Kantincilere Hijyen Sertifikası - Adana UlusAdana Ulus

10 Mayıs 2021 - 04:30

Kantincilere Hijyen Sertifikası

Son Güncelleme :

16 Eylül 2013 - 8:55

kantinsertifikaİl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce Okul kantinlerine açtığı eğitimi kursu sona erdi. Kantincilere sertifikaları Vali Hüseyin Avni Coş, tarafından verildi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül, daha önce de fırın çalışanlarına yönelik kapsamlı bir eğitim programı uygulaması ile bin 500 kişiye eğitim verdiklerini vurguladı. Akgül, “Şimdi ise bin 16 okul kantini çalışanına eğitim vererek, sertifika almalarına yönelik çalışmalarımızı tamamladık. Böylece öğrencilerimize daha kaliteli hizmetin yanı sıra daha güvenli gıda sunulmasını sağlamayı amaçlamaktayız. Okullara dönük hijyen eğitimlerimiz, personelin eğitim düzeyi ve becerileri de dikkate alınarak zaman içerisinde tekrarlanacaktır. Bugüne kadar 971 bakkal çalışanına hijyen eğitimi verildi” dedi.

Vali Hüseyin Avni Coş ise, mesleğinin ahlak ve haysiyetine sahip çıkan gerçek işletmelerin her zaman yanında olduklarını, bu konuda hassasiyet göstermeyen, çeşitli kolaylıklara kaçmak suretiyle, gerçek esnaf ve sanatkarı zora düşüren, merdiven altı işletmelerle her zaman mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

İşletmecinin, ürettiği gıdayı gönül rahatlığıyla çocuklarına yedirmiyorsa o ürünü satmaması gerektiğini belirten Vali Coş, “Gıdanın üretiminden satış noktalarına kadarki aşamalarda, yasayla öngörülen hijyen kurallarına dikkat edeceksiniz. Bunun istisnası ve tavizi yoktur” dedi.

‘Temizlik imandan gelir’ anlayışı, özellikle bozuk ve standart dışı, günü geçmiş gıdaların, hiçbir şekilde satışa sunulmaması gerektiğine değinen Vali Coş, bu tür işletmelerin tespiti halinde en ağır şekilde cezalandırılması hususunun, bizzat takipçisi olduğunu ifade ederek, “Bunu şunun için yapıyoruz; Aynı zamanda bu konuda titiz olan işletmelerle, gerekli hassasiyeti göstermeyen, sözde firmalar arasındaki haksız rekabeti ortadan kaldırmak istiyoruz. Müşteriyi velinimet bilen bir anlayışla işini yürütenle, ‘ne tutturabilirsem kardır’ diye hareket eden; hiçbir kuralla uymayan ve temel amacı ‘para kazanayım da nasıl olursa olsun’ diyen, sözde işletmeciler arasında bir ayrım yapılmasını arzu ediyoruz. Bu kişilerle mücadele sadece Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün değil, aynı zamanda Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de görevi olacak. Okullarımız bünyesinde faaliyet gösteren kafeterya, yemekhane, kantin ve çay ocağı gibi yerlerin sağlık kurallarına uygun faaliyet göstermesi Milli Eğitim yöneticileri de gayret ve dikkat gösterecekler. Biz de bizzat bunun takipçisi olacağız” dedi.

 

takipçi satın al