Hotivi

‘Kilikya Yerel Kronolojisi’nde Bir Araya Geldiler - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 08:57

‘Kilikya Yerel Kronolojisi’nde Bir Araya Geldiler

‘Kilikya Yerel Kronolojisi’nde Bir Araya Geldiler
Son Güncelleme :

09 Eylül 2015 - 9:27

Çukurova Arkeolojik Kazıları 2. Uluslararası Kronoloji (Tarihlendirme) Toplantısı Tatarlı ve Sirkeli Höyüklerinde gerçekleştirildi. “Kilikya Kronolojisi” konulu toplantılarda, kazılardan elde edilen veriler ışığında Kilikya Bölgesi’nde yerel bir kronolojinin oluşturulması konusu ele alındı.

Cilician Chronology Workshop toplantısının ikincisine Çukurova Üniversitesi’nden Tatarlı Höyük Kazısı Başkanı Yrd. Doç. Dr. K.Serdar Girginer, Başkan Yardımcısı Öğr. Gör. Hayriye Akıl ve Arş. Gör. Özlem Oyman Girginer, Arkeolog M. Furkan Tufan ve Arkeolog Cennet Deveci; Bern Üniversitesi’nden Sirkeli Höyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Miroslav Novak, Başkan Yardımcısı Dr. Deniz Yaşin Meier, Dr. Sabina Kulemann-Ossen ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ekin Kozal; Dokuz Eylül Üniversitesi’den Mersin Soli-Pompeipolis Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Davut Yiğitpaşa; Hitit Üniversitesi’nden Mersin Yumuktepe Kazısı Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Eric Jean; Boğaziçi Üniversitesi’nden Tarsus Gözlükule Kazısı Başkanı Prof. Dr. Aslı Özyar ve Yrd. Doç.Dr. Elif Ünlü; Tübingen Üniversitesi’nden Dr. Mustafa Kibaroğlu ve İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa H. Sayar katıldı.

Organizasyon Komitesi adına açıklama Çukurova Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. K.Serdar Girginer, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ekin Kozal ve Bern Üniversitesi’nden Dr. Deniz Yaşin Meier tarafından yapıldı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi;

“Bu sene ikincisi yapılan Kilikya Kronolojisi konulu toplantının amacı kazılardan elde edilen veriler ışığında Kilikya bölgesinde yerel bir kronolojının oluşturulmasıdır. Toplantının ilk günü Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çukurova Üniversitesi adına devam ettirilen Tatarlı Höyük Kazıevinde yapıldı. Burada Kilikya Bölgesi’ndeki kazılardan elde edilen bulgulara dayanarak karşılaştırmalı olarak Eski Tunç Çağı, Orta Tunç Çağı ve Geç Tunç Çağları tartışıldı. Kapanış olarak Tatarlı Höyük ziyaretcilere gezdirildi. İkinci gün Sirkeli Höyük Kazı Evinde toplantıya devam edildi. Burada Demir Çağı ve bölgenin kronoloji tartışılarak görüşmelerin devamına karar verildi. Akabinde Sirkeli Höyük gezisi yapıldı. Bütün katılımcı meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al