İMTİYAZ/KAPİTÜLASYON, RANTİYE VEYA MÜTAŞERİK OTORİTERLİK: PEKER, AĞAR, ERDOĞAN, ALTINOK, KURUM, İMAMOĞLU…

Kuzuyu kurda teslim etmekle devleti veya şehri/siteyi rantiyeye, müteahhide, arsa simsarlarına teslim etmek arasında ne fark var?

“Hava parası” nedir? “Kira” parası nedir? “Faiz” nedir? “Yol parası” nedir? “Köprü parası” nedir? “Oda parası” nedir? “Cemaat”, “tarikat”, “dede” payı, “nezir/ niyaz” nedir, “adak” nedir, “diyet” nedir, “kefaret”, “kurban” nedir? “Ulufe, maaş, yardım” nedir, “ücret” nedir? “Rüşvet” nedir? “Soygun” nedir? “Sömürü” nedir? “İmtiyaz”, “kapitülasyon” nedir? Aralarındaki fark veya benzerlikler nelerdir?

Kuzuyu kurda teslim etmekle devleti veya şehri/siteyi rantiyeye, müteahhide, arsa simsarlarına teslim etmek arasında ne fark var?

Mafya, çete, tarikat tekke, şeyhlik, babalık, dedelik, ayan, aşiret, ağalık, fırka/parti, başkan/reislik, bakanlık, belediye reisliği, sülale reisliği, hane reisliği, büyük toprak sahipliği, banka, borsa, oda, tefecilik, simsarlık, müteahhitlik, taşeronluk… arasında temel benzerlikler neler acaba?

İki gün sonra, 31 Mart 2024 tarihinde yerel seçimler var.  AKP, MHP, İyi Parti, CHP, DEM, HÜDA PAR… başkanları, milletvekilleri, adayları arasında hangi farklar var veya benzerlikler var acaba?

Gelirini/çıkarını doğal, kültürel veya kamuya ait kaynaklara el koymaktan, daha geniş anlamıyla hazır kaynaklardan/ servetlerden elde etme durumuna rantiyecilik denirse; rantiyecilik bakımından partilerin/ fırkaların (Bunların üst katmanlarını oluşturanların, milletvekilleri ve belediye başkanlarının, adaylarının) durumu analiz edilebilir.  

Koç, Sabancı, Peker, Ağar, Bahçeli, Erdoğan, Kurum, İmamoğlu, Altınok, Savaş… aralarında benzerlik veya farklılık neler, ana güdüleri neler, bunu neler belirliyor, mutlak olmasa da büyük oranda analiz edilebilir. İşçinin, işsizin ana güdüleri analiz edilebilir.

Bulunduğunuz şehirdeki başkan adayları, meclis üyesi adaylarının açıkladıkları mal varlıkları, paslaştıkları sınıf zümre fırkaları, kendilerinin de nasıl bir zümre sınıf fırka oluşturduklarını anlamaya yeter artar.

RANTİYECİLİĞİN ŞARTI FUKARALIK VE FEDAKARLIK MI? ŞEYH RANTİYER; DERVİŞ İSE İŞÇİ, BAĞIMLI, KADIN MI?

Aşiret düzeni de, tarikat düzeni de maddi manevi rant sistemi oluşturmaktadır. Bir reisin, bir şeyhin emri ve terbiyesi altında bulunan kişiye derviş, fakir fukara denmektedir ki, günümüzde bu grubu işçiler oluşturmaktadır. Eğer topraksız, fukara kimseler olmazsa ortada “derviş/ kul” kalmaz şeyhlik sıkıntıya düşer. AKP; özellikle de bağımlı nüfusu yardım kuruluşlarına ve tarikatlara mecbur bırakarak “derviş/ kul” haline getirmektedir. Güncel haliyle rantiyerler şeyh iken dervişleri/kulları fakir fukara mülksüz, işsiz, işçi, kadın oluşturmaktadır.

RANTİYECİLİĞİN GÜNCEL PARADOKSU SOYGUN VE TALAN DÜZENİ

Kapitalizm ve emperyalizm; doğal ve üretilmiş kaynaklara el koymaktan geçmektedir; rantiye sisteminin modern finans, ticaret ve kâr biçimleriyle yenilenmiş güncel halidir.

Emperyalizmin, rantiye sisteminin içsel paradoksu alttakiler dahil giderek herkesin kolayca ranta, zenginliğe ulaşmak istemesidir. Herkes rantiyer olmak isterse, ortada derviş/fukara, işçi bağımlı olmak isteyen kalmaz; sahibin/efendinin, reisin/ şeyhin maddi ve manevi otoritesinin sürekliliği sıkıntıya düşer. Herkesin soygun talan düzenine katılması paydaşları artıracağından payları düşürür, rantiye sistemi zora düşer. Türkiye şu anda böyle artan bir rant talebi, bunun her geçen gün daha da yoğunlaşması, İliç’te liç yığınlarıyla, liç kaymasıyla karşı karşıyadır. Maalesef, yerel seçimler de en çok rant hesabıyla sürmektedir.

Rantiye sisteminin ana çelişiği, rant yerine başka fikirlerin, ideallerin yerleşmesidir, en azından hakça eşit üretim ve paylaşımdır, eşitlikçi özgürlükçü ekolojist toplumcu demokrasilerdir.

Niye içsel veya gerçek çelişkiler işlemiyor veya gecikiyor diye sorulursa, burada bir yandan küçük nemalar dağıtılması diğer yandan ideolojik araçlar öne çıkmaktadır. Bu içsel çelişkinin veya seçenek fikirlerin yaygınlaşmasının bastırılmasında küçük paylar (ücret, maaş, yardım…) ile birlikte “şükür sadakat” telkini öne çıkarılmaktadır. Bunun için din, töre, gelenek, devlet, okul, aile, tarikat, yargı, medya ideolojik araç olarak kullanılmaktadır.

MÜTAŞERİK RANTİYER SİSTEMDE VE SEÇİMLERDE DİNİN, OKULUN, YARGININ ROLÜ

Yerel seçimlerin başat rantiyerlerini MÜTAŞERİK’şer (müteahhit, taşeron, tarikat, şeyh, şeriatçı şerikliği) oluşturuyor. Bu rantiye veya mütaşerik otoriterliğin kendine özgü terbiye sistemi bulunuyor. En yaygını patriyarkal din ve gelenek olmak üzere, caminin, tarikatların, okulun, ailenin şükretmeyi, sadakati, isyan etmemeyi, yetinmeyi, bağlılığı, kaderine rıza göstermeyi öğretmesi, aksi yönde (hak, eşitlik, özgürlük yönünde) hareket edeni törenin, geleneğin, yasanın, yargının, reisin, şeyhin, sahibin, babanın, polisin cezalandırmasıdır.

Sömürü/ rantiyecilik/ kapitalizm; endüstriyel, militar, ideolojik bir kompleks, bir bütün halinde iktisadi politik kültürel sistem olarak işletilmektedir.

İNSANCA DOĞACA YAŞAM, EDEP, SEÇİM NEDİR?

“Edep yahu”da gerçekten edep nedir, neyi nasıl seçersek, kim seçer seçilirse insanca toplumca doğaca olacaktır?

Taşı toprağı suyu kuşu kuzuyu insanı savunanlara, bu tür projesi olanlara oy veriniz, rant peşinde koşanlara, sizin aklınızla vicdanınızla oynayanlara, memleketi ve dünyayı soyanlara, dahası açık açık müteahhit-arsa-emlak rantı olanlara, bizzat maddi manevi rantiyer olanlara oy vermeyiniz.

Maddi manevi özgürlüğünüz, eşitliğiniz, onurunuz için, insan için, toplum için, doğa için oy veriniz.


Adnan Gümüş

29.03.2024 08:49:00

YAZARLAR


DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ

ADANA YAZ ORTASINDA FELAKETİ YAŞADI

SEYHAN’DA HAYVAN BAKIM EVİ HAZIRLIĞI

CHP İL BAŞKANI TANBUROĞLU: HEDEF İKTİDAR

CHP ADANA’DA BAŞKANINI SEÇTİ

GÜNÜN FOTOĞRAFI

AYRILMA KAYGISI BOZUKLUĞUNA DİKKAT !

GIDA ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

“ÇİFTÇİLERİMİZİN BİR YILLIK EMEĞİ BİR KIVILCIMLA KÜL OLMASIN”