BELEDİYELER DEPREME NE KADAR HAZIRLIKLI?

31 Mart sonrası yeni Belediye başkanları sadece kendilerinden önceki başkanların yaptıkları borçları konuşuyor.

Kanun var, Belediyeler gelirlerinin borçlanma yönünde yüzde kırk sınırını aşamaz, aynısı işçi ücretleri yüzde kırk sınırını aşamaz diye madde var. Madde aslında her alanda var fakat dinleyen kim? Ülkenin en büyük sorunu Anayasa var uyan kim meselesi her alanda sorgulanmaya devam ediyor. 

Belediyelerin tek sorunu borç değil, Belediyelerin en büyük sorunlarından birisi ülke fay hattında ve çok büyük Depremler oldu bu ülkede. Bu depremler olurken hazırlıksız yakalandığımız herkesin malumu. Aslında oradaki en büyük sorun Trafik dediğimiz olayın halk tarafından ne kadar anlamadığı kesin. Neydi o? Deprem anında herkes kendi arabası ile bir yöne kaçışmaları ve o yönde yıkılan binalara yardım ekiplerinin ulaşamaması. Bir sıkıntı daha var, o da Belediyeler malzeme açısından depolarında gerekli hazırlıkları yaptı mı?

Daha önemlisi halkınDeprem sonrası kendini güvenli yerlere alması için toplanma bölgeleri neresi? Bu muammalar halkın bilgi açısından eksik olduğunu düşünüyorum. Şimdi herkesin derdi önceki Belediyelerin yapmış olduğu müsriflik söylemleri. Peki bu yolsuzluk veya Belediyeleri zarara uğratan uygulamalar için yeni Başkanlar ne yapıyor?

Gelen gideni aratır kelimesi eğer bu Belediyelerde devreye girerse vay halkın haline!... Bu Başkanların görevi bunları sadece Belediye binalarına asmak değil.

Bunların hesabını sormak ve savcılığa bu ayyuka çıkan sorunları bildirmek. Evet bunların cezasını yargı verir fakat bunun peşini bırakmadan her gün kamuoyuna bunları ifşa etmek gerek.

Konumuza dönelim diye cemfakat bu Tabiat olaylarını açtığım zaman ilk söylem Belediyeler “soyulmuş” kelimesi söyleniyor ve Deprem önlemleri güme gidiyor!...

Ülkenin her alanı doğa olayları var en önemli konu bu olması gerek, çünkü her şeye önlem alırsınız bazen Yaradan karşısında aciz kalabilirsiniz. İşte Yüzyılın depremi dediğimiz 6 Şubat 2023 yılında meydana gelen Depremde ve 11 ili kapsayan felakette 55 bin insanımız öldü, insanlar malını, mülkünü kaybetti.

Toparlanmak hem Belediyeler hem Hükümet bakımından zor bir süreçti, ama önceden hazırlık yapmayanlar belki felaketi önleyemez idi! ölümleri aza indirebilirlerdi. Şimdi bu kadar lakırdı olacak felaketler için Belediyeler önlemleri şimdiden almalı. Yok para yok yok eskiden borç var söylemleri boş işler. Bu ülke gerçek anlamda bütçeler gerçek yerlere gitse hırsızlık olmasa her şey düğün Bayram olur.


Süleyman YALÇIN

3.05.2024 16:49:00

YAZARLAR


YÜREĞİR’E 7 YENİ HİBE ARAÇ

ÖNCE HASTA MI, ÖNCE ÇALIŞAN MI?

OYA TEKİN: KAPSAYICILIK VE EŞİTLİK TEMEL YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ OLACAK

LEZZET ARASI’NIN YENİ DURAĞI ADANA OLDU

YÜREĞİR BELEDİYESİNDEN 230 TEKERLEKLİ SANDALYE

5 YILDA 76 BİN 156 KİŞİ DOLANDIRILDI

DÜNYA USTALAR ŞAMPİYONASINDA ADANA’NIN GURURU

ADANA'DA 2 BİN 316 EV VE İŞYERİNİ TESLİM ETTİK

DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ