5 Ocak ve Uğur Mumcu

5 Ocak ve Uğur Mumcu

Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun üzerinden tam 91 yıl geçti. Kutlamalar, Cumartesi günü Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. Alışılmışın dışında gerçekleşen çelenk sunma töreni katılımcıların bazılarının moralini bozdu. Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Garnizon Komutanlığı'nın çelenklerinin ardından ilginç bir anons yükseldi. Anonsun özü Valiliğe çelenk sunmak için başvuranların davet edilmesiydi. İsim ve kurum adı zikredilmedi. 'Başvuranlar buyursun çelenklerini Ata'nın huzuruna sunsun' denildi. Bir iki kurum temsilcisi huzura çıkıp selamlama yaptı. CHP İl Başkanı Orhan Sümer'in tepkisi gecikmedi. CHP İl Başkanlığı'nın çelengi olmasına rağmen bu anonsla birlikte Sümer'in moralinin bozulduğu gözlerden kaçmadı. Arkadaşlarına dönüp 'Çıkmayın arkadaşlar' dediğini duydu herkes. Anıt önünde çelenkleri ve kendileri bulunmasına rağmen daha birçok kurum temsilcisi de selamlamaya katılmadı. Doğrusunu söylemek gerekirse bizler de şaşırmıştık. Sayı sınırlı tutulabilirdi belki ama böylesine önemli bir kutlamada çelenk sunacakların isimleri ya da kurumlarının anons edilmesi daha şık olurdu.

Çelenk töreninin ardından Uğur Mumcu Meydanı'ndaki kutlama alanına geçildi. Siz benim 'Uğur Mumcu Meydanı' yazdığıma bakmayın, törenlerin ikinci bölümü için 'Yeni İstasyon Meydanı' adıyla çağrı yapıldı. Resmi törende isim böyle geçti. Kim, nasıl neye göre karar veriyor bilemiyoruz ama sözkonusu yere her nedense Uğur Mumcu Meydanı denilmiyor.

Hayatı boyunca karanlıkla mücadele eden, ülkesinin tam bağımsızlığı için canını hiçe sayan ve demokrasiye inanan bir yazın adamının adının Adana'da yaşatılmasında ne sakınca olabilir ki!

Uğur Mumcu adı kim ya da kimleri rahatsız eder.

Değerlerimize sahip çıkmayı öğrenmek zorundayız.

5 Ocak Kurtuluş Gününüz kutlu olsun.

SATIR ARASI

M.ÖMER ÜNEY

o.uney@yeniadana.net

adanaulus

6.01.2013 19:49:53

YAZARLAR


DEVA KOZAN ADAYINI TANITTI

TÜRKEŞ-AKAY-ÇETİN EL ELE

‘ADANA’NIN İLK KADIN BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIM’

ÇUKUROVA SİFED’DEN ADAYLARA DEPREM HATIRLATMASI

KARALAR: ADANA BÖLGENİN ÖNCÜSÜ, İNCİSİ VE LİDERİ OLACAK

EMRAH KOZAY’DAN SEÇİM STARTI

ÜLKÜ OCAKLARI, TÜRKEŞ'İN KIZINI 'HAİN' İLAN ETTİ

“TÜRKEŞ GELECEK DERTLER BİTECEK”

“ALTIN ÇAĞINI YAŞATACAĞIMIZIN SÖZÜNÜ VERDİK”

“YENİDEN KAZANMA SÖZÜ VERDİM”

KİLO VERME SÜREÇLERİ YAŞAM TARZINA UYGUN OLMALI!

5 YILDA 845 TAŞINMAZ ÖZELLEŞTİRİLDİ

SOFRALIK ZEYTİN İHRACATI ARTTI

"NARENCİYEDE ACİL VE ETKİN ÖNLEM ALINMALI”

BRAVO SÜPERMARKET ADANA’DA 7. ŞUBESİNİ AÇTI

SON BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM ADANA’DA

“PATATES VE SOĞANDA SPEKÜLATİF FİYATA FIRSAT VERİLMEYECEK”