Hotivi

Kart, MEDAŞ’ı sordu - Adana UlusAdana Ulus

22 Haziran 2021 - 18:10

Kart, MEDAŞ’ı sordu

Kart, MEDAŞ’ı sordu
Son Güncelleme :

17 Haziran 2013 - 17:43

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM Başkanlığına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde MEDAŞ’ı sordu.

chp-mansetAtilla Kart, haksız özelleştirmeler yoluyla  yolsuzluklara yol açan siyasi iktidarın,  bir taraftan da kaynak aktardığını  bazı  İşletmelere Devlet Protokolünde imtiyazlar sağladığını, bunun en somut örneğinin MEDAŞ olayında yaşandığını öne sürdü. CHP Milletvekili Atilla Kart şöyle konuştu:

Bilindiği gibi; Elektrik Dağıtım hizmetleri özelleştirilmiş ve İç Anadolu Bölgesindeki  tüketicilere hizmet veren MEDAŞ işletmesi de bu çerçevede özelleştirilmiştir. Özelleştirmeyle birlikte , özellikle tarımsal sulamada  çiftçinin sorunları daha da artmıştır.  Devletin denetim görevini bihakkın yapmaması sebebiyle, MEDAŞ işletmesi keyfi ve sorumsuz yaklaşımlarla haksız kazanç sağlar hale gelmiştir. Çiftçi borcunu ödeyemez durumdadır.

MEDAŞ, çiftçinin kendisine mahkum olduğu yaklaşımıyla dayatmacı bir anlayış içine girmiştir. Bunun da ötesinde kabul edilemez olan bir diğer husus ise, MEDAŞ , Siyasi İktidar tarafından özel olarak himaye edilir hale gelmiştir. Öyle ki, MEDAŞ , artık Devlet protokolünde kendisine yer bulmaktadır. Konya , Karaman, Kırşehir İl’lerinin Valilik internet sitelerinde  bu durum açık bir şekilde görünmektedir.

Kart, TBMM Başkanlığına verdiği, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından şu sorulara yazılı yanıt vermesini istedi:

“ MEDAŞ , özel  firma niteliğinde bir işletme olduğuna  göre, hangi gerekçeyle Devlet protokolünde kendisine yer verilmiştir?

MEDAŞ , Siyasi İktidartarafından neden özel olarak himaye edilmektedir?

MEDAŞ gibi, Devlet protokolünde kendisine yer verilen başka özel işletmeler  var mıdır?”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al