AYDIN ve AYDINLARIMIZ

AYDIN ve AYDINLARIMIZ

 

Türk Dil Kurumu aydın insanı, ”Genellikle öğrenim görmüş, çok okumuş, kültürlü, bilgili, görgülü, ileri ve açık düşünceli, kendisi aydınlanmış olduğu için çevresini de aydınlatabilecek nitelikte olan kişi,” olarak tanımlıyor.

 

Aydın insan genellikle mutsuz ve huzursuzdur. Çünkü onun mutluluğu kişisel değil, toplumun mutluluğu ile özdeştir. Eğer toplum mutsuzsa, o da mutsuzdur. Mutsuz bir toplumda onun mutlu olması kendisini utandırır. Çünkü toplumun mutsuzluğundan bir anlamda kendisini sorumlu tutar.

 

Gerçekleri ararken, bilimin yol göstericiliğini savunur, sorgular, insanların özgür ve bağımsız kimlik kazanmalarında, hukuk ve adaletin yol göstericiliğine inanır. Düşünce derinliğine sahiptir. Davranışları tutarlı,   alçakgönüllü ve insanlara saygılıdır. Bir anlamda 'düşünce namusu ve dürüstlüğü' aydın insan olma niteliğinin en önemli özelliğidir.

 

Aydınlar tarih boyunca aydın olmanın bedelini çok ağır ödemişler, hapsedilmişler, sürgüne gönderilmişler, engizisyonlarda çürümüşler, diri diri yakılmışlar vs. Benim ülkem de toplumun özgürlüğü ve mutluluğu konusunda çok acılar çeken ülkelerdendir.

 

AMA…

12 Eylül dönemi…Aziz Nesin dönemin baskıcı rejiminden çok rahatsız.  Aydın olmanın gereği olarak, mutlaka bir şeyler yapmak istiyordu. Gördüğü yanlışlara, aydınlar tarafından imzalanan bir dilekçe ile karşı çıkmaya karar verdi.

Sayıları bugünkü kadar çok olmasa da, yalakalığın stratejik derinliği bu kadar diplerde olmasa da, o dönemde de dalkavukluk olimpiyatlarında her an yarışmaya hazır aydınlarımız (!) vardı.

Aziz Nesin Kenan Evren'e verilmek üzere 'Türkiye'de Demokratik Düzene İlişkin Gözlem ve İstemler' başlıklı bir protesto ve istek dilekçesi hazırlıyordu. Bunun için günlerce çalıştı. Güvendiği ve aydın kabul ettiği arkadaşlarını evine davet ediyor ve metin üzerinde kafa yoruyorlardı.

Nihayet ortaya herkesin mutabık kaldığı bir metin çıktı ve imzaya açıldı. Dilekçeyi tam 1383 cesur, vatansever aydın imzalamıştı.

Aziz Nesin yanına, Hacettepe Üniversitesi göğüs cerrahı Profesörü Hüsnü Göksel'i de alarak dilekçeyi Kenan Evren’e vermek üzere Çankaya’ya gitti Evren kabul etmeyince de dilekçeyi kapıya bırakıp döndü.

Sonra ne mi oldu?

İstanbul Sıkıyönetim Savcılığı bütün imzacılar hakkında soruşturma açtı ve hepsini Selimiye kışlasına çağırıp ifadelerini aldı.

Peki… Bir kısım aydın (!) Kendilerini savunmak için ne dedi, biliyor musunuz?

-“ Biz dilekçeyi konut kooperatifi üyeliği sanarak imzaladık. “

  • AYDINI BÖYLE OLAN ÜLKENİN, CAHİLİ CAHİLİNİ VARIN SİZ HESAPLAYIN


 

AMA BENİM ASIL MERAK ETTİĞİM,

 

  • O KOOPERATİFÇİ AYDINLARIMIZ BUGÜN YAŞIYORLARSA, KENDİLERİNİ NASIL HİSSEDİYOR? YAŞAMIYORLARSA ONLARIN ÇOCUKLARI VE TORUNLARI O MİRASI NASIL TAŞIYOR?


İfral TURGUT

20.11.2023 21:37:32

YAZARLAR


YÜREĞİR’E 7 YENİ HİBE ARAÇ

ÖNCE HASTA MI, ÖNCE ÇALIŞAN MI?

OYA TEKİN: KAPSAYICILIK VE EŞİTLİK TEMEL YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ OLACAK

LEZZET ARASI’NIN YENİ DURAĞI ADANA OLDU

YÜREĞİR BELEDİYESİNDEN 230 TEKERLEKLİ SANDALYE

5 YILDA 76 BİN 156 KİŞİ DOLANDIRILDI

DÜNYA USTALAR ŞAMPİYONASINDA ADANA’NIN GURURU

ADANA'DA 2 BİN 316 EV VE İŞYERİNİ TESLİM ETTİK

DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ