BU “YEREL YÖNETİM” ANLAYIŞIYLA OLMAZ! /1

CHP’nin düzenlediği Büyük Emekliler Mitingi anlamlı! Toplumun belli bir katmanının içinde bulunduğu zorluklar dile getirildi, “iktidarın” anımsamaktan kaçındığı sorunlar gündemde tutuldu!

 

 

CHP’nin düzenlediği Büyük Emekliler Mitingi anlamlı! Toplumun belli bir katmanının içinde bulunduğu zorluklar dile getirildi, “iktidarın” anımsamaktan kaçındığı sorunlar gündemde tutuldu! Daha dün bile, “yirmi yıl boyunca emeklilerimizin yaşamlarını eskisinden daha iyi duruma getirdik” diyen bakanı duyduk! Duyduğumda kendi gördüklerim/ bildiklerim için kuşkuyla doldum! Yeni duyduğum bir söz var, ulu önder Atatürk’ün; “bir ülkedeki emeklilerin yaşamı, iktidarların aynadaki kendisidir” demiş!  Öyle değil mi?  Bir ülkede eğer emekliler iyi yaşıyorsa, erinçli/ gönençli yaşamlarını sürdürüyorsa “iktidarın” yerinde karar vermesindendir; ancak değilse, siz düşünün!

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, emeklilerin durumuna “ayrı” bir önem veriyor olmalı ki; yaşamlarını sürdürebilmeleri için nelere gereksindiklerinin, son yirmi yılda neleri çalındıklarının, bugün geçinebilmeleri için nelere gerek duyduğunun altını “kalın çizgilerle” çiziyor ısrarla! Üstelik “emekliye” neler yapabileceklerini, nasıl bir alım gücene ulaştıracaklarını da dile getiriyor!

***

Mitingde Özel’in konuşmasını izlerken “bu nasıl olacak” sorusunu sordum ister istemez!  Emekli aylıklarının bugünkünün üç katı olması gerektiğini, alım güçlerinin artmasının zorunluluğunu vurguluyordu, ülkenin şatafatlı harcamalarından uzaklaşılacağını söylüyordu! Ama nasıl; yerel seçimde göreve gelen belediyelerin gösterdikleri havayla mı, belediyelerin yurttaşa yaklaşımlarıyla mı, gösterdikleri duruşlarıyla mı, işe alımlardaki tutumlarıyla mı “iktidardan” uzaklaşacaktı seçmen, yakınlık duyacaktı Chp’ye, nasıl olacaktı bu?

Yeni, daha iki/ üç aylık/ çiçeği burnundaki belediyelere bir bakın; daha başlarda Özgür Özel’in ısrarla üzerinde durduğu “kibir” konusunda nerelerde olduğunu açık/ net biçimde göreceksiniz! Haydi “ilk ayın” yanlışı olmaz, gelen/ gidenler olur denildi, her dönemin/ her kutlamaların bilindik önde giden isimleri makam odalarında ağırlanacak denildi, aramalara yanıt vermeyişleri üzerinde durulmadı bile, bu tutum nereye dek sürecekti ki; bilen var mı?

***

Öyle, “suçlayıcı” bir dil kullanmak değil amacım; kim için olursa/ olsun kullanmamayı yeğlerim! Olaya “eleştirel” açıdan yaklaşırım! Yurttaşın sıkıntılarını, acılarını, zorluklarını, özellikle emeklinin içinde bulundukları koşulları biliyorum! 31 Mart seçimleri özellikle tüm dargelirlileri için, tüm emekçiler için, her gün ekmekleri biraz daha küçülenler için umut olsun istiyorum! Yirmiiki yıllık iktidarın saltanatı, şatafatı yerine “hakça” paylaştırmayı erek edinenlerin gelmesini, istiyorum!

Seçilenlerin hepsinin “varsıllık” yönünden bir sorunları olmadığı belli; bir yandan Ankara’ya gidip onlarca isimlerin arasından çıkarak aday olabildiler, ardından seçimlere dek harcama yaparak çalışmalarını sürdürdüler! Ekonomik günü olmayanın yapabileceği bir şey mi bu? Bakın, şimdi düşünmeye başladım; acaba yoklunun/ yoksulun yaşadıkları inandırıcı gelmiyor mu, seçilmişlere? Örneğin asgari ücretin onyedibin lira, emekli aylığının onbin lira, ev kirasının onbeşbin lira, birçok dargelirli yurttaşın çocuklarının işsiz olduğunu, birçok ailenin evine et/ süt/ mevsimsel sebze-meyve girmediğini bilmiyor olabilirler mi? Kuşkuluyum! Biliyorlarsa daha da düşündürücü!

Sürecek 

 

 


Oktay EROL

29.05.2024 02:15:00

YAZARLAR


YÜREĞİR’E 7 YENİ HİBE ARAÇ

ÖNCE HASTA MI, ÖNCE ÇALIŞAN MI?

OYA TEKİN: KAPSAYICILIK VE EŞİTLİK TEMEL YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ OLACAK

LEZZET ARASI’NIN YENİ DURAĞI ADANA OLDU

YÜREĞİR BELEDİYESİNDEN 230 TEKERLEKLİ SANDALYE

5 YILDA 76 BİN 156 KİŞİ DOLANDIRILDI

DÜNYA USTALAR ŞAMPİYONASINDA ADANA’NIN GURURU

ADANA'DA 2 BİN 316 EV VE İŞYERİNİ TESLİM ETTİK

DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ