Altın Portakal'ın öğrettikleri

Altın Portakal'ın öğrettikleri

Kentimizde geçen ay gerçekleştirilen Uluslararası Altın Koza Film Festivali, her yıl olduğu gibi daha başlamadan Antalya'daki Altın Portakal Film Festivali ile kıyaslanmaya başlamıştı. Ulusal yayın kuruluşları ve sinema çevreleri ile iki kentin yerel yöneticileri, bu yıl kıyaslamayı, 'nitelik-nicelik farkı' üzerinden yaptı. Altın Koza'ya başvuran filmler ve jüri üyeleriyle Altın Portakal mukayese edildi.

Hal böyleyken, basın mensupları festival için Adana'ya gelen sinema emekçilerine iki festival arasında yapılan kıyaslamaları sorup gündem yaratacak malzeme arayışına girdi. Ancak, sağduyulu sinemacılar, 'iki festivalin de ülkemizin olduğu, kazananın sinema olduğu, festivallerin örselenmeden yoluna devam etmesi gerektiği' gibi açıklamalarıyla ortam biraz yumuşadı ve sansasyonel olaylar yaşanmadan festival sonlandı.

 

YAKLAŞIM FARKI ANLAŞILMALI

Bu sütunlardan Altın Koza'ya ilişkin övgülerimiz kadar eleştirilerimizi de dile getirdik. Sonrasında geçtiğimiz hafta içinde de, Altın Portakal Film Festivali yapıldı. Herkes şahit oldu ki, her zaman Altın Koza'dan ulusal gündem için daha popüler sayılan Altın Portakal, Jüri Başkanı Hülya Avşar'ın insafına kaldı. Etik, mesleki kurallar, sanat, anlayış, bakış açısı gibi değerler bir kenara bırakılarak, Hülya Avşar'ın saçmalıklarını, kaprislerini ve yüzeysizliklerini izledi tüm Türkiye.

 

ALTIN PORTAKAL ÖĞRETTİ

Olanlar oldu. En azından Yılmaz Güney faktörüyle nitelik olarak Altın Portakal'dan biraz daha farklı bir yeri olan Altın Koza'nın Türk sinemasında durması gereken yeri biraz daha belirginleşti böylelikle. Altın Koza, sinema için çekim merkezi, yönlendirici merkez olmalı. Popülist yönelimlere zerre kadar prim vermeden, Altın Koza'nın duruşu daha da belirginleşmeli. Sinema yaşamla ilgili derdi olan insanların işiyse, Altın Koza çok daha iyi yerlere getirilmeli. Altın Portakal'ın öğrettiklerini lütfen unutmayalım.

İyi seyirler, iyi haftalar...

adanaulus

14.10.2012 13:48:32

YAZARLAR


DEVA KOZAN ADAYINI TANITTI

TÜRKEŞ-AKAY-ÇETİN EL ELE

‘ADANA’NIN İLK KADIN BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIM’

ÇUKUROVA SİFED’DEN ADAYLARA DEPREM HATIRLATMASI

KARALAR: ADANA BÖLGENİN ÖNCÜSÜ, İNCİSİ VE LİDERİ OLACAK

EMRAH KOZAY’DAN SEÇİM STARTI

ÜLKÜ OCAKLARI, TÜRKEŞ'İN KIZINI 'HAİN' İLAN ETTİ

“TÜRKEŞ GELECEK DERTLER BİTECEK”

“ALTIN ÇAĞINI YAŞATACAĞIMIZIN SÖZÜNÜ VERDİK”

“YENİDEN KAZANMA SÖZÜ VERDİM”

KİLO VERME SÜREÇLERİ YAŞAM TARZINA UYGUN OLMALI!

5 YILDA 845 TAŞINMAZ ÖZELLEŞTİRİLDİ

SOFRALIK ZEYTİN İHRACATI ARTTI

"NARENCİYEDE ACİL VE ETKİN ÖNLEM ALINMALI”

BRAVO SÜPERMARKET ADANA’DA 7. ŞUBESİNİ AÇTI

SON BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM ADANA’DA

“PATATES VE SOĞANDA SPEKÜLATİF FİYATA FIRSAT VERİLMEYECEK”