Hotivi

Karaisalı Orman YAngınında Sabotaj Şüphesi - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 22:51

Karaisalı Orman YAngınında Sabotaj Şüphesi

Son Güncelleme :

28 Temmuz 2013 - 19:37

karaisali_yanginAdana’nın Karaisalı ilçesi Hasan Dağı’ndaki orman yangını güçlükle kontrol altına alındı. Yangında sabotaj iddialarının da bulunduğu öne sürülüyor.
Saydere’nin kuzey kesiminde başlayan ve aşırı poyraz nedeniyle bir saatte Hasan Dağı’nın zirvesine kadar çıkan yangın, Hasan Dağı’nın eteklerindeki evlere yaklaştırılmadı. Gülüşlü Köyü Mezarlığına kadar gelen yangın güçlükle kontrol edilebildi. Orman Bölge Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, çevre il ve ilçelerden gelen arazözler ve orman yangın söndürme araçları ve helikopterle yangına müdahale edildi. Çıkan yangında 30-50 hektar arasında ormanın yandığı tahmin edilirken, kesin hasarın tesbit edilmesi için çalışmalar da sürdürülüyor.

Karaisalı Orman İşletme Müdürlüğü’nün 5 yıldır yürüttüğü Bal Ormanı Projesi gereğince dikilen tüm ağaçlar ve fidanların tamamı yandı. Proje gereği ekilen harnuplar 1.5 metreyi, çamlar 2 metreyi, akasyalar da üç metreyi geçmişti.

KUNDAKLAMA MI?

Yangın sonrası sitemizi arayan vatandaşlar, olayın ya davarcılar tarafından ya da taş ocakları için ruhsat alıp, ÇED Raporu alamayanların yapmış olabileceklerini ileri sürdüler. Yetkililer k tüm ihtimalleri değerlendireceklerini ve en kısa zamanda olayı ortaya çıkaracaklarını ifade ettiler.

takipçi satın al