rolex replica watches was captivated with the watchmaking arena paintings .

Kılıçdaroğlu: Adana'nın cezasını CHP bitirecek - Adana UlusAdana Ulus

22 Mayıs 2022 - 19:15

Kılıçdaroğlu: Adana’nın cezasını CHP bitirecek

Kılıçdaroğlu: Adana’nın cezasını CHP bitirecek
Son Güncelleme :

20 Kasım 2012 - 1:20

5 Ocak Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Ramazan Akyürek ve Haber Koordinatörü Ercan Yılmaz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu görüştü. Kılıçdaroğlu 5 Ocak Gazetesi’ne verdiği röportaj şöyle:

 

Ramazan Akyürek: Büyükşehir yasa tasarısı ile 13 il büyükşehir statüsüne bağlandı. Bu konuda görüşlerinizi alabilir miyiz?

5 YIL SONRA VATANDAŞ YEDİĞİ KAZIĞI FARK EDECEK

KILIÇDAROĞLU: Biz Büyükşehre karşı değiliz. Önce ilke olarak bunu ortaya koyalım. Yasada karşı çıktığımız bazı noktalar var. Bunlardan birincisi şu; Belde belediyeleri kapatılıyor. Belde belediyeleri niye kapatılır? Eğer bir belde sakini en yakın hizmet alacağı yer olarak belediyeyi görüyorsa bu belediyenin kapatılmaması lazım. Avrupa genel özerklik şartı var. Bu yerel özerklik şartını bizde kabul etmişiz. Meclisten geçirmişiz. Yasalaştırmışız. Bunun 5. Maddesine geldiğimizde “Bir belde belediyesi kapatılması için belde halkının olurunu almak gerekiyor. Yani referandum yapacaksınız. Yani referandum da halk, evet belde belediyesi kapatılsın diyorsa kapatılır, hayır kapatılmasın diyorsa da kapatılmaz. Eğer siz belde belediyelerini kapatıp, tümünü bir yerde toplayıp, yetkileri merkezde toplayıp, ben hizmeti böyle götüreceğim derseniz başarılı olamazsınız. İki örneğimiz var. Bunlardan biri Kocaeli, diğeri de İstanbul. Ama burada hem nüfus yoğunluğu hem de kentin büyüklüğünü de dikkate aldığınız zaman buralarda büyükşehir olması son derecede doğal. Ama bir Antalya gibi, bir ucundan diğer ucuna 750 kilometre, bir Mersin’i, bir Muğla’yı esas aldığınız zaman bur da sorunlar yaşanıyor. İkinci karşı çıktığımız noktada şu; köyler kapatılıyor ve mahalleye dönüştürülüyor. Mahalleye dönüştürülmesinin bir maliyeti var. Eskiden su faturası ödemezken şimdi su faturası ödeyecek. Emlak vergileri artacak. Diğer vergiler artacak. Hayvan beslerken ayrıca hayvana içirdiği su için bedel ödeyecek. Bunlar anlaşılmasın diye AKP 5 yıllık muafiyet tanımış. Emlak vergisi daha fazla olacak. 5. Yılın sonunda vatandaş fark edecek kendine atılan kazığı.  Biz bunlara karşıyız. Yoksa onun dışında bir kentin büyükşehir olması bizim açımızdan bir sorun değil. Keşke Türkiye’nin 81 ili de büyükşehir olsa. Çünkü o kentte büyükşehir olmanın şöyle bir avantajı var. O kentte toplanan vergilerin bir miktarını belediye alıyor. Belediyenin kaynakları daha fazla oluyor. Daha güçlenmiş oluyor. Bu nedenle biz her belediyenin güçlenmesini isteriz. Ama yerel yönetimlerin güçlü olması demokrasinin güçlü olması anlamına gelmeyebilir. İyi kaynaklarla beslenmesi lazım. İyi olanaklar sağlanması lazım. Biz zaten bunlara ilke olarak karşı değiliz.

Ramazan Akyürek: Efendim idari açıdan böyle yorumladınız. Siyasi açıdan nasıl yorumlayacaksınız?

AYRINTILAR NELERDİR?

KILIÇDAROĞLU: Siyasi açıdan kendi içinde sorunlar yaratabilir. Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu koşullar bütün şehir algısını belli bölgelerde olumsuz gelişmelere yol açması gibi bir süreci yaşatabilir bize. O nedenle daha dikkatli olmamız gerekiyor. Ama içişleri bakanlığı bu konuda araştırma yaparken, eski adıyla Devlet Planlama Teşkilatı, şimdiki adıyla Kalkınma Bakanlığı acaba bu süreci nasıl değerlendirdi nasıl baktı. Bununla ilgili ayrıntıları maalesef öğrenemedik.

Ercan Yılmaz: Bu başkanlık sistemi için ön çalışma olabilir mi sizce?

BAŞKANLIK SİSTEMİ YAPAY BİR TARTIŞMA

Hayır, başkanlık sistemi farklı bir şey. Başkanlık sisteminin sadece yapay bir tartışma olmaktan öte bir anlam taşımadığına inanıyorum. Zaten dikkat edin başkanlık sisteminde sadece AKP’liler konuşuyor, başkada konuşan yok zaten.

Ramazan Akyürek: Türk usulü başkanlık sistemine nasıl yaklaşıyorsunuz?

EVRENSEL DEĞERLERİ BENİMSEMELİYİZ

KILIÇDAROĞLU: Dünya küçüldü. Evrensel değerler önemlidir. Demokrasi bir evrensel değerdir. İnsan hakları öyledir. Kadın erkek eşitliği öyledir. Özgürlükler öyledir. Dünya geliştikçe etik değerler yükseldikçe, demokrasiye ve özgürlüklere bakış açımız daha farklılaşıyor daha derinlikli oluyor. Demokrasinin gereği olarak geçmişte tahammül edemediğimiz eleştirilere şimdi daha da tahammül ederek dinliyoruz. Olaylara böyle bakıp, yorumlamamız gerekiyor. Bizim açımızdan sürece baktığımızda Türkiye de demokrasi açısından ciddi bir kalite sorunu var.  Batı bunu demokrasi olarak tanımlıyor. Özgürlükler açısından ciddi sorunlarımız var. Bu çerçevede ele alıp bakmamız gerekiyor. Eğer siz evrensel hukuku benimsemişseniz, evrensel değerleri benimsemişseniz, zaten uygar dünyanın bir parçası olmayı hak ediyorsunuz. Eğer evrensel değerleri benimsememişseniz içeride gazeteciler varsa, yazarlar varsa, akademisyenler varsa, askerler varsa ve bunların savunma hakları kısıtlanıyorsa, parasız eğitim isteyen üniversite öğrencisi hapse atılıyorsa demek ki sizin demokrasi sorununuz vardır. Evrensel değerlerle uyum sorununuz var demektir. Onun için dünya küçülüyor bizim yapmamız gereken çağdaş uygarlığın ön gördüğü evrensel değerleri ülkemize taşımak ve onları daha da kökleştirmek.

Ercan Yılmaz: Adana için söylüyorum, Büyükşehir yasasının geçmesi durumda, CHP şehir merkezinde oldukça kuvvetli bir parti. Ama buna karşılık taşra oylarına baktığımız zaman yerel seçimlerde biraz daha merkezden geri kaldığını düşünüyorum. Bu yasanın geçmesi durumunda bu oy oranında nasıl bir değişiklik olabilir?

ADANA TERCİHİNİ DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA

KILIÇDAROĞLU: Oy oranlarımızın artacağından kesinlikle eminim. Çünkü AKP Türkiye’yi iyi yönetmiyor. Her gün yeni şehitler geliyorsa, Anadolu’nun bütün coğrafyasından illerinde, ilçelerinde, beldelerinde feryatlar yükseliyorsa, Adana’nın pamuk üreticisine, besicisine soralım hayatından memnun mu değimli. Büyün bunlara baktığımız zaman AKP’nin Türkiye’yi iyi yönetmediğini hepimiz görüyoruz. Vicdanı olan her vatandaş bunu söylemek durumundadır. Sadece içerde mi hayır dışarıda da öyle, Suriye de demokrasi yokmuş. Dön kendi ülkene bak senin ülkende demokrasi var mı? Sonra ne zamandan beri biz komşularımızla kavgalı hale gelmeye başladık. Bunlar doğru değil. Biz kendi ülkemizde de barışı ve huzuru, komşularımızda da barışı ve huzuru isteriz. Adana bağlamında söylüyorum; Adana Suriye’ye çok yakın bir kentimizdir. Türkiye’nin önemli bir merkezlerindendir. Pek çok sanayinin başladığı bir yerdir. Buyurun şimdi 10 yıl sonraki Adana’ya bakalım. İşsizliğin en yoğun yaşandığı kent hangisi? Adana. Sanayinin en çok kan kaybettiği kent hangisi? Yine Adana. Tarımın en çok kan kaybettiği kent hangisi? Yine Adana. Adanalı diyorsa ki ben oyumu AKP’ye vereceğim saygı duyarım. Ama Adanalı diyorsa ben işsizliği bitirmek istiyorum, sanayinin büyümesini gelişmesini istiyorum diyorsa o zaman tercihini değiştirmek zorunda.

Ramazan Akyürek:  Yerel seçim tarihi 27 Ekim- 3 Kasım tarihinde gitti geldi. İnsanlarda 27 Ekim ve 3 Kasım tarihinde gitti geldi. CHP 3 Kasım dedi. Buna karşılık Adana’da aday adayı patlaması yaşandı. 7-8 aday adayı resmi olarak adaylığını açıkladı. Bunun yanında potansiyelde aday adaylarının açıklanması bekleniyordu. Belki de aday adayı sayısı artacaktı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

CHP ADANALININ İSTEDİĞİ KİŞİYİ ADAY YAPACAK

KILIÇDAROĞLU: Aday sayısının fazlalığı CHP’nin Adana’da seçimi alacağını gösteriyor. Kimsenin bir beklentisi olmasa ben adayım der mi, demez. Demek ki öyle bir beklenti var. Güçlü bir aktör olarak adaylar çıkıyor ortaya. Bütün aday olan arkadaşlara şunu söylüyorum, gidin çalışın. Kamuoyu yoklaması yapacağız, örgütün eğilim yoklamasını da alacağız. Dolayısıyla Adanalı kimi tercih ediyorsa kimi istiyorsa onu da aday göstereceğiz. Bizim istediğimiz bu. Bu yönetimi Adana hak etmiyor. Adana gerçekten kültür olarak, sanat olarak, sanayi olarak, tarım olarak hayatın her alanında başarılı bir kent. Cumhuriyet tarihi boyunca sadece 10 yılda Adana geriye gitti. Cumhuriyet tarihinden bu yana Adana ileriye gidiyor ama 2002 yılından bu yana Adana kan kaybediyor.

 

Ramazan Akyürek: Adana’nın başka bir sorunda var sizin tespitlerinize paralel. Adana fakir göç alıp, zengin göç veren bir şehir. Zengin göç vermemesi için özellikle yatırım yapmak ve yatırım gelmesi lazım. Ne yazık ki bu iktidar döneminde Adana umduğunu, beklediğinin altında değil, hiç yatırım yapılmamış sıkıntı var. CHP sizin başkanlığınız da yerel seçimlere talip olmak üzere Türkiye’yi yönetmeye talip bir parti. Sizde başbakanlığa hazır durumundasınız zaten ama ilk aşama yerel seçimlerdir. Adana da yerel seçimler bazında görüntü değişti biraz. Adana merkezdeki 1 milyon oya karşılık 400 bin de ilçelerde yaşayan seçmen eklendi. Seçmen tercihleri ve bu taşrada ki yaşayan yerli seçmenler daha önemli hale geldi. Siz Adana’da yaşanan bu değişikliğin büyükşehir yasa tasarısı neticesinde Aday profili oluşturma çalışmanız olacak mı?

HALKIN SEVDİĞİ İSMİ ADAY YAPACAĞIZ

KILIÇDAROĞLU: Aday profilini şöyle söyleyebilirim. Halkın sevdiği beğendiği, enerjik çevik yapıdaki, bilgi birikimi olduğu birisini aday göstereceğiz. Yani işin özü bu. Halkın sevmediği bir adayı siz aday olarak gösterirseniz olmaz. Adanalı diyeceki bu benden birisi, benim sorunlarıma ilgi gösteriyor, benim sorunlarımla ilgilenecek, artı Adana’ya katkı verecek, Adana’yı dünya markası haline getirecek. Adana’yı Ortadoğu’nun markası haline getirmek mümkün. Önünde bir engel var mı? Hayır. Üniversitesi var, birikimli insan gücü var, tarımı var, kent kültürü var, Adana’nın nesi eksik. İyi üreticisi, eğer iyi bir belediye başkanı çıkarsa Adana’yı uçurur. Yani biz bunu yapmak zorundayız. CHP olarak biz buna hazırız. Biz bunu yaparız biz orayı gerçekten bir marka haline dönüştürürüz. Bunun örnekleri yok mu? Var tabi. Aydın’ı Ege Bölgesi’nin incisi haline getirdik. Aydın müthiş bir başarılı belediye başkanı tarafından yönetiliyor, şimdi de belediye başkanı, büyükşehir belediye başkanı adayı kadın kardeşimiz. İzmir, Amerika’da Brookings Enstitüsü’nde dünyada en hızlı gelişen metropolleri sayıyor dördüncüsü İzmir.  Ankara ve İstanbul daha geride yer alıyor. Orda da sosyal demokrat bir belediye başkanı var. Antalya oldukça başarılıdır. Gidin Antalya’nın sokaklarına bakın tertemiz. Müthiş bir kent Antalya. Turizm kent yaptı orayı şimdi bir kültür kenti yapıyor orayı. Şimdi kentlerin kimlikleri vardır. Önce Adana’ya aday olacak kişinin kentin kimliğini bilmesi gerekir. Adana müthiş bir entelektüel birikimi olan bir kent aslında. Ama bunu kaybetti son 10 yılda. Sanayicisi gitti, taciri gitti, gelir durumu iyi olan insanları gitti, hepsi Adana’nın dışına gitti. Oysa bunların Adana’da kalması lazım. Bunun üstüne yenilerinin eklenmesi lazım. Belediye başkanı Adana’ya kimlik kazandıracak. Belediye başkanları eğer ben cebimi doldurayım diye bakarsa Adana kaybeder. Hep öyle bakıldı Adana kaybetti.

Ramazan Akyürek: Başarılı belediyeleri saydınız. Bunun yanında Adana’nın metropol belediyesi olan CHP’den Çukurova Belediyesi var. Bu belediyenin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

BÜTÜN BELEDİYELERİMİZİ TAKDİR EDİYORUZ

KILIÇDAROĞLU: Biz bütün belediyelerimizin çalışmalarını takdir ederiz. Bir eksik varsa o eksiği hemen gidermekte isteriz. Şunu kabul ederim ben yani her insanın eksiği olabilir. Kurumsal kimliği olan belediyelerde de eksik vardır. Ama bu eksiği gidermek için bazı unsurlar vardır. Bunlardan birisi gelirdir. Belediyelerin gelirleri bellidir. Belediye başkanı çalışkan olması lazımdır. Belediye başkanı halkla kaynaşması lazımdır. Halkın arasına gitmesi lazım oturması lazım, konuşması lazım, belediye başkanının seçildiği beldeye hesap vermesi lazım. Demokrasilerde hesap verme kültürünün gelişmesi lazım. Ya ben vergileri topladım istediğim gibi harcarım. Hayır. Hiç kimse istediği gibi harcayamaz. Eğer halktan vergi topluyorsa, gelir elde ediyorsa o halka hesap vereceksin, demokrasinin temel kuralı budur. Bütün belediye başkanlarımıza, biz kendimiz mutlaka bulunduğunuz belde de halka hesap verin halka hesap vermek namuslu bir politikacının görevlerinden birisidir. Çünkü seçim kurulunun takdirine göre belirlememiz gerekiyor. Ama bugünden kaç tane adayımız çıktıysa şu talimatı veriyoruz. Gidin çalışın. Kamuoyu yoklamasını yapın. Yoklamada ne çıkarsa o bizim tercihimiz olacaktır.

Ercan Yılmaz: Seçimler zamanında yapılacak. Daha önce adaylarınızı 2013 başı itibariyle açıklayacağınızı deklare etmiştiniz. Zamanında yapılacak olan yerel seçimler için yine erken aday açıklama yöntemine başvuracak mısınız?

BELEDİYEMİZİN OLMADIĞI YERLERDE ERKEN AÇIKLAYACAĞIZ

Erkene alınması halinde o tarihlerde adaylarımı açıklayacağımızı söylemiştik. Şimdi normal zamanda yapılacağı söyleniyor. Normal zamanda yapılması yine bizim adaylarımızı belirlememize engel değil. Yasal olarak zaten seçim takvimini beklemek durumundayız. Bazı yerlerde zaten aday adayımızı şimdiden açıkladık. Bazı yerlerdeki başarılı belediyecilerim kendilerini biliyor zaten.  Daha çok bizim belediye başkanlarımızın olmadığı yerlerde, diğer partili belediye başkanlarımızın olduğu yerlerde adaylarımızı daha erken belirleyeceğiz.

Ercan Yılmaz: Peki Adana’da CHP tabanında bir ön seçim beklentisi var. Yerel seçimlerde adaylarınızı belirlerken ön seçim yapacak mısınız?

BÜTÜN ÜYELERİMİLZE EĞİLİM SEÇİMİ YAPACAĞIZ

KILIÇDAROĞLU: Eğilim seçimi yapacağız. Bütün üyelerin görüşlerini alacağız. Sadece delegelerin görüşlerini değil bütün üyelerin görüşlerini alacağız. Yani partiye kayıtlı kim varsa sandığı koyacağız. Siz şu belediyede kimin aday olmasını görmek istiyorsanız gelin sandığa oy atın diyeceğiz. Adana aday adayları belli zaten onlar şimdiden çalışıyorlar. Bize oy verin diyorlar, broşürler dağıtıyorlar. Partiler kimi arzu ediyorsa eğilim yoklamasını yapacağız ki oylarını kullanacaklar. Sadece eğim yoklaması değil de birde halka soracağız. Zaten ikisi çakışırsa biz aradığımızı bulduk demektir.

Ercan Yılmaz: Siz Adana genelinde anket yaptırdınız mı?

BAŞKANLARIMIZIN PERFORMANSINI ÖLÇÜYORUZ

KILIÇDAROĞLU: Şu anda biz kendi belediye başkanlarımızı başarı ve ölçme yönünde anket yapıyoruz. Anket yapma tekniğine göre halka sorularımızı yöneltiyoruz. Onun dışında bizim partinin belediye başkanı olmadığı ama nüfusunun 100 binin üzerinde olan yerler var. Oralarda da kısmen çalışmalar yapıyoruz. Eksikler nelerdir? Kimi belediye başkanı olarak görmek istiyorlar? CHP’den beklentileriniz nedir? Gibi soruları anketlerle soruyoruz. Tabi adayların kendilerine anket yaptırması saygı duyulacak bir şey, ama biz parti olarak şöyle bir yöntem istiyoruz, adaylarımızdan ve belediye başkanlarımızdan bağımsız bir anket yaptırıyoruz. Her türlü manipülasyona kapalı olsun diye bir ankette yapılıyor. Bir firmayla değil birden fazla firmayla anket yaptırıyoruz. Dolayısıyla anket sonuçları kendi içinde iş tutarlılığı olsun, hem manipülasyona kapalı olsun, hem gerçeğe daha yakın sonuçlar elde edelim diye böyle bir çalışma yürütüyoruz.

Ramazan Akyürek: Mevcut hükümetin muhalefet belediye başkanlarına karşı baskı söz konusu, bu iddia ediliyor. Adana’da da bu iddia yaşanıyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

CEZAYI HALK VERİR

KILIÇDAROĞLU: Belediyelerde denetim yapılmaz mı yapılır tabi. Denetim yönetimin en etkili halkalarından biridir. Sadece belediyeler değil. Ama seçimle gelen bir belediye başkanının suçüstü ya da ciddi bir yolsuzluk olayı vardır. Bu tür şeyler varsa tutuklanabilir. Ama onun dışında siyasetten tutuklanmalarını doğru bulmuyorum. Neden? Bunlar seçimle geldi. Cezayı verecek olanda halktır zaten. Bir daha onu seçmez. Yani demokrasi kültürümüzü biraz geliştirmek lazımdır. Siyasi iktidar, mesela bizim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nı 397 yıl hapis cezasına çarptırılıyor. Bu kişinin dört defa dünyaya gelmesi lazım ki cezasını ödemesi lazımdır. Bunlar komik cezalardır. Bende uzun yıllar devlette uzun yıllar denetim görevi yaptım. Ama denetimin eğitici işlevi vardır. Denetim cezalandırıcı bir işlev değildir. Denetim sadece karşımdaki kişiyi cezalandırmak değildir o otoriter bir rejimdir. Bir adamın kellesini alacaksınız, gir al gel der, neyle alayım der, ne bulursan al gel der. Ben çıktım Kayseri de topladığı rüşvetleri kendi el yazısıyla defterine not almış. El defterini gönderdim sayın başbakana. Kayseri Büyükşehir Belediyesine denetim elemanı göndermedi. Niye göndermiyor? Aynı anda İzmir’e 52 denetime elemanı gönderiyor. Ne buldular? Dediğim gibi denetim cezalandırmayla olmaz. Cezalandırma amaçlı olmamalı. Evet, doğruyu bulursunuz. Verirsiniz mahkemeye ona itirazım yok. Ama yolsuzluk yoksa ben seni görevden alacam, açığa alacam. Bunlar çok sık başvurulan yöntemler değildir. Çok ender olağan üstü geçerli olan kurallardır. Eğer siz olağan üstü kuralları olağanlaştırırsanız baskıcı bir yönetimi egemen kılmış olursunuz.

Ercan Yılmaz: 2009 seçimlerinde Adana hızlı ve olağanüstü bir seçim atlattı. Önümüzde ki yerel seçimlerde de olağanüstü seçim olması bekleniyor mu? Adana’da özel bir çalışma yapacak mısınız?

GÖZÜNÜ RANT BÜRÜYEN ADAMDAN BELEDİYE BAŞKANI OLMAZ

KILIÇDAROĞLU: Adana bizim için çok önemli. Adana’yı almak istiyoruz. Adana Yılmaz Güney’in memleketi, Orhan Kemal’in memleketi, Yaşar Kemal’in memleketi baktığımız zaman bu isimler sosyal demokrat hatta daha da soldalar bunlar. Adana’ya bu yakıştığına göre Adana’nın belediye başkanı tabii ki sosyal demokrat parti başkanı yakışır. Adana’yı dünya markası yapmak için kent kültürüne sahip birinin olması lazım. Gözünü rant bürüyen adamdan belediye başkanı olmaz. Gözüne rant bürüyen belediye başkanı kente değil kendisine çalışır. Benim belediye başkanlarıma talimatım şu; kendinize değil kentinize çalışacaksınız. Adana için Adana’ya çalışacak.

Ercan Yılmaz: Son olarak Adana’ya neler iletmek istersiniz?

ADANALI DEMOKRATİK YOLDAN CEZALANDIRSIN

KILIÇDAROĞLU: Adana’yı da Adanalıyı da çok seviyorum. Müthiş bir yer. 1960’lı yıllarda Adana’ya ilk defa gitmiştim. O yıllarda küçük ve mütevazıydi ama yine de çok canlıydı Adana. Adana her taraftan göç alıyor. Dinamik bir kent. Genç bir nüfusu var. Siyasi otoritenin kentleşmesinden ötürü, teşvik politikasının yanlışlığından ötürü Adana’da fabrikalar sökülüp başka yere götürülüyor. Bu doğru değil, bu Adanalıyı cezalandırmaktır. Adana’ya Adanalıya önerim şu; Cumhuriyetin kuruluşundan 2002 yılına kadar Adana yukarıya giden bir çıtaydı. 2002 yılından sonra Adana’nın grafiği aşağıya doğru indi. Bunu yapanı Adanalı demokratik yoldan cezalandırsın.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
alanya escort manavgat escort fethiye escort kemer escort didim escort çanakkale escort Aydın escort muğla escort tekirdağ escort manisa escort balıkesir escort trabzon escort elazığ escort ordu escort kütahya escort ısparta escort rize escort maraş escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort şanlıurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kırşehir escort karaman escort kırıkkale escort bolu escort amasya escort niğde escort uşak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort http://www.kadinescort.net Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort söke escort nazilli escort kuşadası escort efeler escort didim escort çine escort bodrum escort fethiye escort marmaris escort dalaman escort menteşe escort milas escort ortaca escort seydikemer escort çerkezköy escort çorlu escort ergene escort kapaklı escort malkara escort süleymanpaşa escort akhisar escort alaşehir escort salihli escort şehzadeler escort soma escort turgutlu escort yunusemre escort bandırma escort altıeylül escort ayvalık escort bigadiç escort burhaniye escort gönen escort karesi escort susurluk escort ayvacık escort biga escort çan escort gelibolu escort yenice escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort yomra escort karakoçan escort kovancılar escort altınordu escort fatsa escort perşembe escort ünye escort tavşanlı escort simav escort domaniç escort eğirdir escort yalvaç escort ardeşen escort cayeli escort fındıklı escort pazar escort afşin escort dulkadiroğlu escort Elbistan escort onikişubat escort pazarcık escort türkoğlu escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort bulancak escort espiye escort eynesil escort görele escort piraziz escort tirebolu escort yağlıdere escort sorgun escort sarıkaya escort çayıralan escort boğazlıyan escort akdağmadeni escort erbaa escort niksar escort turhal escort zile escort viranşehir escort suruç escort siverek escort karaköprü escort haliliye escort eyyübiye escort akçakale escort zara escort Yıldızeli escort suşehri escort şarkışla escort gemerek escort kozluk escort sason escort aziziye escort horasan escort oltu escort palandöken escort yakutiye escort ayancık escort boyabat escort gerze escort kaman escort mucur escort ermenek escort sarıveliler escort keskin escort yahşihan escort gerede escort göynük escort mengen escort mudurnu escort göynücek escort gümüşhacıköy escort merzifon escort suluova escort taşova escort bor escort çamardı escort ulukışla escort banaz escort eşme escort sivaslı escort havsa escort ipsala escort keşan escort osmancık escort sungurlu escort bahçe escort hasanbeyli escort kadirli escort toprakkale escort alaplı escort çaycuma escort ereğli escort kilimli escort başkale escort ipekyolu escort özalp escort tuşba escort kemah escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort Tekirdağ mutlu son Adana mutlu son Mersin mutlu son Bursa mutlu son Muğla mutlu son Balıkesir mutlu son Kocaeli mutlu son İstanbul mutlu son Ankara mutlu son Antalya mutlu son İzmir mutlu son Denizli mutlu son Çanakkale mutlu son Sakarya mutlu son Manisa mutlu son Malatya mutlu son Yalova mutlu son Sivas mutlu son Tokat mutlu son Kayseri mutlu son Trabzon mutlu son Aydın mutlu son Elazığ mutlu son Afyon mutlu son Kütahya mutlu son Ordu mutlu son Eskişehir mutlu son Gaziantep mutlu son istanbul mutlu son ankara mutlu son izmir mutlu son bursa mutlu son antalya mutlu son adana mutlu son konya mutlu son şanlıurfa mutlu son gaziantep mutlu son kocaeli mutlu son mersin mutlu son diyarbakır mutlu son hatay mutlu son manisa mutlu son kayseri mutlu son samsun mutlu son balıkesir mutlu son maraş mutlu son van mutlu son aydın mutlu son tekirdağ mutlu son sakarya mutlu son denizli mutlu son muğla mutlu son bağcılar mutlu son bahçelievler mutlu son esenler mutlu son esenyurt mutlu son kadıköy mutlu son kağıthane mutlu son kartal mutlu son küçükçekmece mutlu son maltepe mutlu son pendik mutlu son sultangazi mutlu son ümraniye mutlu son üsküdar mutlu son aliağa mutlu son alsancak mutlu son bayraklı mutlu son bornova mutlu son buca mutlu son çeşme mutlu son çiğli mutlu son gaziemir mutlu son karşıyaka mutlu son konak mutlu son menemen mutlu son ödemiş mutlu son torbalı mutlu son çankaya mutlu son keçiören mutlu son mamak mutlu son polatlı mutlu son sincan mutlu son alanya mutlu son belek mutlu son kaş mutlu son kemer mutlu son korkuteli mutlu son lara mutlu son manavgat mutlu son serik mutlu son side mutlu son didim mutlu son efeler mutlu son kuşadası mutlu son nazilli mutlu son altıeylül mutlu son bandırma mutlu son edremit mutlu son karesi mutlu son susurluk mutlu son gemlik mutlu son gürsu mutlu son inegöl mutlu son mudanya mutlu son nilüfer mutlu son osmangazi mutlu son yıldırım mutlu son biga mutlu son çan mutlu son gelibolu mutlu son adıyaman mutlu son afyon mutlu son ağrı mutlu son aksaray mutlu son amasya mutlu son ardahan mutlu son artvin mutlu son bartın mutlu son batman mutlu son bayburt mutlu son bilecik mutlu son bingöl mutlu son bitlis mutlu son bolu mutlu son burdur mutlu son çanakkale mutlu son çankırı mutlu son çorum mutlu son düzce mutlu son edirne mutlu son elazığ mutlu son erzincan mutlu son erzurum mutlu son eskişehir mutlu son giresun mutlu son gümüşhane mutlu son ığdır mutlu son ısparta mutlu son karabük mutlu son karaman mutlu son kastamonu mutlu son kilis mutlu son kırıkkale mutlu son kırklareli mutlu son kırşehir mutlu son uşak mutlu son kütahya mutlu son malatya mutlu son mardin mutlu son nevşehir mutlu son niğde mutlu son ordu mutlu son trabzon mutlu son osmaniye mutlu son rize mutlu son siirt mutlu son sinop mutlu son sivas mutlu son tokat mutlu son karahayıt mutlu son pamukkale mutlu son nizip mutlu son şahinbey mutlu son şehitkamil mutlu son antakya mutlu son defne mutlu son iskenderun mutlu son darıca mutlu son gebze mutlu son gölcük mutlu son izmit mutlu son körfez mutlu son akşehir mutlu son beyşehir mutlu son ereğli mutlu son karatay mutlu son meram mutlu son selçuklu mutlu son akhisar mutlu son alaşehir mutlu son soma mutlu son turgutlu mutlu son akdeniz mutlu son anamur mutlu son erdemli mutlu son mezitli mutlu son silifke mutlu son tarsus mutlu son toroslar mutlu son yenişehir mutlu son bodrum mutlu son dalaman mutlu son fethiye mutlu son köyceğiz mutlu son marmaris mutlu son menteşe mutlu son milas mutlu son adapazarı mutlu son serdivan mutlu son atakum mutlu son çarşamba mutlu son ilkadım mutlu son eyyübiye mutlu son siverek mutlu son viranşehir mutlu son çerkezköy mutlu son çorlu mutlu son erbaa mutlu son