Hotivi

Koca Sinan'a doğal mirasa sahip çıkalım - Adana UlusAdana Ulus

22 Haziran 2021 - 17:52

Koca Sinan’a doğal mirasa sahip çıkalım

Son Güncelleme :

09 Nisan 2015 - 12:43

Adana(Ulus)–  Mimar Sinan 427. ölüm yıl dönümünde Adana’da çeşitli etkinliklerle anıldı.

Mimarlar Odası Adana Şubesi, Mimar Sinan Anıtı önünde bir tören düzenlendi. Mimarlar Odası Başkan Yardımcısı İsmail Demir ve Şube Yönetim Kurulu Sekreteri Önem Cimimar_sinan_2015_adana (2)hangir ölümünün 427. yılı nedeniyle anıta çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu.

Mimarlar Odası Şube Yönetim Kurulu Sekreteri Önem Cihangir, her iki yılda bir “Ulusal Mimarlık Ödülleri” kapsamında mimarlık alanında önemli yapıtlara imza atmış, meslek etiğine bağlı, deneyimli meslektaşlarının Mimar Sinan’ın adını taşıyan “Mimar Sinan Büyük Ödülü” ile onurlandırdıklarını anımsattı.  Önem, şöyle konuştu:

YAĞMACI VE OTORİTER POLİTİKA

onem_cihangir“Çağları aşan Sinan’ı andığımız bugünlerde ülkemizde her alanda uygulanmakta olan “yağmacı ve otoriter” politikalar nedeniyle, ne yazık ki toplumumuza mimarlık, kentleşme ve uygarlığımızın esenlikli bir geleceği adına güzel gelişmelerden söz edemiyoruz.

Ülkemizin her bakımdan kaosa sürüklendiği bu ortamda Mimar Sinan’ın akılcı mimari anlayışının özünü oluşturan araştırma, öğrenme, anlama, çağdaş bir mimari yaratma, sürekli olarak kendini aşma çabaları anlaşılamamaktadır. “Demokratik normlar ve hukuk” fiilen askıya alınmış; bilim ve katılımcılık düşüncesi ise yok sayılmaktadır.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ADINA YAĞMA

Kamu denetiminin tamamen ortadan kaldırıldığı; İlimizde de ”kentsel dönüşüm” adı altında yağmanın önünün sınırsız bir şekilde açıldığı ve kuralsızlığın “kural” haline geldiği koşullarda Meslek Odalarının “özerk-kamu kuruluşu” niteliğinin yok edilmesi ve işlevsizleştirme operasyonları fütursuzca sürdürülmektedir.

Mimarlar Odası olarak, Mimar Sinan’ı ölüm yıldönümü nedeniyle saygıyla anarken, “Sinan’a saygısızlık” olarak nitelediğimiz; ülkemizin bütün geleceğini karartan, kentlerimizi kimliksizleştiren ve rantiyenin şantiyesine dönüştüren; kamu yararını ve bilimi hiçe sayan bu çılgınlıklarından bir an önce vazgeçilmesi için çabalarımızı kararlılıkla sürdürmekte olduğumuzu bir kez daha vurgulamak isteriz.mimar_sinan_2015_adana (1)

Bu çerçevede ülke yöneticilerini, yerel yönetimleri, yatırımcıları ve ilgili tüm kesimleri mimarlığımıza, kentlerimize, Koca Sinan’a ve yarattığı eşsiz değerlerle birlikte tüm doğal ve kültürel mirasımıza sahip çıkmaya bir kez daha çağırıyoruz.”

Mimar Sinan Anıtı’ndaki törenine Mimarlar Odası yöneticileri, üyeler, TMMOB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Erkan Karakaya, Adana Büyükşehir Belediyesi eski Başkan Vekili Mimar Zihni Aldırmaz da katıldı.

takipçi satın al