BİRİ YİYOR, BİNİ BAKIYOR!

İnsanlar yoksulluklarını, doymadıklarını, yaşayamadıklarını söyledikçe, üstelik bunu son günlerde düzenlenen mitinglerde haykırdıkça “iktidarın” hafifte olsa titrediğini/ olanları görmesini beklerdim!

İnsanlar yoksulluklarını, doymadıklarını, yaşayamadıklarını söyledikçe, üstelik bunu son günlerde düzenlenen mitinglerde haykırdıkça “iktidarın” hafifte olsa titrediğini/ olanları görmesini beklerdim! Adana’da sıkça kullanılan “Aladağ’dan serin” deyimine öylesine uyuyor ki; o denli serinler, o denli rahatlar! Gerçekten bazen “karar vericilerin” yaşananları bilmediklerini bile düşünüyorum! Bu denli umursamaz, bu denli yapılan “tüm yanlış” uygulamaların bedeli emekliden/ dargelirliden çıkarılamaz!

Ülkenin bir “avuç içi” kadar olan azınlığı için “her şey” güzel, bir de her açıklanan “politika faizinde” ya da “ekonomik büyümede” kendi payları yetmiyormuş gibi binlerce emekçinin paylarını da alıyorlar, üstelik hiçbir “daralmanın/ kemer sıkmanın/ yoksullaşmanın/ bütçe açığının” yükünü de yaşamadan! İstediklerinde bol sıfırlı ihaleler, sıkıştıklarında vergi bağışları da ödül olarak veriliyor; hak mı?

***

Hak değil elbette! Adana’da, “iktidar” partisinin sözcülerinden ne yoksulluk, ne açıklanmayan buğday taban fiyatı, ne eğitimdeki müfredat, ne de sokak hayvanları konusunda “en küçük” bir açıklama ya da ses duymadık, uzun süredir! Hepimiz Adana’nın çocuklarıyız; Adana üretirse hepimiz doyarız, Adanalı iyi yaşarsa hepimiz seviniriz, Adana üreticisi emeğinin karşılığını zamanında alamazsa da “yokluğu” birlikte yaşarız!

Etrafınızda gördüğünüz emeklilerin, dargelirlilerin, asgari ücretlilerin, öğrencisi olan çalışanların yaşadıkları “hiç” göze görülmese bile; bir evde kaç kişi yaşıyorlar, bir kişinin günlük harcaması “en az” ne kadardır, ay sonunu getirmekte zorlukları “nasıl” aşıyorlardır gibi sorular gelmiyor mu akıllarına; anlamakta zorlanıyorum! Sıkça dile getirdikleri “komşusu aç iken tok yatan bizden değildir" bakışının izdüşümü böyle mi olması gerekiyordu; biri anlatsın ki dinleyelim!

***

İnsan yaşamının her evresi “işinde uzman” olanlarca inceleniyor! Tıpkı, dört kişilik bir ailenin salt “doyabilmesi” için altıyüz liraya gereksinim olduğunu belirlemesi gibi! Günlük altıyüz liradan, bir aylık yirmidörtbin lira yapıyor! Buna kirayı, suyu, elektriği, beklenmeyen masrafları ekleyin, sonra da “enflasyona ezdirmedik” açıklamalarını…Gülünç değil mi ortaya çıkan sonuç; bunun için konuşmalı!

Düşünen oldu mu bilmiyorum, ya da yaşayan var mı? Özellikle “emekli” olanların diş sağlığı konusunda yaşadıkları zorluğu akıl almıyor! İnsanların “doymak” için koparıcı/ ezici/ çiğneyici görevini gören dişlerinin sağlıklı olmaması, sindirimden başlayarak birçok iç hastalıklarını da birlikte getiriyor! Bir dargelirlinin diş sorunlarını çözmek için onbinler gerekiyor! Son yıllarda iyice yaygınlaşan implanta gerek duyulmasıyla da masraf üçe/ beşe katlanıyor! İnsanlar ya lokmaları çiğnemeden yutacak, ya bulamaç türü yiyecekleri tüketecek, ya aç kalacak, ya da masraftan kaçınmayıp diş sorunun çözecek! Emekli aylığıyla, asgari ücretle, dar gelirle üstesinden nasıl gelebileceğini düşünün; çözüm üretin!

***

Ülkemizde “yoksulluk” her geçen gün büyüyor! Yoksulluk büyürken, toplumun büyük bir katmanının sağlığı da bozuluyor! Bugün birçokları, temel gereksinmelerine yetiştiremedikleri kazançlarını sağlık sorunlarında harcayamıyor! Bu da toplumda yaşanması gereken erincin/ gönencin her geçen gün zarar görmesine neden oluyor!

Biri yiyip, bini bakarken nasıl haktan, hukuktan, büyümekten söz ediliyor; anlatın! 


Oktay EROL

3.06.2024 22:00:00

YAZARLAR


YÜREĞİR’E 7 YENİ HİBE ARAÇ

ÖNCE HASTA MI, ÖNCE ÇALIŞAN MI?

OYA TEKİN: KAPSAYICILIK VE EŞİTLİK TEMEL YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ OLACAK

LEZZET ARASI’NIN YENİ DURAĞI ADANA OLDU

YÜREĞİR BELEDİYESİNDEN 230 TEKERLEKLİ SANDALYE

5 YILDA 76 BİN 156 KİŞİ DOLANDIRILDI

DÜNYA USTALAR ŞAMPİYONASINDA ADANA’NIN GURURU

ADANA'DA 2 BİN 316 EV VE İŞYERİNİ TESLİM ETTİK

DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ