Hotivi

KADINA ŞİDDET ADANA’DA TARTIŞILIYOR - Adana UlusAdana Ulus

27 Temmuz 2021 - 17:44

KADINA ŞİDDET ADANA’DA TARTIŞILIYOR

KADINA ŞİDDET ADANA’DA TARTIŞILIYOR
Son Güncelleme :

16 Ekim 2016 - 10:07

ADANA(ULUS)–19. Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı, Adana Kadın Danışma Merkezi ve Sığınma Evi Derneği (AKDAM) ev sahipliğinde Adana’da başladı.
Adana Şirinpark Otel’de dün, kadına yönelik şiddetle ve cinsiyet temelli ayrımcılıkla mücadele eden; farklı illerden 21 sivil toplum örgütünün temsilcisi 200’den fazla kadının katılımıyla başlayan kurultayda, yerel yönetimlerin kadına yönelik şiddet alanında neler yapabileceği ve kadın örgütlerinin yerel yönetimlerle ilişkileri ele alınacak.
Kurultayın açış konuşmasını yapan AKDAM Başkanı Av. Muhal İkikardeş, kadına yönelik şiddet ve cinsiyet temelli ayrımcılığın en önemli toplumsal sorunlar arasında yer aldığını belirterek, bu alanda çalışan sivil toplum kuruluşlarının karşı karşıya kaldığı sorunlara dikkati çekti.
Yerel yönetimlere ve halka, kadına yönelik şiddet sorununun kanalizasyon, asfalt çalışmaları, parklar ya da semt pazarları kadar önemli olduğunu bir türlü anlatamadıklarını belirten Av. İkikardeş, “Kadın danışma merkezlerinin olmazsa olmaz olduğunu ve bunu talep etmeleri gerektiğiyle ilgili bir duyarlılık oluşturmada ne yazık ki başarılı olamadık” dedi. kadin_siddet_akdam (1)
Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye’deki sivil toplum kuruluşlarının işin içinde İstanbul ve Ankara’dan bir örgüt olmadığı durumlarda diyalog kurmaya pek istekli olmadığını dile getiren Av. İkikardeş, sivil toplum örgütlerinin bir araya gelemediğini, vakaları tartışamadığını ve veri paylaşımı yapamadığını söyledi. Av. İkikardeş, “Özellikle belediye çatısı altındaki kadın danışma merkezlerinin sivil toplum kuruluşlarına mesafeli durduğunu gözlemliyoruz” diye konuştu.
Kadın kuruluşlarının en önemli sorunlarından birinin bütçe olduğunun altını çizen Av. İkikardeş, AKDAM’ın genel giderlerinin karşılanması karşılığında Adana Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan protokolle hem Adana Büyükşehir Belediyesi Kadın Da(ya)nışma Merkezi sıfatını kullandığını hem de dernek olarak belediyenin kadın şiddetiyle mücadele eden birimi olarak görev yürüttüklerini vurguladı.
“BÜTÇEMİZ HİÇ OLMADI”
“Bize ayrılan net bir bütçe hiç olmadı” diyen Av. İkikardeş, kimi zaman mutfak ihtiyaçlarından sekreter sağlanmasına dek geniş imkanların sağlandığını belirterek, “Şu an ise yalnızca elektrik, su, telefon ve toplantı giderleri sağlanıyor. Kadromuz ya da maaşımız yok. Yaptığımız çalışmalar belediyenin bünyesi içerisindeki birimlerle eş tutulmuyor, aynı derecede bilinmiyor” ifadelerini kullandı.
“STANDART BİR PROTOKOL YOK”
Yıllardır imzaladıkları protokolde bir standart olmadığını kaydeden Av. İkikardeş, “Örneğin, sık sık bağlı olduğumuz müdürlüğümüz ya da birimimiz değişebiliyor. Daha önceleri belediyenin kültür müdürlüğü ile protokol imzalarken, en son sosyal hizmetler müdürlüğü ile imzaladık. Şimdi yine değişerek başka bir müdürlük onun yerini aldı” dedi.
AKDAM’a ayrılan belirli bir mekanın da olmadığının altını çizen Av. İkikardeş,”Neresi gösterilirse orada çalıştık. Ne yazık ki çok adres değiştirdik, bu da çalışmalarımızı çok etkiledi. Şu an yeni yeni yeni toparlanıyoruz” şeklinde konuştu.
Kurultayda yerel yönetimlerin kadına yönelik şiddet alanında neler yapabileceği ve kadına yönelik şiddetle mücadele eden sivil toplum kuruluşlarının yerel yönetimlerle ilişkilerinin ele alınacağını hatırlatan Av. İkikardeş, kurultayın dışarıdaki çatışma diline, erkek egemen dünyanın dayattığı tüm engellemelere inat barışı, dayanışmayı, örgütlenmeyi ve mücadeleyi yeniden inşa etme sürecine önemli bir katkı sunacağını sözlerine ekledi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al