Bir Gönül İbadeti: Hayvanlara Yardım

Bir Gönül İbadeti: Hayvanlara Yardım

Onlar yeryüzünün ilk sahipleriydiler. Ta ki insan nesli başlayana dek; zorlu, ama doğalarına uygun bir yaşam sürüyorlardı. Sonra bizler ve değişen şartlar yüzünden; yok olmaya, evrimleşmeye başladılar. Yeryüzünün asıl köleleri oldular. Öyle ki; hiçbir insan bir hayvan kadar acı çekmiş olamaz.

Hayvan hainlerine karşı her zaman dik duran, öylesine diri bir kitle var ki… Tanrı onları cennetinde ağırlasın.

Derler ki, işte… ‘Efendim; siz önce insanlara sahip çıkıp, sokak çocuklarını ıslaha erdirin!’

İnsan elbette yaratılmışların en değerlisi, çünkü akıl sahibi! Bu nedenle düşünüyorum da… Akıl sahibi olduğundan, her türlü yol-yöntemle kendini kurtarabilir.

Sokakta kalmış bir insan ve hayvan düşünün. İkisi de aç-susuz, yapayalnız… İnsan olan; gerekirse gider ağaçtan bir şey koparır, hayrattan su içer. Gider iş ister çalışır, parasını kazanır… Ya hayvan? Yeri gelir yanındaki suyu bile içemez; çeşmeyi açacak fonksiyonu ve ağaca çıkacak yetisi olmadığından aç kalır! Bu da yetmezmişçesine… Sanki pis olmayı kendileri tercih etmişler gibi… Onlara iğrenerek bakan insan formlu hayvanlar var!

İşte bu yüzden benim önceliğim; sokak hayvanları! Kim ne düşünürse düşünsün…

İlla ki bir yerlerden başlanacaksa… Bir ülke ilk önce sokak hayvanlarını koruma altına almalıdır. Şükürler olsun; atılımlar eskisinden daha iyi, ama yinede yetmiyor.

Siz bakmayın, kocaman kocaman dişleri-tırrnakları olduğuna! O kadar savunmasızlar ve sevgimize muhtaçlar ki…

Hayvanlar tıpkı bir bebek gibidirler. Temizlik kurallarını öyle hemen uygulayamazlar; zaman, sabır ve emek lazım. Bebeğiniz yatağına pislediğinde onu nasılki reddedip, esirgeme kurumuna vermiyorsanız… Evcil hayvanınızıda sokağa ya da barınağa bırakmayın n’olur! Şayet hiçbir koşulda oluru yoksa sahiplendirin. Muhakkak biri onu isteyecektir. Ama asla...

Pis oldukları, sürekli tüy döktükleri, eşyalara zarar verdikleri ve de hasta ettikleri yargısı büyük bir iftira. Düzenli olarak bakımını yaparsanız; ona oyuncak edindirip, oynamasını öğretirseniz problem kalmayacaktır. Üstelik çok maliyetli bir sorumluluk da değil...

Tanrı hayvanları seviyor çünkü o masumların dostu. Peki ya bu kin nerden geliyor dersiniz? Acilen aydınlatılması gereken bir konu doğrusu! Evde hayvan barındırmanın günah olduğunu düşüneneler kanaatimce Tanrısına en uzaklardır. Şimdi… İslamiyetteki namaz ibadeti ve ibadetin de yerde hayat bulması dolayısıyla; bir olumsuzluk olduğu doğru. Ancak yine aynı noktaya geliyoruz! Tuvalet eğitimi verilirse bu seçenek iptal olacaktır. Buna rağmen içiniz rahat değilse köpeğinizin ya da kedinizin girmediği bir odada yapın ibadetinizi. Böylece o; evinizin nuru, bereketi dahi olabilir.

Tüm din insanları kabul edeceklerdir ki; gönülle yapılan ibadetler, bedensel ibadetlere kıyasla daha yücedir. Ve iddaa ediyorum ki… Hiçbir iyilik, hiçbir ibadet; hayvan sevgisinden ve onlara yapılan yardımdan daha hayırlı, daha kutsal olamaz. Bu perspektifte… Bazı insanlar bedensel ibadetleri aşağılamaya dahi zorluyor. Adam kalkıp, ta dünyanın ucuna şeytan taşlamaya gidiyor, aynaya bakması yeterliyken… Yüreği, bedenine çektiği perdenin gölgesinde kararıyor… Akşama dek ne dediğini bilmeden yabancı dilde dua ediyor( ettiğini sanıyor)… Ayakları uyuşana kadar namaz kılıyor ve koca bir ay aç kalıyor! Ama bu kişi hayvan sevgisi nedir bilmiyor; yardımlaşmadan bahsediyor, fakat kapısının önündeki kediyi tekmeliyor!
‘Herkes hayvan beslesin!’ demek vardı, ama bu katliamın altına imza atmak olur. Lütfen 'yalnızca insanlar' hayvan beslesin!

Çirkin hayvan yoktur, bakımsız hayvan vardır. Bütün hayvanlar sevilesidir ama sokak hayvanları bir başka! Şımarık değillerdir, biraz saldırgandırlar. Korkan tüm varlıklar gibi bunu bir giysi misali giymişlerdir.

Bir şeyler yapmak istersin; arınmak, huzur bulmak… Şehrini, ülkeni ve belki de gezegeni terk etmek! O kadar yakındır ki oysa arıtıcılar sana. Bir an izin ver kendine, unut hijyen kurallarını. Yaklaş bir sokak köpeğine; biraz yemek ve su ver! Başını okşa otur karşısına. Hiçbir teknoloji geliştirilememiştir ki seni başka dünyalara götürsün bir anda! Bak gözlerine… Sana şükranla bakan o masum gözlere bir bak! Avuçlarına dolan huzuru ne yaparsan yap sonra!

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki… Dünyada herkes parasını paylaşsa; yoksulluk, evinin önünü temizlese; pislik, sokağındaki kedi-köpeği beslese ve sahiplense; mutsuz, sefil hayvan kalmayacak!
İşte mutluluk nedeni, işte huzur kaynağı, işte hakiki ibadet … Kendine ve ona bir şans ver, haydi!

* * *

Hayvan dostlarına tavsiyeler:

Çantanızda ya da arabanızda; su, kedi-köpek maması ya da kuru gıdalar bulundurun. Diyet bisküviler, krakerler ya da köpek bisküvilerini muhafaza etmek daha kolay olacaktır. Kendinizi aşmış kişilerseniz bebek vitaminleri de bulundurabilirsiniz. Ve çok daha önemlisi; zarar görmüş bir hayvanla karşılaştığınızda rehberinizde işinize yarayacak numaralar bulundurun. Veteriner, hayvan hastahanesi, barınak ve hayvanlara yönelik işler yapan kuruluşlar vb…

adanaulus

28.08.2012 23:09:03

YAZARLAR


YÜREĞİR’E 7 YENİ HİBE ARAÇ

ÖNCE HASTA MI, ÖNCE ÇALIŞAN MI?

OYA TEKİN: KAPSAYICILIK VE EŞİTLİK TEMEL YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ OLACAK

LEZZET ARASI’NIN YENİ DURAĞI ADANA OLDU

YÜREĞİR BELEDİYESİNDEN 230 TEKERLEKLİ SANDALYE

5 YILDA 76 BİN 156 KİŞİ DOLANDIRILDI

DÜNYA USTALAR ŞAMPİYONASINDA ADANA’NIN GURURU

ADANA'DA 2 BİN 316 EV VE İŞYERİNİ TESLİM ETTİK

DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ