Hotivi

“KENTSEL DÖNÜŞÜM DAHA İYİ BİR DÜNYA İÇİN OLMALI” - Adana UlusAdana Ulus

30 Temmuz 2021 - 06:13

“KENTSEL DÖNÜŞÜM DAHA İYİ BİR DÜNYA İÇİN OLMALI”

“KENTSEL DÖNÜŞÜM DAHA İYİ BİR DÜNYA İÇİN OLMALI”
Son Güncelleme :

03 Ekim 2016 - 12:34

Dünya Mimarlık Günü Adana’da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
TMMOB Mimarlar Odası Adana Şubesi tarafından Atatürk Parkı’nda düzenlenen törende Anıta çelenk konularak saygı duruşunda bulundu.
Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, kentsel dönüşüm çalışmalarının, daha iyi bir dünya için ele alınması; hak sahipleri ve kullanıcılara vereceği sağlıklı yaşam koşullarının yanında, kent ve kentliye vereceği haklar bağlamında ele alınması gerektiğinin önemine dikkat çekti. Tüzün, konuşmasında şu görüşlere yer verdi:
“Daha iyi bir dünya, barış, demokrasi, hukuk, haklar ve özgürlükler ile ve bu değerlerin mekânsallaştığı kamusal alanın nitelikli hurdacı tasarımı ile olanaklıdır ve mimarların da bütün bu başlıklarda önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Barışın egemen olduğu, savaşların ve terörün yeryüzünden silindiği, insanların mülteci durumuna düşürülmediği, vatansızlaştırılmadığı, yaşam güvencelerinin sağlandığı, çevre ve kültür değerlerinin korunduğu bir dünyanın mümkün olduğu bilinmelidir. Başta yaşama hakkı olmak üzere, temel insan hak ve özgürlüklerinin güvenceye alındığı, laik, demokratik, hukukun üstünlüğüne dayalı ve anayasal, bilimsel, demokratik kurumlar ile kullanıcıların karar süreçlerinde yer aldığı, açık, şeffaf, hesap verebilir yönetim anlayışı insan yaşamı için temel güvencedir. Bu evrensel değerlerin, insan yaşamını doğrudan etkileyen, sosyal, ekonomik, kentsel ve mekânsal gelişme süreçlerinde temel ilkeler olarak ödünsüz uygulanması ve sürekliliği “daha iyi bir dünya’nın olmazsa olmaz politikasıdır”tuzun_mimarlar_3ekim2016 (1)
MİMARLIĞIN YENİLİKÇİ VE YARATICI GÜCÜ
Küresel ekonomi baskılarının tehdidi altında bulunan; havanın, suyun, toprağın, doğanın ve kültürün, kentsel ve kırsal mekânın kısaca yaşam kaynaklarının korunması, herkes için öncelikle de karar vericiler için esas bir sorumluluk olduğunun altını çizen Başkan Ozan Tüzün, “Yeryüzünde sorunlar yelpazesi büyüdükçe ve yoğunlaştıkça mimarlığın, planlamanın ve tasarımın, insanlar için daha iyi bir gelecek sağlamadaki yenilikçi ve yaratıcı gücü bugün çok daha büyük bir önem taşımaktadır. Kentimiz özelinde, yapıla gelmekte olan kentsel dönüşüm çalışmalarının, daha iyi bir dünya için ele alınması; hak sahipleri ve kullanıcılara vereceği sağlıklı yaşam koşullarının yanında, kent ve kentliye vereceği haklar bağlamında ele alınması gerektiğinin önemine dikkat çekmek isteriz. Bu itibarla, küresel ekonomi politikalarının doğa, kültür ve mekân üzerindeki baskısının sonlandırılmasında mimarların, mimarlığın ve tasarımın önemli rolünü vurguluyor ve kamuoyu ile paylaşıyoruz.” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al