Hotivi

Kamu İhaleleri Kimlere Peşkeş Çekildi?! - Adana UlusAdana Ulus

16 Haziran 2021 - 02:13

Kamu İhaleleri Kimlere Peşkeş Çekildi?!

Kamu İhaleleri Kimlere Peşkeş Çekildi?!
Son Güncelleme :

02 Ekim 2015 - 16:28

CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin,  7 Haziran seçimlerinden sonra yapılan özelleştirme ihalelerini Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sordu.

CHP Genel Sekreteri Tekin, 7 Haziran seçimlerinden sonra yapılan kamu taşınmazları ile liman özelleştirme ihalalerinde, ÖİB hisselerinin “blok satış” yöntemiyle ve atıl durumda bulunan taşınmaz ve limanların “varlık satış” yöntemiyle bir bütün halinde özelleştirilmesinden beklenen toplam gelir miktarını sordu. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yazılı olarak cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunan Tekin önergesinde, 17/25 Aralık Yolsuzluk tape’lerinde adı geçen firma ve kişilerin bu ihalelere girip girmediğini ve satışında birleştirme yapılan taşınmazların bilgisini istedi.
Kamu taşınmazları ve limanların, özellikle 7 Haziran seçiminden sonra, yandaşlara peşkeş çekilerek verildiğini ve Başbakan’ın kamuoyunu nezdinde oluşan belirsizliği gidermek için açıklamada bulunması gerektiğini ifade eden CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin’in Başbakan’a yönelttiği sorular ise şöyle;

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 7 Haziran 2015 seçimlerden bugüne kadar toplam kaç özelleştirme ihalesi yapılmıştır? Hangi bedelle kimlere satışlar gerçekleşmiştir?
9/10/2015 tarihinde gerçekleşecek olan Kastamonu – İnebolu Liman İşletmesi,  Hopa Liman İşletmesi ve Hopa Termik Santrali’nin ihalesine ilişkin kaç firma şartname almıştır? Bu firmalar hangileridir?
Kastamonu İnebolu Limanı’nın işletme hakkına da sahip olan Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.(ADÜAŞ)’nin sermayesinde bulunan %100 oranındaki ÖİB hissesinin “blok satış” yöntemiyle ve atıl durumda bulunan Hopa Termik Santrali’nin de bulunduğu “varlık satış” yöntemiyle bir bütün halinde özelleştirilmesinden beklenen toplam gelir miktarı nedir?

İhalede, ADÜAŞ (Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş) ve Hopa Termik Santrali’ne ek olarak satışı birleştirilmiş başka taşınmazlar var mıdır?  Bu taşınmazlar nelerdir?
İlgili şartname kaç firma tarafından talep edilmiştir? Bu firmalar hangileridir?
Şartname talep eden firmalar arasında,firma yetkililerinin 17/25 Aralık yolsuzluk iddialarına adı karışarak  basına yansımış olan kaç kişi veya firma bulunmaktadır?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al