BİLAL TİPİ

BİLAL TİPİ

Bilal Tipi 1945 Besni doğumlu. Kaç yılında Adana’ya geldiklerini bilmiyorum. Ancak Çukurova Gazeteciler Cemiyetinin 9 numaralı üyesi. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti 1975 yılında kuruldu. Tipi, o tarite 30 yaşında ve Vatandaş Gazetesinin Yazıişleri Müdürü..

Vatandaş Gazetesi o tarihler de Adana’da yayımlanan 4 Gazeteden biri. Sahibi Mahmut Karabucak. Ünlü ve büyük bir çiftçi. Sohbeti dinlenen, sözü geçen bir Adana Beyefendisi. Diğer yerel gazeteler ise Yeni Adana, Çukurova ve yanılmıyorsam Türk Sözü idi.

Bilal Tipi, pek sesi çıkmayan insanlardan biri. Ancak, görev adamı. Kendisine verilen işleri hakkıyla ve noksansız yapan bir gazeteci. Sessiz olduğu için yaptıklarını pek anlatmıyor… Bu yüzden zaman- zaman da hakkı yeniyor.

*****

Bilal Tipi’den daha önce de söz etmiştim. O zaman: “Adana’da yayımlanan Barış Gazetesi’nde ilk yazım 2004 yılında çıkmıştı. Şoförler Derneği Başkanı  Merhum Kazım Barışık’ın sahibi olduğu, Bilal Tipi’nin de Yazıişleri Müdürlüğünü yaptığı “Barış Gazetesi” dijital ortama geçebilseydi. belki şu anda yayında olacaktı.” diye yazmışım. Hâlâ aynı fikirdeyim. Gazetecilik mesleği, gelişmelere muhakkak ayak uydurmalı diye düşünüyorum. Yanıldğımı da sanmıyorum.

*****

Bilal Tipi’den ikinci söz edişim. Rahmetli Abdullah Bulca’yı ziyaretimi anlatırken oldu. O ziyarette Bilal Tipi de vardı. Ancak Bulca onu tanımadı. Biz de üstünde fazla durmadık. Bilal Tipi’nin bu olayda üzüldüğünü tahmin ediyorum.

Bilal Tipi ile bir ortak yanımız da, 1978-1988 yılları arasında Cemiyet Yönetim Kurulunda yaptığımız çalışmalar idi.  Bilal Tipi, Başkanlığım sırasında tüm yönetim kurullarında bulundu. Yani Cemiyete önemli katkısı var. Bu çalışmalarını da unutmamak gerekiyor.

Yazımı yine bir fotoğrafla kapatmak istiyorum. Fotoğraf, Cemiyetin açtığı bir sergide çekilmiş. Dört kişiyiz, H. Yüksel Hançerli, Özcan Atamer, Bilal Tipi ve bendeniz Erdoğan Varol. Mahşerin 4 atlısı diyelim. Fotoğrafı kimin çektiğini anımsamıyorum. Ancak Bilal Tipi’nin yanımda olduğunun resmidir.

Bu seferlik de bu kadar.

Kalın Sağlıcakla.

Erdoğan VAROL

20.11.2023 21:14:47

YAZARLAR


DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ

ADANA YAZ ORTASINDA FELAKETİ YAŞADI

SEYHAN’DA HAYVAN BAKIM EVİ HAZIRLIĞI

CHP İL BAŞKANI TANBUROĞLU: HEDEF İKTİDAR

CHP ADANA’DA BAŞKANINI SEÇTİ

GÜNÜN FOTOĞRAFI

AYRILMA KAYGISI BOZUKLUĞUNA DİKKAT !

GIDA ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

“ÇİFTÇİLERİMİZİN BİR YILLIK EMEĞİ BİR KIVILCIMLA KÜL OLMASIN”