Hotivi

Karaisalı, Aladağ ve Kozan'da Guatr Yaygın - Adana UlusAdana Ulus

21 Haziran 2021 - 18:58

Karaisalı, Aladağ ve Kozan’da Guatr Yaygın

Karaisalı, Aladağ ve Kozan’da Guatr Yaygın
Son Güncelleme :

04 Haziran 2015 - 17:31

İyot eksikliğinin önlenebilir zeka geriliğinin en önde gelen nedenlerinden biri olduğu ve  kişiyi anne karnından başlayarak tüm yaşamı boyunca olumsuz olarak etkileyen bir hastalıklar bütünü olduğu bildirildi.

Adana İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, iyot yetersizliğinin en olumsuz ve yıkıcı etkilerinin gözlendiği risk grupları; Doğurganlık çağdaki kadınlar, Gebeler, Bebekler ve Çocuklar olarak açıkladı.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Bebek ve çocuklarda; büyüme ve gelişme geriliği, zeka düzeyinin akranlarına göre en az 13.5 puan daha düşük olması, öğrenme yeteneği ve okul başarısında azalma, gebelerde düşük ve ölü doğum riskinde artma ve her yaşta guatr iyot yetersizliğinin oluşturduğu önemli sağlık problemlerinden sadece birkaçıdır. Türkiye’de 74.000 kişinin taranması ile yapılan bir araştırmada guatr görülme sıklığı % 30.5 bulunmuştur.

GUATR HASTALIĞI YAYGIN

Adana İli Akdeniz Bölgesinde guatr görülme sıklığı en az olan il olmasına rağmen Karaisalı, Aladağ ve Kozan ilçelerinde guatr daha yaygın olarak görülmektedir.

Bu amaçla tüm dünyada iyot yetersizliğinin önlenmesi için ülkemizin de içinde bulunduğu birçok devlet özel programlar başlatmıştır. Güvenli, ucuz ve etkili bir yol olan iyotlu tuz kullanımı çok uzun bir süredir dünyada bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Ülkemizde 1968 yılında başlayan tuzun iyotlanması  çalışmaları, 1994 yılında başlayan ulusal “ İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi ve Tuzun İyotlanması Programı” ile hız kazanmıştır. Eğitim, yasal düzenleme, bilgilendirme, bilinçlendirme, izleme ve denetimler ile iyotlu tuz kullanımında artış görülmüştür.

Sağlık Bakanlığımız ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının konuya gösterdiği hassasiyet ve önemle “Türk Gıda Kodeksi-Yemeklik Tuz Tebliği” 9 Temmuz 1998 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu tebliğle birlikte sofra tuzlarının iyotlanması zorunlu hale getirilmiştir.

İyotlu sofra tuzlarının ambalajlanmasında Türk Gıda Kodeksine uygun ambalaj materyali kullanılmalı, ambalaj üzerine son kullanma tarihi yazılmalı , iyot içerdiğini bildiren ifade ürün adıyla aynı yüzde olmalıdır. Ev ve marketlerde ışığı geçirmeyecek ambalajda ve kuru ortamda muhafaza edilmelidir.

Günlük iyot ihtiyacının karşılanması için yemeğe atılan tuz miktarı yeterlidir. Bu nedenle yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır.

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan hizmet içi eğitimler ve halk eğitimlerinde iyotlu tuz kullanımına yer verilerek konu hakkında duyarlılık oluşturulması amaçlanmaktadır.

İyot yetersizliği hastalıklarını tedavi etmek çok güç ve pahalı fakat iyotlu tuz kullanmak hem sağlıklı hem de ucuzdur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al