Kişilik ve Karakter Oluşumu - Adana UlusAdana Ulus

26 Ekim 2021 - 22:16

Kişilik ve Karakter Oluşumu

Kişilik ve Karakter Oluşumu
Son Güncelleme :

14 Ağustos 2012 - 18:47

Karakter; insanların kendilerine özgü ve değişmeyen kemik yapıları gibidir. Kişilikse; benzer niteliklerde olmasına rağmen, değişebilen yapılardır.
Psikolojik tanımları çoğunlukla insanlar üzerinden yapsak da bugün biliyoruz ki hayvanlar da insanlar gibi dış faktörlerden etkileniyorlar ve hastalanma-iyileşme süreçlerini yaşıyorlar. Örneklendirmeyi hayvanlardan yapacak olursak da… Bir kaplanın vahşi, parçalayıcı olması onun ana yapısı, değişmeyen yapısı, yani karakteridir. Bakıcısıyla ya da herhangi biriyle sevgi gösterisinde bulunmasıysa bir kişilik örneğidir! O an için öyle davranmış olsa da; biraz sonra özüne dönmesi ve bir vaka doğurması normal olacaktır. Dolayısıyla her şekli alabilecek niteliktedir. Bu nedenden ötürü, ilk tanışmalarımızda kişiler hakkında çabuk yargılarda bulunmamak lazım! Kişilik mi yoksa karakter midir görülen; onu zaman içerisinde sonuçlamak daha akıllıca!
Bir insanın karakter oluşumu ta anne rahminde, hatta daha bile öncesinde başlar! Kuantum bunu kuvvetlice destekliyor. Çünkü annenin yaşam biçimi, ruh hali; bebeğin yalnızca bedensel değil, ruhsal yapısını da birinci dereceden etkiliyor! Peki ya babalar? Babaların da eşlerini yüksek moralde tutmaları gibi bir sorumlulukları olmalı bu süreçte!
Anne adaylarının çocukları için yapabilecekleri inanın bilinenden çok faha fazla! Tavuk-yumurta ilişkisinde olduğu gibi; tavuğun mutlu bir yapıda olması, yumurtanın kalitesini belirler. Bu zaman zarfında anne ve baba adaylarının olabilecekleri en mükemmel durumda olması gerekir. Yoga, meditasyon, ibadet, astropsikoloji vb… Bu gibi insan hayatını düzenleyen faaliyetlerden yararlanılmalı, kısacası planlı bir gebelik olmalıdır!
Düşünelim… Verimsiz bir toprakta kaliteli bir tohum ya da verimli bir toprakta kalitesiz bir tohum yetişir mi? Hayır, yetişmez! Varsayalımki yetişti, diğerleri kadar sağlıklı olmaz! Bu safha hamilelikle devam ederken o da çocuğun doğumuna kadar gider! Sonra bebeğin kodlanan beyni 15 yaş civarına gelene kadar sürekli bilgi alır ve depolamayı geniş zamanda sürdürür. Bu yaşlara gelen çocuğun artık karakter yapısı oluşmuş, bir bedenin iskelet sistemi gibi kemikleşmiştir! Ve… Elbette yaşadığı çevre, sahip olduğu aile, içinde bulunduğu yaşam koşulları, aldığı eğitim ile de tamamlanmıştır!
Yavru beynini bir elektrikli süpürge olarak imgelersek… Öncelikle; makinanın oluşum aşamasında n’olur?  Programlar yapılır, ayarlar oluşturulur vb… Sonra da temiz-pis demeden her şeyi içine hapseder duruma getirilir! İşte çocuk beyni de tıpkı böyledir; her şeyi beynine depolar. Hayat rehberleri onun takipçisi olurlarsa da sadece iyi şeyleri tabiki… İnsan ve insana dair hiçbir şey tek boyutlu değerlendirilmemelidir. Çok farklı ve çok aşamalı olduğu unutulmamalıdır.
Doğada hemen her canlı birinin yavrusudur. Hayvan olsun, insan olsun değişmez… Yavrunun gelişimi anne-babanın rehberliğinde sürer.  Bu duygu kuşkusuz çok yücedir. Ancak bunu hafife almamalı, sevimlice de olsa onun bir can olsuğu ve kısa sürede gelişeceğinin bilincinde olunmalıdır.
10 çocuk yapıp hiçbirini yararlı bireyler haline dönüştürememektense… 1 çocuk yapıp onu olabileceğin en iyisi yapabilir, topluma kazandırabiliriz. Yani muhakkakki 1 kaliteli yumurta, 10 cılk yumurtadan daha makbuldür!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.