Hotivi

KİHAYKO’dan Barınak Kapatılma Kararına Tepki - Adana UlusAdana Ulus

23 Haziran 2021 - 12:38

KİHAYKO’dan Barınak Kapatılma Kararına Tepki

KİHAYKO’dan Barınak Kapatılma Kararına Tepki
Son Güncelleme :

16 Eylül 2015 - 10:06

Mersin Üniversitesi içerisinde yıllardan bu yana faaliyette olan Kampüs Barınağı hakkında Üniversite Rektörlüğünün kapatma ve tahliye kararına Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) sert tepki gösterdi.

kihayko_mersin_barinak (3)Zaman zaman STK olarak kampüs barınağını ziyaret eden KİHAYKO Yönetimi ve üyeleri alınan bu kararın ciddi tepkilere yol açacağını dile getirdi.

KİHAYKO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yıldırım yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İçerisinde yüzlerce kedi ve köpeğin yaşadığı kampüs barınağı Mersin merkezli bir dernek tarafından yönetilmekte olup, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından eleman, gıda, araç, beslenme konusunda destek almaktadır. Burada hayvan severlerin çabaları ile diğer Belediye barınaklarına göre çok daha iyi koşullar yaratılmıştır. Öncelikle buranın yönetiminin hayvan sever bir dernekte olması hayvanların refahı ve yaşam seviyelerinin üst düzeyde olması açısından önemli bir etkendir. Bu hayvanların burada yaşadıkları doğal ortamlarından koparılıp Gözne’de ki barınağa gönderilmesi açıkçası cinayettir. Üniversite gibi hassas ve önemli bir kurumun hayvanlarımız için ölüm fermanı anlamına gelen kararı vermesi oldukça düşündürücü ve manidardır.”

kihayko_mersin_barinak (1)Dekan bu kararı durdurmalı

Mersin Üniversitesi Dekanı Profesör Doktor Süha Aydın’a seslenen Metin Yıldırım;

Rektör Süha Aydın beyin hayvan hakları konusunda hassas ve duyarlı bir yönetici olduğunu yakinen biliyoruz. Son zamanlarda sosyal medya sayfalarında ve bazı basın yayın organlarında yaratılan algı yönetimi ile zor duruma düşen Üniversite Yönetiminin böylesi yanlış bir karara vardığını düşünüyoruz. Hiç kimsenin hayvanlarımızın yaşam hakkına yönelik böylesi tehlikeli bir kararın savunuculuğunda ısrarcı olacağını düşünmek istemiyoruz. Süha Aydın beyin bu konuyu öncelikli olarak acilen hayvan sever STK’lar ile istişare etmesi akılcı bir yaklaşım olacaktır. Bu kararda ısrar edilmesi halinde ülke genelindeki tüm hayvan sever kuruluşlardan ve gönüllü hayvan severlerden ciddi tepkiler gelecek ve hatta bu protesto eylemlerine kadar dönüşecektir. Üniversite yönetiminden sağduyulu yaklaşım bekliyoruz. Alınan karardan vaz geçilmesi için derneğimiz tarafından tüm demokratik girişimler başlatılacaktır.kihayko_mersin_barinak (2)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al