Başbakan'dan Kalanlar

Başbakan'dan Kalanlar


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Adana gezisi Türkiye'nin olduğu kadar Adana'nın sıcak gündemi için de oldukça önemliydi. Yüreğir Kapalı Spor Salonu’nda ‘Bici yerik, şalgam içerik, seni de çok severik’, ‘Biciden, şalgamdan, hatta kebaptan vazgeçeriz, ama senden asla’ afişleriyle karşılanan Başbakan, CHP, MHP ve en çok da BDP'ye yaptığı eleştiriler dışında Adanalılar’ın ve iş dünyasının beklediği konulara da değindi.
Geçen yıl Adana’da dile getirilen vaatlerin satır başı metronun borcuyla birlikte Ulaştırma Bakanlığı’na devriydi. Başbakan 2011’de Adana’da yaptığı konuşmada olduğu gibi metronun yine yolsuzluk ve usulsüzlüğün kılıfı olduğunu söyledi ancak ‘devir’den bahsetmedi. Akıncılar ile Çukurova Üniversitesi arasındaki 8 kilometrelik ikinci etabın Ulaştırma Bakanlığı’nca yapılacağını kaydetti. Stadyum, kapalı spor salonu, olimpik yüzme havuzu tesislerinin ön projelerinin bittiğini ve ihale sürecinin başladığını söyledi.


Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın hayata geçmesiyle Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın işlevinin sona ereceğini dile getiren çoğu Adanalı’ya karşın Başbakan Erdoğan, bölgesel havalimanını Adana’ya mal etti. Burayı da Adanalı’ya bir müjde olarak lanse etti ve salondan büyük alkış aldı. Teşvik sisteminden ağzı yanan Adana’nın yeniden gözden geçirilmesi beklentisi varken bölgesel gelişmişlikten ve Osmaniye’den bahsetti sayın Başbakan. “Teşvik sisteminde yatırımı az olan bölgelere ağırlık verildi. Osmaniye’deki adam Adana’ya yatırım için gelmeyecek. Adanalı Çukurova Bölgesel Havalimanı’nı da kazanacak” dedi. Yıllardır uygulanan yanlış teşvik sistemi nedeniyle Adana, zaten hep yatırım ve beyin göçü verdi. Son açıklanan teşvik sisteminden dolayı yine yatırımlar çevre illere kayacak. Bölgesel gelişmişlik göz önüne alınsın ama birileri hep üvey evlat muamelesi de görmesin değil mi?
Şu Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi meselesi de vardı Başbakan’ın gündeminde. Ama tek cümleyle geçildi. Başbakan Erdoğan, İstanbul'u finans, GAP bölgesini tarım, Adana'da Ceyhan'ı da bir enerji üssü haline getireceklerini söylemekle yetindi. Hayırlısı bakalım yıllardır Ceyhan’ın enerji üssü olmasını bekliyoruz. Biraz daha bekleyeceğiz galiba.
Cumartesi günü korumalar arasında, kapalı spor salonu önünde ve açılışı gerçekleştirilen Numune Hastanesi bahçesinde Başbakan’a ulaştırılan mektupların çoğunluğunda iş sorununa vurgu yapılıyordu. Hastane bahçesinde Başbakan’ı bekleyen vatandaşlardan bazıları, gazetecilere dönüp ‘Bizi de çek bizi çek, iş istiyorum’ diye bağırırken, “Şu mektubu Başbakan’a iletirmisiniz” diyenler de çoğunluktaydı.
Neyse lafı fazla uzatmaya gerek yok. İşsizlik, teşvik sistemi, metro ve Ceyhan başta olmak üzere Başbakan’ın Adana söylemleri aslında beni pek de heyecanlandırmadı. Çok da şaşırmadım işin doğrusu…
Beni asıl şaşırtan Başbakan için bici, şalgam ve hatta kebaptan vazgeçilebilme ihtimaliydi.
İyi haftalar…

SATIR ARASI

M.ÖMER ÜNEY

o.uney@yeniadana.netadanaulus

14.08.2012 17:22:51

YAZARLAR


AK PARTİ ADAYI HALİL NACAR’DAN İLGİNÇ PAYLAŞIM

KOZAN’DA CHP AFİŞLERİNE SALDIRI

ERDOĞAN: ADANA’NIN YOLDAŞLIĞIYLA İFTİHAR EDİYORUZ”

ADS BAŞKANI SANCAK BAŞKANLIĞI BIRAKTI

DEVA KOZAN ADAYINI TANITTI

TÜRKEŞ-AKAY-ÇETİN EL ELE

‘ADANA’NIN İLK KADIN BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIM’

ÇUKUROVA SİFED’DEN ADAYLARA DEPREM HATIRLATMASI

KARALAR: ADANA BÖLGENİN ÖNCÜSÜ, İNCİSİ VE LİDERİ OLACAK

EMRAH KOZAY’DAN SEÇİM STARTI

ÜLKÜ OCAKLARI, TÜRKEŞ'İN KIZINI 'HAİN' İLAN ETTİ

“TÜRKEŞ GELECEK DERTLER BİTECEK”

“ALTIN ÇAĞINI YAŞATACAĞIMIZIN SÖZÜNÜ VERDİK”

“YENİDEN KAZANMA SÖZÜ VERDİM”

KİLO VERME SÜREÇLERİ YAŞAM TARZINA UYGUN OLMALI!

5 YILDA 845 TAŞINMAZ ÖZELLEŞTİRİLDİ

SOFRALIK ZEYTİN İHRACATI ARTTI