Hotivi

KIZ LİSESİ BİNASI BÜYÜKŞEHİR’DEN GİTTİ - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 00:00

KIZ LİSESİ BİNASI BÜYÜKŞEHİR’DEN GİTTİ

Son Güncelleme :

19 Mart 2018 - 0:47

Tarihi Kız Lisesi binası Adana Büyükşehir Belediyesi kullanımından alındı. Büyükşehir Belediyesi tarafından uzun yıllar Altın Koza , Adana Kent Konseyi, Mehmet Baltacı Fotoğraf Müzesi olarak kullanılan Adana Tarihi Kız Lisesi binası Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesine alındı. Büyükşehir Belediyesi’nin yükümlülüklerini yerine getirmediğinden tahliyesinin istendiği öğrenildi. Adana Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi ve Altın Koza merkezini Atatürk Caddesi’nde kiraladığı binalarda hizmet vermeye başladığı- Mehmet Baltacı Fotoğraf Müzesi ile Yeni Adana Gazetesi arşivlerinin de
Sultan Abdulhamit zamanında 1881-1885 yılları arasında Adana valisi olan Abidin Paşa tarafından inşa ettirilen Adana Kız Lisesi’ne Gazi Mustafa Kemal Atatürk de Adana ziyaretlerinde gitmiş, buradaki öğrenci ve öğretmenlerle görüşmüştü.
Adana Tarihi Kız lisesi binası’nın Büyükşehir Belediyesi’nden alınmasından sonra Vali Mahmut Demirtaş tarihi binayı ziyaret ederek, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından yapılması planlanan restorasyon çalışmalarını yerinde değerlendirdi.
Vali Yardımcısı Murat Süzen’in de eşlik ettiği inceleme gezisinde yetkililerden yapılacak restorasyon çalışmaları hakkında bilgiler alan Vali Demirtaş, çok zengin bir kültürel mirasa sahip olan Adana’da kültür varlıklarının yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için yapılacak restorasyon çalışmalarının çok önem taşıdığını dile getirdi.
Tarihi dokuyu bozmadan gerekli güçlendirmeler yapılarak binanın aslına uygun bir şekilde onarım ve bakım işlerinin tamamlanması gerektiğini ifade eden Vali Demirtaş, yapılacak çalışmaların takipçisi olacaklarını belirtti.
1883 yılında yapımı tamamlanan Adana Kız Lisesi, Adana şehrinin en yüksek binalarından biri olarak inşa edilmiş. Bu yapı, Askeri Rüştiye (Askeri Ortaokul) olarak yapılmasına karşılık, 1885 yılında 5 yıllık Mekteb-i İdadi (Askeri Lise) olmuş, sonra 8 yıllık İdadi’ye dönüşmüş. 1894-1895 yıllarında Adana Mekteb-i İdadisi yatılıya dönüştürülmüş, binaya mutfak ve yemekhane bölümleri ilave edilmiş. 1914 yılında,1.Dünya savaşı sıralarında askeri depo olarak kullanılmış, Kurtuluş Savaşı sırasında Adana Sultanisi olmuş. Daha sonra Erkek Lisesi, 1932’den sonra da Adana Kız Lisesi haline gelmiş.

takipçi satın al