Hotivi

Kalp Hastaliği Anne Karninda Tespit Edilebiliyor - Adana UlusAdana Ulus

22 Haziran 2021 - 16:49

Kalp Hastaliği Anne Karninda Tespit Edilebiliyor

Kalp Hastaliği Anne Karninda Tespit Edilebiliyor
Son Güncelleme :

24 Haziran 2015 - 9:31

hamilelik_zayiflama (1)Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kalp Damar ve Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu son dönemlerde yenidoğan bebeklerde konjantal kalp hastalığı görülme sıklığının arttığı yönünde bir izlenim olduğunu belirtti. Poyrazoğlu istatistikî anlamda hastalığın görülme oranlarının değişmediğine dikkati çekerken tıpta yaşanan gelişmeler doğrultusunda hastalığın erken tanısının anne karnında bile mümkün olabildiğini bu durumda da oranların sanki artıyormuş gibi göründüğüne vurgu yaptı.

Son dönemlerde yenidoğan bebeklerde konjontal kalp hastalığı konusunda artış olduğuna yönelik kamuoyunda genel kanı bulunuyordu. Konuya ilşkin açıklamada bulunan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kalp Damar ve Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu, yaptığı açıklamada hastalığın eskiden erken teşhisinin kolay olmadığını bu nedenlede ortaya çok geç süreçlerde çıktığını dile getirdi. Poyrazoğlu tıpta yaşanan gelişmelerle artık anne karnında bile kalp hastalığının tespit edilebildiğine işaret ederek kamuoyunun hastalıktan daha çok haberdar olduğunu ifade etti.

İstatistiklere göre dünyada canlı doğumların binde beşi ila sekizinde konjontal kalp hastalığı olduğuna değinen Poyrazoğlu, ölü doğumlarda ise bu rakamın yüzde üç ila beş olduğuna dikkati çekti.

Poyrazoğlu konjontal kalp hastalığının moraran(syonatik) ve morarmayan(asyonatik) olmak üzere iki şekilde değerlendirildiğini belirterek, morarmayan bebeklerin ileriki dönemde genelde gelişim sorunları yaşadıklarını bu durumunda hastalığın bir başka belirtisi olabileceğini söyledi. Morarmayan bebeklerin kalbinde delik olmasının en sık görülen hastalıkların başında geldiğine değinen Hakan Poyrazoğlu, morarmayan hasta gurubunda erkeklerin fazla olduğunu moraran hasta gurubunda ise kızların fazla olduğunu dile getirdi.

Çevresel ve genetik faktörlerin hastalığın oluşmasında önemli rol oynadığını da sözlerine ekleyen Poyrazoğlu, gebelikte alkol ve uyuşturucu kullanımının ayrıca ileri yaş gebeliğinin de hastalıkta önemli pay sahibi olduğuna dikkati çekti.

Çukurova Bölgesi’n de hastalığın görülme sıklığı

 

Çukurova bölgesinde ise tecrübeye dayanarak tam bir istatistiki rakam verememekle birlikte hastalığın görülme sıklığının fazla olduğuna vurgu yapan Hakan Poyrazoğlu, bunun nedenlerine ilişkin net bir bilimsel çalışmada olmadığına değindi. Poyrazoğlu yine Suriye’den göçle birlikte gelen bebeklerde de kalp hastalığının sıklıkla görüldüğünü bunda da yaşam koşulları ve kalitesinin kısıtlı olmasının etken olduğunu ifade etti.

20. haftadan itibaren anne karnında kalp hastalığının rahatlıkla tespit edilebildiğine işaret eden Poyrazoğlu, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi olarak bebeklerde kalp hastalığının tıbbın son imkânlarıyla gerek tanı gerekse tedavi yönünde gerekli tüm imkânları sunduklarını belirtti.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al