Hotivi

Kent Konseyi Olağanüstü Genel Kurulu! - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 07:31

Kent Konseyi Olağanüstü Genel Kurulu!

Kent Konseyi Olağanüstü Genel Kurulu!
Son Güncelleme :

29 Haziran 2013 - 0:46

Bu kadar yıldır genel kurullar yaşadık, orada bulunan herkesinde yaşadığını da düşünüyorum. Ancak, bu kadar acemice yada bu kadar önem verilmeden yapıldığına tanıklık ettiğim tek genel kurul bu idi.

Yapılan yanlışlık ve eksiklikleri sıralamak gerekir ise,

*Genel kurulda kamu kurumu temsilcilerinin büyük bir çoğunluğunun olmaması dikkatimizden kaçmadı.

*Genel kurul çağrısı önce el altından yapıldığı, ancak sosyal medya üzerinden duyulunca da son dakika herkesin arandığı bir genel kurul düşünün,

Genel kurul üye listesi eksik acele ile yapılmış olsa gerek, salonda genel kurul üyelerinin ve misafirlerin yerleri belirlenmiş değil, genel kurul üyelerinin yaka kartları yok, tek gündemli toplantı yapsanız bile  gündem maddesini gerekçelerinin yazılı olduğu bir metinle önceden genel kurul üyelerine verilmesi gerekirdi. Eee o da yok.

*Genel kurul kent konseyi başkanı tarafından açıldı, yeterli çoğunluğumuz vardır dedi de bu çoğunluğun sayısal değeri ifade edilmedi. Kaldı ki 400 ün üzerinde genel kurul üyesi bulunmakta olduğu biliniyor.

*.Bazı kişileri arayarak listeye yazdıklarını söylemelerine ne dersiniz?

*.Bazı kişilerinde listede olmak istemediklerini telefonla yapılan görüşmelerde ifade etmelerine karşın isimlerini listelere koyma aymazlığına ne demek gerek?

*Genel kurulu 1 saat geç başlatmaları da ayrı bir beceriksizlik, nedeni ise telefonla insanları genel kurula getirme çabasında olmaları, yeterli çoğunluğa ulaşamadıkları için geciktirdiler.

*Konsey başkanının kendisini oylatmadan divan başkanı görevini üstlenmesi de ayrı bir ayıplı davranıştır.

*Bir grup kadın aktivistin divana verdiği dilekçenin okunma biçimi son derece nezaketsizce yapıldı. Yaptıkları listelerde cinsiyet kotasına riayet edilmemiş olması ise bu yapının katılımcı demokrasiden ve eşitlikçi anlayıştan ne kadar uzak olduklarının bir göstergesidir.

Hazırladıkları listede kadın sayısının oranı %12.5 ve bununla da övünüyorlar,bu kenti sadece onlar mı kullanıyor yoksa nüfusun yarısı kadınlar mı? Bu anlayışla yönetilmek demek kadınları yok saymak demektir.

Siz kadınları yok sayarsanız kadınlarda önümüzdeki yerel seçimlerde bu anlayışı yok sayacağını şimdiden ifade etmek isterim.

Ancak bir sözümde listede olan kadınlara olacak, yıllarca toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesini verir gibi görünüpte listede adınızı görünce sessiz ve tepkisiz kalmanız çok düşündürücüdür,kadın bakış açınızı çıkarlarınız ile çakışınca demek ki yok sayabiliyorsunuz.

Halbuki kadın-erkek fırsat eşitliği komisyonunun kurulması karanın Büyükşehir Belediye Meclisinden geçtiğinin bilinmesine karşın bu davranışın izahını sizler yapın.

*Gençlik kotasının olmamasına gençlerin itirazı oldu. Verilen cevabı aynen yazıyorum.

Divan başkanı aynı zamanda tekrar konsey başkanlığına aday olan kişi dedi ki,

” İşte ben varım benden  iyi genç mi olur.Bana gençilkten neyi kastettiğinizi açıklayın” dedi.

Gençliğin verdiği cevap ise muhteşemdi, Yasal tanımlamayı kendilerine ifade ettiler.

“BM tanımına göre genç, 15-25 yaş arasında olan öğrenim gören-görmeyen-çalışan -çalışmayanlardır.” dediler.

*.Blok yada çarşaf liste oylamasının biz yaparız oldu işte mantığı ile hareket edilerek oylama yapılması da  ayrı bir hukuksuzluk.Zira kimin neyi oyladığı sayılmadı bile.

Halbuki,her iki usul için yapılan oylamanın sayılması gerekirdi ancak yapılmadı.Çarşaf liste uygulamasından neden korktular bilinmez.

Çarşaf liste olsa idi, aday olmayı düşünenler aday olabilecekler ve kendilerini genel kurul salonuna tanıtacaklardı ve genel kurulunda istediğini seçme hakkı olacaktı,Bu eril zihniyet ne yaptı, genel kurula adeta sizin yerinize seçiyoruz bunu kabul edeceksiniz dayatmasını getirmeye kalktı. Bu dayatmalarının sonucunda İlk turda 160 oy aldılar yeterli gelmedi 2.turda 60 oy aldılar ee ne oldu…seçilmiş mi oldular.Hayırlı olsunn…

Sonuç olarak , Adana Kent Konseyi seçimi bir önceki seçimde olduğu gibi yasa ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmamıştır.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al