotivi

KADINA ŞİDDET ADANA’DA MASAYA YATIRILACAK - Adana UlusAdana Ulus

30 Temmuz 2021 - 06:42

KADINA ŞİDDET ADANA’DA MASAYA YATIRILACAK

KADINA ŞİDDET ADANA’DA MASAYA YATIRILACAK
Son Güncelleme :

06 Ekim 2016 - 18:07

19. Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı, 15-16-17 Ekim tarihlerinde Adana Kadın Danışma Merkezi ve Sığınma Evi Derneği (AKDAM) ev sahipliğinde Adana’da yapılacak. Kurultayın gündemi ise yerel yönetimlerin kadına yönelik şiddet alanında neler yapabileceği ve kadın örgütlerinin yerel yönetimlerle ilişkileri olacak.
Kadına yönelik şiddet ile cinsiyet temelli ayrımcılığın önemli toplumsal sorunlar olduğunu belirten AKDAM Başkanı Av. Muhal İkikardeş, kadına yönelik şiddet ile ayrımcılığın çözülmesi gereken öncelikli sorunlar arasında yer aldığını söyledi.
KADIN ÖRGÜTLENMELERİNİN TALEPLERİ
Kadına yönelik şiddetle mücadelenin aile merkezli politikalarla, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ise kültürel ve geleneksel değerler ekseninde çözülmesinin mümkün olmadığını ifade eden Av. İkikardeş, kadın örgütlenmelerinin bu sorunların çözümü için Kadın ve Eşitlik Bakanlığı’nın kurulması, Kadın Dayanışma ve Danışma Merkezleri ile sığınakların yaygınlaştırılması, Kadına yönelik şiddetle mücadele için merkezi ve yerel yönetim bütçelerinden hem devletin kendi çalışmalarına hem de bu alandaki bağımsız kadın örgütlenmelerinin çalışmalarına yeterli pay ayrılması yönünde talepleri olduğunu anımsattı.
KURULTAY ADANA’DA
Kadına yönelik şiddetle mücadelenin kadın örgütlenmelerinden bağımsız yürütülemeyeceğini belirten Av. İkikardeş, ilki 1998 yılında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde gerçekleştirilen kurultayın 19’uncusunun kadına yönelik şiddetin yoğun olduğu iller arasında yer alan Adana’da gerçekleştirilecek olmasının önemine işaret etti.
ŞİDDETLE VE AYRIMCILIKLA MÜCADELEEnerjisaAdanaAcilis2 (1)
Kurultayda yerel yönetimlerin kadına yönelik şiddet alanında neler yapabileceği ve kadına yönelik şiddetle mücadele eden sivil toplum kuruluşlarının yerel yönetimlerle ilişkilerinin ele alınacağını aktaran Av. İkikardeş, kurultaydan kadına yönelik şiddetle mücadele ve cinsiyet temelli ayrımcılığın önlenmesi konularında önemli kararlar çıkacağına inandığını söyledi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al