Hotivi

Karayolu işçileri TBMM gündeminde - Adana UlusAdana Ulus

16 Haziran 2021 - 01:57

Karayolu işçileri TBMM gündeminde

Karayolu işçileri TBMM gündeminde
Son Güncelleme :

03 Mayıs 2013 - 15:31

chplogoCHP Konya Milletvekili Atilla Kart,  Karayollarında taşeron olarak çalışan işçilerin durumunu TBMM gündemine taşıdı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren CHP Konya Milletvekili Atilla Kart,  11 yılı bulan AKP İktidarlarında çalışanların, emeğiyle geçimini sağlayanların  ağırlaşan ekonomik şartlar karşısında perişan durumda olduğunu belirterek,

“Taşeronlaşma ve geçici sözleşme ilişkileri sebebiyle iş güvencesinden yoksun olan; iş cinayetleri boyutuna varan iş kazaları sebebiyle de can güvenlikleri tehlikede olan çalışanlar tedirgin haldedir.  Medya üzerindeki oto sansür ve toplumda yaratılan korku ve baskı iklimi sonucunda; toplum ve çalışanlar tepkilerini her ne kadar açık bir şekilde dile getiremiyorlar ise de ,  Türkiye’de , Hükümet eliyle “sosyal patlamanın” sosyo-ekonomik şartları büyük ölçüde yaratılmış durumdadır. Hükümet, artık bu temel gerçeği görmeli ve yüzleşmelidir. Hükümet, gelir dağılımı adaletsizliğini giderecek kalıcı çözümleri ivedi olarak hayata geçirmek  zorundadır. CHP olarak, bu yöndeki somut önerilerimizi , Anayasa Uzlaşma Komisyonu dahil olmak üzere tüm Komisyonlarda dile getiriyoruz.” Dedi.

CHP Milletvekili Kart,  Karayolları çalışanlarıyla, SSK emeklilerinden yapılan kesintiler konusunu dile getirdi ve Çalışma Bakanından  3 sorusuna yanıt verilmesini istedi:

“(1) Karayolları bünyesinde,  taşeron işçisi olarak görev yapmakta olan  ve açmış oldukları davalar Yargıtay aşamasından da geçmek suretiyle işçiler lehine sonuçlanan  Yargı kararları da göz önüne alınarak; Yargı kararları doğrultusunda, bu işçilerimizin kadro kapsamına alınması yönünde, Bakanlık ve Hükümet tarafından sürdürülen herhangi bir çalışma var mıdır?

Çalışma varsa, hangi aşamadadır? Yoksa, hangi gerekçeyle bu çalışmalar yapılmamaktadır? Yargı kararlarının uygulanması Anayasal zorunluluk olduğu halde , bu yönde neden herhangi bir çalışma yapılmamıştır?

(2) Karayolları bünyesinde taşeron işçisi olarak çalışan kaç kişi vardır? 9.000 kişinin çalıştığı yönündeki bilgiler doğru mudur?

(3) SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin , ağırlaşan hayat şartları sebebiyle , emekli olduktan sonra ikinci bir işte çalışmaları (genellikle taksi işletmecisi olarak) üzerine , elde ettikleri ücretlerinden yapılan kesintinin yasal dayanağı nedir?

Bu kesintiler sebebiyle elde edilen Bütçe geliri nedir? Bu yolla kaç kişiden kesinti yapılmaktadır?

Anayasa Mahkemesi kararına göre bu kesintinin yasal dayanağının olmadığı açıklık kazanmış olmasına rağmen, bu kesintiler hangi yasal ve takdiri gerekçeyle yapılmaktadır?”

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al