Hotivi

Kısırlaştır, Aşılat, Yaşat - Adana UlusAdana Ulus

15 Haziran 2021 - 13:56

Kısırlaştır, Aşılat, Yaşat

Kısırlaştır, Aşılat, Yaşat
Son Güncelleme :

24 Temmuz 2015 - 9:03

kisirlastirma_hayvanlardaMerkezi Adana’da bulunan Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) sahipsiz sokak hayvanlarını kısırlaştırılmasına yönelik proje kapsamında; hayvan sever gönüllülerin sokaklarda beslediği ve baktığı toplam 30 adet kedi ve köpeğin kısırlaştırılmasını ücretsiz yaparak bir ilke imza attı.

KİHAYKO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yıldırım; sokaklarda yaşayan sahipsiz hayvanların sayısının ciddi bir artış gösterdiği ve buna yönelik önlemler alınmazsa; ciddi sıkıntılar yaşanacağı uyarısında bulundu. Tek Çözümün kısırlaştırma olduğunu belirten KİHAYKO Başkanı Yıldırım şöyle konuştu:

“5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ile yaşamları güvence altına alınan sahipsiz sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ve tedavisinden Belediyeler sorumludur. Ancak Belediyelerin büyük bir çoğunluğu bu yasal yükümlülükleri yerine getirmekten kaçınıyor. Kalıcı ve akılcı çözümler yerine; hızla çoğalan sokak hayvanlarını başka belediyelerin sınırları içerisine, dağ başlarına, çöplüklere atarak; yâda itlaf ederek çözüm bulmaya çalışıyor. Yasal ve vicdani açıdan bunu kabul etmek mümkün değil.

Sivil Toplum Kuruluşu olarak böyle bir yükümlülüğümüz olmasına rağmen; Belediyelere örnek olması açısından Adana’da bir kısırlaştırma seferberliğini gönüllülük esası çevresinde başlattık.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre bir çift kediden 10 (on) yılın sonunda ortalama 12.000 rakamlarında bir kedi ordusu meydana geliyor. Bunların üremesine engel olunmadığı sürece önüne geçilmesi mümkün olmayan rakamlarda kedi ve köpek doğumları meydana gelecektir.  Bu doğumlarla hızla çoğalan sokak hayvanı nüfusu ciddi bir tehdit ve toplumsal sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Sokaklarda açlıkla boğuşan ve yeteri derece beslenmeyen ve tedavi görmeyen bu hayvanlar; insan sağlığına zararlı ciddi hastalık riskini de ortaya çıkarıyor. Belediyelerin mutlaka acil önlem olarak sokak hayvanları için kısırlaştırma seferberliği yapmasını öneriyoruz.  KİHAYKO olarak bu çözüm sürecinde örnek bir çalışma başlattık; bunun tüm illerde yaygınlaşacağını umut ediyoruz“

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al