AKP VE MEB MESLEKİ EĞİTİMİN SIRRINI ÇÖZDÜ: FÜTÜVVETNAMELER VE BAŞ AHİLİK DÖNEMİ

Eskiye giderek yeniye ve geleceğe ulaşılabilir mi? AKP ve MEB her geçen gün sarığının altından daha bayat bir yumurta çıkarıyor. Zamanında ne kadar ideal bir sistemdi, çok tartışılır ama bugün o gün de olmayan bir çağda fütüvvet ve ahilik mesleki eğitimin ana ilkelerini oluşturacakmış, böylece mesleki eğitim rayına oturacakmış.

Eskiye giderek yeniye ve geleceğe ulaşılabilir mi?

AKP ve MEB her geçen gün sarığının altından daha bayat bir yumurta çıkarıyor. Zamanında ne kadar ideal bir sistemdi, çok tartışılır ama bugün o gün de olmayan bir çağda fütüvvet ve ahilik mesleki eğitimin ana ilkelerini oluşturacakmış, böylece mesleki eğitim rayına oturacakmış.

KIRŞEHİR SİLİKON VADİSİ Mİ, UZAY TEKNOLOJİLERİ FÜTÜVVET VE AHİLİK DERSLERİNDEN Mİ GEÇİYOR?

13 Mart’ta Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, yanında Din Öğretimi Genel Müdürü Ahmet İşleyen ve Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet Vural da olmak üzere, mesleki eğitimin sırrının Kırşehir’de, fütüvvet ve Ahilikte olduğunu açıklamış: “Yeni bir mesleki eğitim politikası çıkacak. Bunda Ahilik ve fütüvvet derslerini seçmeli ders haline getirdik, program içinde ahiliği anlatacağız. İş ahlakı olmadan, Ahilik kültürü olmadan hiçbir şey olmuyor. Ne kadar güçlü sanayi yapıları oluştursanız da markalaşma sürecinin merkezinde iş ahlakı oluyor, o da işte 11. yüzyıldan bu yana taşıdığımız Ahilik kültürüdür. Helal 2 liranın haram 3 liradan daha büyük olduğunu, bereketin ve merhametin ticaretin merkezinde ne kadar kıymetli olduğunun yeniden anlaşılacağı müfredat yaklaşımlarını hayata geçireceğiz.” (https://meb.gov.tr/bakan-yardimcisi-samlioglu-kirsehirde-ziyaretlerde-bulundu/haber/33028/tr, 13.Mart 2024).

Ticarette bereket ve merhamet nerede durur? Hadi, bir bağ kuralım, fütüvvet ve Ahilik böyle bir şey mi, zaviyecilik, tarikatçılık, Ahilik bugüne taşınabilir mi, taşınırsa ne anlama gelir?

Kaldı ki Kırşehir Anadolu medeniyetlerinin tarihsel taşıyıcılığını mı yapmıştı, bilim ve teknoloji merkezi mi olmuştu? Veya bugün öyle bir yer mi? Bu yüksek bilgi ve teknoloji fütüvvetten mi, Ahilikten mi geçmişti? Bugün onlardan mı geçiyor?

AKP’ye göre öyle bir yer olsa gerek. Mesleki eğitimin formülü de Kırşehir’den, fütüvvet ve ahilikten geçecek. İşin yeri ve sırrı çözülünce geriye usta çırak buluşmasının Kırşehir’de yapılması, programlara fütüvvet ve Ahiliğin eklenmesi kalıyor.

MANTIK, BİLGİ, ETİK, ESTETİK BUNUN NERESİNDE?

Burada iddia edilenler ne kadar mantıklı, bilimsel, estetik ve etik? Bunları analiz edebilmek ve değerlendirebilmek için problemi ortaya koymak ve irdelemek gerekiyor. Önermeleri nelerdir; bu önermelerden bir argüman oluşuyor mu; argümanın öncülleri, bileşenleri, ayrı ayrı çıkarımları bilgi bilimsel, estetik, etik bir yan içeriyor mu; içeriyorsa bilgi bilimle, estetikle, etikle -bunların sağladığı bilgi ve duyarlılıkla- örtüşüyor mu?

SERBEST ATIŞ, SERBEST SAFSATA: İLERLEYEMEMENİN SEBEBİ GERİYE GİTMEMEKTE Mİ?

Biçimsel (formal) safsata argümanın biçimi ile ilgili iken serbest atış (informal safsata) içeriğe, anlama dairdir. En yaygını batıl/bilgi dışı inançlara dayalı atışlardır, anakronizmdir.

AKP’nin yönü ileriye mi geriye mi, ileriye gidecekken yolunu şaşırmış geriye doğru mu gidiyor, yoksa doğrusunu bulmuş da gerçekten ileriye gidiş geridekilerde mi bulunuyor?

“Fütüvvet nedir? Şimdilik İnalcık’tan bir pasaj aktaralım: “Fütüvvet teşkilatıyla şehir fityanını, genç işçi kitlelerini devlet disiplini altında örgütleme ve devletin kontrolünde bir çeşit milis kuvveti haline getirme işini, Abbasi Halifesi Nasir Li’Dinillah (1180-1225) ele almıştır. Hare/m şahların istila tehdidi altında bulunan halife, özellikle Anadolu Selçuk sultanlarına yaklaşmış, fütüvveti Anadolu’da yaymaya çaba harcamıştır. Bağdat’ta sufi şeyhler onun başlıca yardımcıları oldular.” (Halil İnalcık. Ahilik. Toplum, Devlet).

Haftaya fütüvvet ve Ahilik kendi dönemi içinde neydi, bugüne uyarlanabilir mi, anlamı nedir sorularına Abdülbâki Gölpınarlı’dan aktarımlarla, fütüvvetnâmelerden örneklerle devam edeceğim.

 


Adnan Gümüş

15.03.2024 21:35:00

YAZARLAR


DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ

ADANA YAZ ORTASINDA FELAKETİ YAŞADI

SEYHAN’DA HAYVAN BAKIM EVİ HAZIRLIĞI

CHP İL BAŞKANI TANBUROĞLU: HEDEF İKTİDAR

CHP ADANA’DA BAŞKANINI SEÇTİ

GÜNÜN FOTOĞRAFI

AYRILMA KAYGISI BOZUKLUĞUNA DİKKAT !

GIDA ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

“ÇİFTÇİLERİMİZİN BİR YILLIK EMEĞİ BİR KIVILCIMLA KÜL OLMASIN”