Hotivi

Kentleşme anlayışı değişmeli - Adana UlusAdana Ulus

23 Haziran 2021 - 12:28

Kentleşme anlayışı değişmeli

Son Güncelleme :

01 Eylül 2013 - 13:00

akif_akay_kentlesmeCumhuriyet Halk Partisi (CHP)Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, günümüzde kentleşme hızının nüfus artışının önünde olduğunu ancak Adana’da tam tersi bir durumun yaşandığını söyledi.

Ranta dayalı yerel yönetim anlayışının çözüm üretemeyeceğini ve sorun yaratıcı olmaya devam edeceğini belirten Akay, “Sorun insanlarımızın kentlileşemeden kentte yaşamalarındadır” dedi.

Yarı kentli yurttaşı kentlileştirebilmek için yöneticilerin de dahil edilerek bilinçli bir eğitim seferberliğinin yaşama geçirilmesinin şart olduğunu vurgulayan Akay, kente yeni gelen yurttaşların kente uyum süreçlerini hızlandırmak ve kentli olmalarını sağlamak için kent enstitülerinin  kurulması gerektiğini ifade etti.

KENTTEKİ KÖYLÜLÜK SORUNLARI

Nüfus artışıyla birlikte kentin kapladığı alanın da sorunların da büyüyüp karmaşıklaştığını ifade eden CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akay, kentteki köylülüğün, uygarlık, insanlık ve haklar açısından köydeki köylülükten daha ciddi sorunlar doğurduğunu vurguladı. Kent kültürü oluşmadığında köy kültürünün olumlu yanlarının da ortadan kalkmaya başladığını kaydeden Akay, “Bu durumda da kişi artık ne kentli oluyor ne de köylü kalıyor” dedi.

takipçi satın al