1 MAYIS'TA BARIŞ VE İSTİKRAR EGEMEN OLSUN

Bugünün dünyadaki adı: 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Türkiye'de ise " Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanır. Dünyada kitleler bu günü "bayram" havasında kutluyor.

 

Bugünün dünyadaki adı: 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Türkiye'de ise " Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanır. Dünyada kitleler bu günü "bayram" havasında kutluyor. Türkiye'de örgütlü toplumun yürümesine dahi izin verilmiyor. 1 Mayıs'a günler kala ülkeyi yöneten siyasal iktidar ard arda kısıtlamaları gündeme getiriyor. Gerekçesini de ortaya koyuyor: "Güvenlik nedeniyle" diyor. 

***

Peki o zaman sormazlar mı insana "Nerede kaldı birlik, mücadele ve dayanışma kültürü" diye. Güvenliği sağlamak siyasi iktidarın sorumluluğunda değil mi? Merkezi yönetimin görevi asayişi sağlamaktır. Toplumu germek bir kesimi kaygılandırmak kime ne yarar sağlayacaktır. 

***

"Taksim'e giremezsin. Bu sokaktan geçemezsin" demek işçi ve emekçi kesime acı çekmek motivasyonunu düşürmek, çalışma barışına sekte vurmaktan başka neye yarayacaktır? Türkiye'de Bayramlar dayanışma, barış içinde birlikte hareket etme kabiliyetini artıran müstesna günler değil mi? "Bayram" ve "yasak" kavramı bir arada olursa o ülkede güven tesis edilemez. 

***

O halde neden "yasaklardan medet umuluyor, ısrar ediliyor? Kolluk kuvvetleri ve siyasi baskılarla 1 Mayıs gösterileri yasaklanacak olursa bu işçi ve emekten yana olan yüzbinlerin ve milyonların yüreğinde derin yaralar açmaz mı?

***

Dünyanın dört bir yanında kitleler bu günü gönüllerince kutlayacak, fakat Türkiye’de, özellikle de İstanbul’da, Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs’ın kutlanmasına izin verilmeyecek bu bir çelişki degil de nedir?

***

Muhalefet ve sendikalar, 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamak istiyor. İktidar "Kırmızı Kart" göstererek "yasak" diyor. Taksim stad değil ki! Toplum huzur istiyor, yasaklarla ülkenin yönetilemeyeceğini söylüyor ama bu ses nedense duyulmuyor. Ne zaman duyulacağı da belirsiz. 

***

Halk, 1 Mayıs'ı engelleyici değil birleştirici politikalarla kutlanmasını arzuluyor. 1 Mayıs'ta kimsenin burnunun kanamasını istemiyor. Kaldı ki, bu iktidar 2009 yılında "1 Mayıs'ı Emek ve Dayanışma Günü" adıyla kutlamasına izin vererek resmi tatil olarak ilan etmemiş miydi?!

O halde bugün neden yeniden "yasak" diyor. 

***

Anayasa Mahkemesi'nin 1 Mayıs'ın Taksim Alanı'nda kutlamasına yönelik verdiği karar neden görmezden geliniyor?

***

Demem o ki, karşılıklı inatlaşmanın kimseye yararı olmadığı gerçeği unutulmamalı. Nitekim ülkede 1 Mayıs ne zaman işçi ve emekçinin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazanacak diye merak etmiyor da değilim. 

***

Ancak yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen umutsuz olmadığımı belirtmek isterim.

***

Toplumun bu bağlamdaki beklentisinin karşılıksız kalmayacağı inancını taşıyorum. Bu duygularla bugüne kadar emek ve mücadele uğrunda can verenleri saygıyla anıyor işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü içtenlikle kutluyorum. 

***

Estirilmek istenen "Karşılıklı restleşme" ikliminden barışın egemen olacağını düşünüyorum.

 


Düzgün COŞKUN

30.04.2024 21:57:00

YAZARLAR


DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ

ADANA YAZ ORTASINDA FELAKETİ YAŞADI

SEYHAN’DA HAYVAN BAKIM EVİ HAZIRLIĞI

CHP İL BAŞKANI TANBUROĞLU: HEDEF İKTİDAR

CHP ADANA’DA BAŞKANINI SEÇTİ

GÜNÜN FOTOĞRAFI

AYRILMA KAYGISI BOZUKLUĞUNA DİKKAT !

GIDA ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

“ÇİFTÇİLERİMİZİN BİR YILLIK EMEĞİ BİR KIVILCIMLA KÜL OLMASIN”