Belediyeler katı atık yönetmeliğini okudu mu?

Belediyeler katı atık yönetmeliğini okudu mu?

Adana kamuoyu son günlerde vatandaşa bindirilen 'Katı Atık Parası'nı tartışıyor. İlçe belediyeleri Bakanlığın yönetmeliğine dayanarak aynı anda yeni bir rant aracı oluşturdu. Çöp vergisi ödeyen vatandaş üstüne bir de 'Katı Atık' parası ödeyecek.
Gelin bir göz atalım şu para kaynağına...

27 Ekim 2010 Çarşamba günlü Resmi Gazete'de yayınlanan 'Çevre ve Orman Bakanlığı Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyuluacak Usul ve Eseslara İlişkin Yönetmelik'e göre belediyeler 'Katı Atık Bertaraf Tesisleri' kurmak kaydıyla bu parayı tahsil edebilir. Tesislerin bakım, onarım ve daha sonra kapatma sürelerine dayanarak belli bir süre dahilinde 'Katı Atık Parası' toplayabilir.

Adana'da hangi ilçe belediyesi bu tesislere sahip? Ben bilmiyorum.

***

İkincisi; çöp vergisi adı altında sade vatandaştan zaten ücret alınıyor. Evinde oturan emekli Mehmet amca bu parayı ödüyor ve bir de üstüne katı atık parası alıyorsunuz. Mehmet amca üretim yapmıyor, katı atığı yok. Sizin de zaten bertaraf tesisiniz yok. Belediye meclis üyelerinin oybirliğiyle uygulamaya konulan bu yeni rant için belediyelerin vatandaşla hizmet sözleşmesi de yapması gerekiyor... Sözleşmede abonenin veya atık üreticisinin hangi hizmetlerden yararlandığını ve hangi tarife üzerinden ücretlendirileceğini belirtmeniz gerekiyor. Hani nerede sözleşmeniz? O da yok. Evlere gönderdiğiniz bir kağıt parçasıyla paranızı tahsil ediyorsunuz.

Oh ne alâ memleket...

***

Sayın belediye başkanları, yönetmeliğe göre atıksu sistemi bileşenleri 'toplama, nakil, pompalama, arıtma, deşarj, çamur bertarafı, geri kazanım ve satış' başlıklarıyla sıralanmış. Yani işletmelerden katı atık parası alabilmek için bu cümleden önce yazdığım 8 şartı yerine getirmeniz gerekiyor. Hanginiz yapıyorsunuz? Biliyorum; hiçbiriniz!

Hadi diyelim işletmelerden bu parayı bir şekilde tahsil ediyorsunuz. Ya yukarıda belirttiğim Mehmet Amca'dan nasıl alıyorsunuz? Mehmet Amca için de toplama, taşıma, aktarma, geri kazanım (kompost, yakma), Bertaraf (Düzenli depo sahasının kurulması, işletilmesi, kapatılması, kapatma sonrası bakım ve gözetim) ve yine en önemlisi SATIŞ (geri kazanılan atığın ekonomiye kazandırılması) gibi sorumlulukları yerine getirmeniz gerekiyor. Cevap var mı?


HALKIN BİLGİLENDİRİLMESİ

İlgili yönetmeliğin 23. maddesine göz atın lütfen... Çünkü konu herkesi ilgilendiriyor.

'MADDE 23 - (1) 2872 sayılı Çevre Kanununun 11 inci maddesinde belirlenen idarelerce ve belediye meclisince atıksu ve evsel katı atık tarife ücretleri kararı alınmadan önce halkın önerilen tarifeler ve esasları hakkında bilgilendirilmesi, görüş ve önerilerinin alınması maksadıyla ücretlerin hangi esaslar çerçevesinde belirlendiğini, hangi ana maliyet kalemlerinin dikkate alındığını, geçmiş yıllardaki maliyetleri, planlanan yatırım programını ve önerilen tarifeleri içerecek bir rapor hazırlanır.

            (2) Belediyeler ve Mahalli İdare Birliklerince hazırlanan raporlar meclis kararlarının duyurulması yöntemi ile halka duyurulur. Diğer atıksu altyapı yönetimleri ve evsel katı atık idareleri tarafından hazırlanan raporlar yerel gazeteler ve/veya diğer haber alma kaynakları kullanılarak duyurulur.

            (3) Yorumların toplanması, yorum verme süresi, atıksu altyapı yönetimleri ve evsel katı atık idareleri tarafından uygun bir süreye göre düzenlenir.

            (4) Belediyeler ve Mahalli İdare Birlikleri ücret ve tarifelere ilişkin aldıkları meclis kararlarını diğer meclis kararları gibi duyururlar. Diğer atıksu altyapı yönetimleri ve evsel katı atık idareleri tarafından halkın atıksu ve evsel katı atık ücret ve tarifeler için görüş ve önerilerini değerlendirildikten sonra yerel gazeteler ve diğer haber alma kaynakları kullanılarak halka duyurulur.'

Ölme eşeğim ölme!

***

Bir de Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası ve Esnaf Odası Başkanları'na seslenmek gerekiyor. Hafta içi 'Katı Atık Parası' için birlikte verdiğiniz görüntüyü Adana'yı ilgilendiren diğer konularda da kamuoyunun dikkatine sunun lütfen.

Mesela Yıldız Çağlar'ın 'ÇÖPLÜK ÇIĞLIĞI'nda çıtınız bile çıkmadı...SATIR ARASI

M.ÖMER ÜNEY

o.uney@yeniadana.net

adanaulus

14.08.2012 12:03:24

YAZARLAR


YÜREĞİR’E 7 YENİ HİBE ARAÇ

ÖNCE HASTA MI, ÖNCE ÇALIŞAN MI?

OYA TEKİN: KAPSAYICILIK VE EŞİTLİK TEMEL YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ OLACAK

LEZZET ARASI’NIN YENİ DURAĞI ADANA OLDU

YÜREĞİR BELEDİYESİNDEN 230 TEKERLEKLİ SANDALYE

5 YILDA 76 BİN 156 KİŞİ DOLANDIRILDI

DÜNYA USTALAR ŞAMPİYONASINDA ADANA’NIN GURURU

ADANA'DA 2 BİN 316 EV VE İŞYERİNİ TESLİM ETTİK

DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ