Adana Aynı Adana

Adana Aynı Adana

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yönetimle yaşanan uyuşmazlık İl Genel Meclisi'ne de sıçradı. Başkanvekili Zihni Aldırmaz'ın reklam kokan hareketlerine tepki gösteren meclis üyelerinden sonra İİ Genel Meclisi'nde de Vali Hüseyin Avni Coş'la yaşanan anlaşmazlıklar gün yüzüne çıktı.
Sayın Vali'nin 'OLUR' dediğine meclis üyeleri 'HAYIR' demeye başladı. Ya da 'OLUR'lar ve 'HAYIR'larda taraflar değişti. Mesela Temmuz ayındaki oturumda Ceyhan’a Termik Santral kurmak isteyen Hakan Madencilik’in çevre düzeni planı değişikliği teklifini reddeden meclis üyelerinin konuyu yeniden görüşmesi gerektiğini belirtti Vali Coş. Konu, Eylül'deki gündeme alındı ancak yapılan oylamada 22 kabul oyuna karşılık 31 ret çıktı. Vali'nin dediği yine olmadı.
***
Diğer bir konu da ayrıştırdı Valilik makamı ile meclis üyelerini. Bu kez ısrarcı taraf meclis üyeleri oldu. Japonya, Çin, İsveç, Norveç ve Danimarka'ya bilgi ve görgülerini artırmak, oraların çağdaşlığını Adana'ya entegre etmek (!) isteyen üyelere Vali Coş, 'DURUN' dedi. Önceki üyeler eski Vali İlhan Atış'la yurtdışına çıkmış kente büyük projelerle dönmüştü! Onlar sayesinde çağdaş, engelsiz, genişlemiş değil gelişmiş bir kent ünvanı kazandık! Şimdikeler de gitse dünyanın en yaşanabilir kenti ünvanını elde edebiliriz belki!
Ama olmadı. Vali Coş'tan izni koparamayan üyeler Japonya, Çin, İsveç, Norveç ve Danimarka'yı bıraktı şimdi rotayı Almanya ve İspanya’ya çevirdi. Sayın Vali'nin yerinde olsam bırakırım gitsinler. Ama bir şart koyarım. 'Almanya'da, İspanya'da dersinize çalışıp evinize dönün. Kamuoyuna da çantanızda getirdiğiniz projeleri açıklayın' derim.
Bu çağrımızı daha önce Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin meclis üyelerine de yapmıştık. 'Yurtdışında yediğiniz içtiğiniz sizin olsun, gezdiğiniz, gördüğünüz yerleri, çağdaşlığı, muasırlığı anlatın' demiştik. Sağolası üyelerden bir tek Bekir Sıtkı Özer, kenti çevreleyen çöplerin kolayca ve el değmeden hijyenik ortamda nasıl toplanacağını fotoğraflarla anlatmıştı. Ama belediye başkanvekilinin daha önemli işleri olduğu için bu konu da rafa kalkmıştı.
***
Adana kararlı bir duruşu ne zaman sergileyecek? Ortak bir paydada buluşma hedefini ne zaman yakalayacak? Bakın yıllarca Sanayi Odası ve Ticaret Odası başkanları ile büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarının kavgalarına tanık olduk. Bugünlerde Ticaret Odası, Ticaret Borsası ve Sanayi Odası'nın başını çektiği birliktelik hareketini ADSİAD, İŞKAD, ÇUGİAD, MÜSİAD, AGİAD, AGİD ve daha birçok sivil toplum örgütü destekleriyle büyütmeye çalışırken yine bir kaos ortamına sürüklenmeye başladık.
***
'Hedefe 'ATIŞ' yapacağız' dedik olmadı. Yeni dönem başladı 'COŞ'acağımızı umut ettik, yanıldık. 'DURAK'lama döneminin bittiğini sandık, gelenler 'ALDIRMAZ' tavır sergiledi. S'ÖZGÜMÜŞ' ise sükut altındır diye 'BAŞ'ladık hayal kırıklığına uğradık.
Sahne değişti, dekor değişti, oyuncular değişti...
Adana aynı Adana...

SATIR ARASI
M.ÖMER ÜNEY
o.uney@yeniadana.net

adanaulus

8.09.2012 13:33:24

YAZARLAR


AK PARTİ ADAYI HALİL NACAR’DAN İLGİNÇ PAYLAŞIM

KOZAN’DA CHP AFİŞLERİNE SALDIRI

ERDOĞAN: ADANA’NIN YOLDAŞLIĞIYLA İFTİHAR EDİYORUZ”

ADS BAŞKANI SANCAK BAŞKANLIĞI BIRAKTI

DEVA KOZAN ADAYINI TANITTI

TÜRKEŞ-AKAY-ÇETİN EL ELE

‘ADANA’NIN İLK KADIN BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIM’

ÇUKUROVA SİFED’DEN ADAYLARA DEPREM HATIRLATMASI

KARALAR: ADANA BÖLGENİN ÖNCÜSÜ, İNCİSİ VE LİDERİ OLACAK

EMRAH KOZAY’DAN SEÇİM STARTI

ÜLKÜ OCAKLARI, TÜRKEŞ'İN KIZINI 'HAİN' İLAN ETTİ

“TÜRKEŞ GELECEK DERTLER BİTECEK”

“ALTIN ÇAĞINI YAŞATACAĞIMIZIN SÖZÜNÜ VERDİK”

“YENİDEN KAZANMA SÖZÜ VERDİM”

KİLO VERME SÜREÇLERİ YAŞAM TARZINA UYGUN OLMALI!

5 YILDA 845 TAŞINMAZ ÖZELLEŞTİRİLDİ

SOFRALIK ZEYTİN İHRACATI ARTTI