Kılıçdaroğlu Durak’a Hangi Vekilini Gönderdi - Adana UlusAdana Ulus

7 Mart 2021 - 12:17

Kılıçdaroğlu Durak’a Hangi Vekilini Gönderdi

Son Güncelleme :

22 Şubat 2014 - 20:41

aytac_yildizdurakAdana Büyükşehir Belediye Başkanlığına CHP’nin aday göstermemesi üzerine Bağımsız Aday olmak zorunda kalan Aytaç Durak, CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine adaylık teklif ettiğini bu teklifi bir milletvekili ile yaptığını açıkladı ancak o milletvekilinin adını vermedi.

“Adanalı iktidardan hesap soracak” diyen Adana’nın 5 dönem başkanlığını yapan Aytaç Durak, seçim bürosunda basın toplantısı düzenledi. Durak, neden aday olduğunu, Başbakan Erdoğan ile adaylık konusunda yaşadıklarını, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine adaylık teklifini nasıl yaptığını anlattı.

4 yılı aşkın süredir Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olmasına rağmen koltuğunda oturamadığını ifade eden Aytaç Durak, 5 yıl önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine ‘aday olma’ dediğini anlattı. Aytaç Durak, bu konuda şöyle konuştu:

“Bunu kendi partisinde söylemesi hakkıdır, ona saygı duyarım. Ama partisinden ayrıldıktan sonra da dilediğim gibi aday olabilirdim. Geldim, Adana halkına danıştım. MHP’den aday oldum. Sayın Devlet Bahçeli, ‘Partimi şereflendirdiniz, adayımızsınız’ diyerek evrakı imzaladı, açıklama yaptı. MHP’den seçimi kazanmamız üzerine sayın Başbakan, partisinin ileri gelenleri, hatta milletvekilleri bende kusur aramayı yeğlediler. Hatta sayın Başbakan, ‘Adana’da şaibeli bir başkan oturuyor’ diyebildi. Benim nerem şaibeliydi? Sayın Bahçeli ile bir sorunumuz yokken, ihbar ettiğim rüşvet kasetinden sonra şiddetli bir açıklamada bulundular, ‘Aklan da gel, savcılar, bakanlık göreve’ diye. Oysa suç yoktu, nasıl aklanacaktım? Ama Bahçeli’nin bu iddiasıyla iktidar partisinin ve Başbakanın da düşünceleri adeta birbiriyle örtüşüyordu. Örtüşünce beni görevden uzaklaştırdılar, anayasanın bir maddesine göre 2 aylığına geçici olarak, incelemenin selameti için. Bu hukuka aykırı bir olay. 19 oyla belediye meclisinden seçilen bu arkadaşımız belediyeyi nasıl idare etti, Adana halkı biliyor.”

DURAK’A HANGİ CHP’Lİ VEKİL GİTTİ?

Aytaç Durak, basın toplantısında 2 ay kadar önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlun’un güvendiği eski bir milletvekilini kendisine gönderdiğini söyled, isim vermeden olayı şöyle anlattı:

“Kılıçdaroğlu’nun bir mesajını getirdiler, ‘bizden aday olmak ister misiniz?’ dediler. Eğer ihtiyaç varsa neden olmasın, şeref duyarım dedim. Bir daha ben aday olmak istemiyordum. Bu teklifin üzerine, demek ki ihtiyaç var, kendileri kendi kadrolarıyla bu seçimi kazanamayacaklarını biliyorlar ise takdir onlara aittir. Ben de istiyordum ki, Adanalılar burada hesap soracaklar, bu hesabı birlikte soralım. Ana muhalefet partisiyle birlikte sormak daha da itibarlı olacaktı. Ülke genelinde bu faşizan gidişe karşı bu iktidara karşı Adana’da 2’nci Gezi olayını sergileyecektik. Yani yedek güçlerimiz var ise, benim arkamda bir seçmen kitlesi var ise Adanalılar ile beraber bu oyları ana muhalefetin üstüne koymak çok büyük bir mana ifade edecekti. Ne acıdır ki orada bir Adana milletvekili, ‘Aytaç Durak CHP’den aday olursa istifa ederim’ diye dayatmaya başladı. O talihsiz çıkışlara bazı çıkar çevreleri de eklenince olmadı.”

Adana’dan Bağımsız Belediye Başkan Adayı olan Aytaç Durak, görev yaptığı sürede kul hakkı yemediğini ve yenilmesine izin vermediğini iddia etti. Durak, halkın 5 kez seçtiği bir başkanın evinin 30 polisle sabah saat 05.00’te basıldığını hatırlattı. Kendisini cezaevine gönderen savcının terfi ettirildiğini de belirten Durak, ismini açıklamadığı savcının Adana’daki TIR aranmasının ardından tenzili rütbe ile sıradan bir savcılığa verildiğini söyledi.
SEÇİLECEĞİNİ İDDİA ETTİ!

Aytaç Durak, Adanalı seçmenlerin, yerel seçimde hesap soracağını ifade ederek,”Hemşehrilerim bu seçimde taammüden, hasmen benle uğraşanlara, iktidara, bir hesap verecek. Bu hesap benle beraber olur, başkasıyla olur. Ama her halükarda Adana’da iktidarın temsilcileri seçimi kaybedecektir. Adanalı bunda kararlıdır, ben de kararlıyım. Bunda ben de kendimi görevli addediyorum. Ben bir daha seçilmek iddiasında değilim. Ama bu hesaplaşmanın içinde her halükarda en ön saflarda olacağıma da Adanalılar adına söz veriyorum. Göreceğiz inşallah Allah sağlık verirse. 35 gün sonra, 36 gün sonra Adana seçimlerinin sonucunda 2’nci bir Gezi olayı Adana’da yaşanacaktır. O karizma çizme olayı oldu ya, burada da bir karizma çizilecek.” İfadeleri ile açıklamasını tamamladı.