Hotivi

Karaisalı’da umut salçalık biberde - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 21:17

Karaisalı’da umut salçalık biberde

Son Güncelleme :

06 Ağustos 2013 - 12:12

Adana(Ulus)–biber_karaisaliDünya’nın en kaliteli yağlık biberi olarak bilinen Karaisalı   biberinin verimi, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu’ndaki ıslah çalışmaları sonucunda iki katına çıktı.

Yurt içinde daha çok salçalık olarak tercih edilenKaraisalı   biberinin, çiftçi şartlarındaki deneme ekimlerinin ardından közlenerek yurt dışına ihraç edilmesi planlanıyor.

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürü Dr. Davut Keleş, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dünya biber üretiminde, biberin anavatanı olmamasına rağmen 2. – 3. sırada yer aldığını söyledi.

Türkiye’nin sahip olduğu iklim şartları nedeniyle pek çok bitki türünde biyoçeşitliliğe sahip olduğunu anlatan Keleş, bunlardan birinin de biber olduğunu belirtti.

Biberin Türk mutfağında her türlü yemeğe girdiğini ifade eden Keleş, şunları kaydetti:

“Ülkemizde pek çok mikro klima bölgesi var. Her bölgenin biberi farklı. Mutfak ve ekolojik zenginliğimizden dolayı, biberin anavatanı olmamamıza rağmen müthiş bir biyoçeşitliliğimiz var. Yaklaşık 2 bine yakın saf hattımız var. Bunun 500 tanesi birbirinden tamamen farklı. Bu zenginliğin doğru kullanılabilmesi için bu türleri ıslah etmeniz gerekiyor. Biberle ilgili birçok araştırmamız var. Karaisalı  biberi de bunlardan biri. Karaisalı   biberi dünyanın en kaliteli yağlık biberi. Halkın deyişiyle salçalık biberi.”

Keleş, Alata olarak biber çeşitlerinin ıslahıyla ilgili pek çok araştırma yürüttüklerini dile getirerek, isot yapılan Urfa biberinde dekar başına 3 bin kilogram olan verimi 6 bin 600 kilograma çıkardıkları araştırmanın yanı sıra, Karaisalı  biberinde de ıslah çalışmalarının sona gelindiğini bildirdi.

-Közlenmiş olarak ihraç edilecek-

Ar-Ge ve bilimin öneminin burada daha iyi anlaşıldığını anlatan Keleş, şöyle devam etti:

“Nasıl Urfa biberinde kaliteyi öne çıkardıysak burada da bu biberin veriminin yanında salçalık ve közlemelik değerini artırmaya yönelik çalışmalar yaptık. Islah çalışmalarıyla verim yaklaşık iki katına çıktı. Közlemelik biber yurt dışında çok fazla ilgi gören bir ürün. Direk ihracata gidiyor. Közlemede iyi bir çeşit ortaya çıkarmazsanız, közleme yaptığınızda ortaya çıkan renk matlaşıyor, albenisi olmuyor veya meyve eti bütünlüğü dağılıyor. Bu da pazarlama açısından sıkıntılı bir durum ortaya çıkarıyor. Bizim amacımız közlemede dik duran, rengini kaybetmeyen, verimli bir ürün ortaya çıkarmak. Bu çalışmamızı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Adana İl Özel İdaresi ve Karaisalı  Kaymakamlığı ile birlikte yürütüyoruz. Çiftçi şartlarındaki deneme ekimlerinin ardından Karaisalı  biberinin közlenerek yurt dışına ihraç edilmesini planlıyoruz.”

Hastalıklara karşı daha korunaklı

Karaisalı Kaymakamı Hidayet Sarı ise Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Adana İl Özel İdaresi’nin mali desteğiyle bölgenin önemli bir gelir kaynağı olan ve ilçenin adıyla özdeşleşen biberin kalitesi ve veriminin artırılması için 3 yıl önce çalışma başlattıklarını söyledi.

İlçe genelinde 3 bin 500 dekar alanda üretilen biberin özellikle Çukurova yöresinde ev hanımlarının yemeklerde kullandığı salça yapımında tercih ettiğini belirten Sarı, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonundaki ıslah çalışmasıyla hem ihracata yönelinmesinin hem de böylelikle üreticilerin gelir düzeyinin artırılmasının hedeflendiğini vurguladı.

Sarı, gün geçtikçe özelliğini kaybetmeye başlayan Karaisalı   biberinin eski günlerine geri döndürülmesi için çalışmaların tamamlandığını belirterek,

“Yapılan ıslah çalışması ile yüzlerce biber çeşidinin içinden 4 biber çeşidine ulaşılmış oldu. Çalışmanın sonucunda Karaisalı biberi lezzetli, verimi yüksek, hastalıklara karşı daha korunaklı hale getirildi. Böylece vatandaşlarımız çıkartacağı salçasını hem lezzetli, hem de ucuza bulabilecek. Üreticilerimizde bol kazanç sağlamış olacak” diye konuştu.

Islah çalışmasının tamamlanmasıyla dekarda ortalama 2,5 ton olan rekoltenin 5-6 tona çıkmasının sağlandığını kaydeden Sarı, “İlçe genelinde ikinci ürün olarak da ekilen biber rekoltesindeki artışla üreticilerin kar oranları artacak. Rekoltenin iki katına çıkması ileri aşamada üretim alanlarının yaygınlaşmasını da beraberinde getirecek” dedi.

Geçen yıl ekilen eski tohumla bu yıl ıslah edilen tohum arasındaki farkı net bir şekilde görüyoruz diyen Sarı, ‘’Eski tohumdan elde edilen biberler küçük büyük farklılıklar içerirken iken yeni tohumlardan elde edilen biberler hem daha etli hem daha düzgün büyük ve bol. Bunun yanında eski tohumlar hastalıklara dayanamazken yeniler hastalıklara daha fazla dirençli. Ayrıca lezzet yönünden de farklı olacak. Bu şu anlama geliyor aynı maliyeti üstlenen çiftçi daha fazla hasat alacak, kalite arttıkça biberin fiyatı da artacak. Bunun yanında ihracatlık da üretim yapılabilir hale gelerek her yönden çok avantajlı bir durum oluşacak’’ dedi.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu adına ıslah programını yürüten Islah ve Genetik Bölüm Başkanı Dr. Hasan Pınar ise, Geleneksel olarak yetişen Karaisalı biberi ıslah edildiği zaman 5–6 tona kadar ürün elde edebildiğini söyledi.

Islah edilmeyen tohumdan elde edilen üründen 2,5 -3 ton elde edebildiğini belirten Pınar, ‘’Eski tohumlarda yüzde elli gibi bir verim düşüş olmasına karşın yeni tohumların meyvesi daha etli ve tutumu daha çok. Üniform meyve olduğu için Pazar payı daha fazla olacak. Bizim ıslah ettiğimiz ürünün tamamının pazarlanabilir olmasını ön planda tutuyoruz. Yaptığımız çalışmada pazarlanabilir meyvenin daha fazla olduğunu görüyoruz. Biz bir ekip olarak çalışıyoruz. Amacımız çiftçimizin hem para kazanması hem de kaliteli ürün elde etmesini sağlamaktır’’ diye kaydetti.

takipçi satın al