Kısırlık Erkek Kaynaklı! - Adana UlusAdana Ulus

12 Nisan 2021 - 23:02

Kısırlık Erkek Kaynaklı!

Son Güncelleme :

27 Şubat 2014 - 1:10

sperm_alarmiDünya Sağlık Örgütü normal sperm sayısı standardını 20 milyondan 15 milyona düşürdü. Bu değişiklik dünya genelinde erkeklerdeki sperm sayısındaki genel düşüşe işaret ediyor. Bu durumun altında yatan en önemli etkenler; çevresel faktörler ve stres

Eurofertil Tüp Bebek Merkezleri Medikal Direktörü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hakan Özörnek erkeklerde kısırlığı tetikleyen en önemli sebeplerin başında stresin geldiğini, özellikle de stres oranı yüksek işlerde çalışan erkeklerde sperm veriminin düştüğünü belirtti. Öte yandan ısıya maruz kalınan mesleklerde de sperm kaybı oluştuğuna dikkat çeken Dr. Özörnek, sigara içen erkeklerin eşlerinde de düşük vakaları oluştuğuna dikkat çekti.

Günümüzde kısırlık vakalarının yüzde 50’si erkek kaynaklı

Dr. Özörnek, bugün dünyada görülen kısırlık vakalarının yüzde 50 oranında erkeklerdeki sperm eksikliğine bağlı sorunlara dayandığını, stres ve yüksek ısıya maruz kalan erkeklerin sperm hareketliliğinde düşüş ve yapısal bozulmalarla karşılaştığını ifade etti.

Yüksek ısılı ortamlara dikkat

Fırıncılar, dönerciler, aşçılar, hamam ve sauna çalışanları, altın/gümüş ayar evlerinde çalışanlar, uzun  yol şoförleri gibi sürekli oturarak çalışan erkelerde de ısıya maruz kalmaya bağlı kısırlık görülme oranı artıyor. Diğer önemli faktörlerden biri de radyasyon.  Görevleri gereği radyasyona maruz kalan radyoterapi, radyoloji ve nükleer tıp çalışanlarında, kısırlık görülebiliyor.

Kimyasal solumaya neden olan  meslekler risk grubunda

Petrokimya gazlarının dumanına maruz kalacak şekilde çalışanlar arasında kısırlık yoğun olarak görülüyor. Böcek ilaçlama ve kimyasal fabrikalarda çalışanlar da bu açıdan risk grubuna giriyor.