Adana'yı paylaşmak

Adana'yı paylaşmak

2011 genel seçimlerinde dilimizin döndüğünce değinmiştik. Adana, siyasi partilerin paylaşamadığı bir kent. Geçmişte sosyal demokratların kalesi olarak anılan Adana, şimdilerde Türkiye’nin siyasi renk cümbüşünü andırıyor. Mecliste grubu bulunan partiler, yerel yönetimlerde birbirlerine tam bir üstünlük sağlayamıyor. Belki de demokrasinin en belirgin işlendiği kentlerin başında geliyor Çukurova’nın sıcak kenti...

Yerel seçim tarihinin uzaması nedeniyle yerini monotonluğa  bırakan siyasi gündem bugünlerde yeni bir hareketlenme yaşıyor. Özellikle CHP ve AKP’nin Adana için kıyasıya bir yarış içinde olduğunu gözlemlemek hiç de zor değil.

Ömer Çelik’in Kültür ve Turizm Bakanlığı, ilimize olumlu bir hava olarak yansıyor. Gerçekten de yıllardır bir bakana sahip olamayan Adana’nın Timuçin Savaş’tan sonra yine aynı mevkide (Kültür ve Turizm) bir bakanının olmasına sevinmek lazım. Yapılan açıklamalara bakılırsa sayın Çelik’ten beklentinin çok yüksek olduğu aşikar. Ama biraz temkinli ilerlemek gerekiyor. Açıkçası ‘padişahım çok yaşa’ demek yerine Ömer Çelik’in ajandasına‘Yumurtalık-Karataş Sahil Bandı’ projesini yazdırmak, kent merkezi ile ilçelerde tamamlanamayan Kültür Merkezleri’ni not ettirmek, ‘Tepebağ’ı vurgulamak öncelik taşıyor. Görev süresi içerisinde bu sorunların çözümü bile Adana için iyi bir kazanım olur.

***

CHP, son günlerde Adana üzerine ciddi eğilimler gösteriyor. Neredeyse tüm Genel Başkan Yardımcıları’nın uğrak yeri haline gelen kentte önemli anketler düzenlediği de biliniyor. İl, ilçe, kadın ve gençlik kolları kendi konularında basına ve kamuoyuna sık sık açıklama gönderiyor.

İktidar partisi de, Adana’nın önemini daha çok kavramış haliyle girişimlerine devam ediyor. AKP, Adana’nın önemine binaen, boş durmuyor bugünlerde. Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği geniş katılımlı toplantıdan sonra CHP’nin günler öncesinden duyurduğu ‘Acil Demokrasi Derhal Adalet’ mitingi ile aynı gün ve saatlerde Adana’ya genel başkan yardımcıları ve bakanlar düzeyinde çıkarma yapıyor.

MHP’yi de atlamamak lazım. Özellikle milletvekili Seyfettin Yılmaz yoğun bir çaba içerisinde. İktidarı yıpratmaya yönelik çalışmaları dikkat çekiyor. İl Başkanlığı’nın yanı sıra Sarıçam ve Yüreğir ilçe başkanlarının mevcut belediye başkanlarıyla ilgili açıklamaları MHP’nin de yerel seçimin ciddiyetiyle hareket ettiğini gösteriyor. Murat Bozlak’ı Adana’da göremesek de BDP’nin de yerel seçimlerde olabildiğince sıkı çalışacağı öngörülüyor.

Diyeceğimiz şu ki; Adana, siyasi partilerin paylaşamadığı bir görünümle yerel seçimlere doğru hızla ilerliyor.

Vakit erken gibi görünse de Adana’nın siyasi geleceğine kendi stratejileri ile yön vermek isteyen siyasi partiler tüm argümanlarını kullanıyor.

Elini çabuk tutan Adana paylaşımında büyük pastayı yiyecek.

Atı alan Üsküdar’ı geçecek.

İyi haftalar..

SATIR ARASI

M.ÖMER ÜNEY

o.uney@yeniadana.net

adanaulus

27.01.2013 01:19:28

YAZARLAR


ABB VE ASKİ ÇALIŞANLARINDAN KARALAR’A MEKTUP!

HAZİRAN AYINDA 198 BİN 581 ADET TAŞIT TRAFİĞE ÇIKTI

İZMİR’DE ÜRETTİĞİ TRAKTÖRÜNÜ DÜNYA ÇİFTÇİLERİNİN HİZMETİNE SUNACAK

REKOR BÜYÜME BEKLENİYOR

TÜRKİYE’DE DİJİTAL BANKACILIK KULLANICI SAYISI 114 MİLYONA ULAŞTI

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BELEDİYE MARKETİ

“AKILLI SİSTEMLER TEK BAŞINA ÇÖZÜM OLMAZ”

AKAY VE SÖZLÜ

DÜNYA SOFRALARINI TÜRK BAHARATLARI LEZZETLENDİRDİ

YAZIN KALBİ TEHDİT EDEN 4 YANLIŞ!

"HAVA ALANIMIZA DOKUNMAYIN"

“AİLESEL KANSERLERE YÖNELİK GENETİK TESTİ ŞART”

ŞEVKİN’DEN İLGİNÇ BENZETME: GARSONUN BAHŞİŞİNE GÖZ DİKTİLER

CHP GENEL BAŞKANI ÖRNEK GÖSTERDİ

BİR ZAMANLAR ADANA

10 YIL SONRA MAAŞLARINI EKSİKSİZ ALDILAR

SEYHAN BARAJ GÖLÜ AYDOĞMUŞ AİLESİNE MEZAR OLDU