BU “YEREL YÖNETİM” ANLAYIŞIYLA OLMAZ! /2

Evet, CHP’nin 1989 yanlışını yapmadan, 31 Mart seçim başarısını sürdürmesi gerektiğini, emeklinin/ dar gelinin/ çalışanın/ ev kadının buna gereksinim duyduğuna daha önce birkaç değindim!

Evet, CHP’nin 1989 yanlışını yapmadan, 31 Mart seçim başarısını sürdürmesi gerektiğini, emeklinin/ dar gelinin/ çalışanın/ ev kadının buna gereksinim duyduğuna daha önce birkaç değindim! Elbette bu başarının ilk koşulu yerel yönetimin, oluşturduğu kadroyla yurttaşı kucaklaması gerekiyor! “Ben kazandım” kibrine kapılmadan, “iş titizliklerini” ortaya koymaları gerekiyor! Seçim öncesi nasıl yurttaşın etrafında fır dönerek sözler vermişlerse, şimdi sözlerini yerine getirmeye odaklanmalılar!

Gözümüzün önünde, Adana’da olanlar bizim için yeterli değil mi? Yurttaşın içinde bulunduğu sıkıntıları ne denli düşünüyorlar bilmiyorum! Avuç içindeki bir küçük damla kadar düşünmüş olsalardı eğer o milletvekilinin kardeşini, o belediye başkanının yeğenini, o bilmem hangi yönetim kurulunun kızını işe alma yarışına girmezlerdi, yanlarındaki “halk desteğini” umursarlardı! Yapmadılar!

***

Oturup sakince düşündüğümde, bildiğim bazı belediye başkanlarının “yurttaşın geleceğine” ilişkin planları olduğunu da düşünmemeye başladım! Biraz daha ileri ideyim; Genel Başkan’ın sözleri bazı belediyelerin hiç de umurunda değil! Duymuş olmak için kulak kabartıyorlar; hepsi o kadar!

Ne sözleri belli, ne duruşları belli, ne yaptıkları belli! Bir şey yayılmaya çalışılıyor; çok yoğunlar! Neler yapılıyor, hangi yapının temeli üzerinde çalışıyorlar, yurttaşın hangi yarasına merhem oluyorlarsa artık! 

***

Şimdi bir mini öykü anlatmak istiyorum: Biliyorsunuz, geçtiğimiz günlerde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ydı. Basına birçok yerden kutlama açıklamaları gelirken “bir oradan” gelmemişti! Tanıdığından önce başkanı aradı; seçim sonrasındaki gibi yanıt vermedi! Ardından wharsapp’dan şu iletiyi yazı: Yarın 19 Mayıs… Birçok kurumla kuruluşlardan basına “kutlama” bültenleri gönderilir. Şu an birçokları sayfalarında yer vermesine karşın (…) Belediyesi’nden gönderilmedi. Biliyorum, şu an yoğun bir süreç yaşıyorsunuz, ancak bunun da bir başka sorun olarak karşınıza çıkması olası… Kanımca basın danışmanınızla iletişime geçmeniz durumunda sorun çözülecektir. Sağlıklar, iyi çalışmalar…

Whatsapp’ta ileti görüldü! Dönüş bekledi ya da bir sözcük; “ilgileneceğim!” Hiçbirisi olmadı! Bu arada sosyal medya hesabına baktı hem belediye başkanının hem de belediyenin; orada da kutlama sözü yoktu! Günlerden cumartesi, özel kalem müdürünü aradı; hayret, telefon açıldı! Durumu anlattı! Ya/ hımmm/ bakalım gibi umursamaz yanıtların ardından, “pazartesi görüşelim” dedi müdür; “tamam” dedi!

***

Bir gün sonra bayram kutlandı, pazartesi oldu; kutlama yayımlanmadı! Anlaştıkları gibi, öğleden önce belediyeye vardı! Adını yazdırdı, salonda beklemeye başladı! Bir saatten fazla zamanı yoktu, onu da getirdiği Murathan Mungan’ın 995 km adlı romanını okuyarak geçirecekti! Öyle de yaptı! 

Zaman geçiyor, kalabalık azalmıyor/ çoğalıyordu! Koridordan salona gelen biri “müdür dışarı çıkmış” dedi! Salonda bekleyenler birbirlerinin gözlerine baktılar! “Neden” dedim yalnız! “İşi” varmış! Giderken, salona girip, bekleyenlere karşı bir incelik göstermesi zor muydu? Salonda bekleyenlerin hiçbirinin işi yoktu ya, yürüyüşe çıkınca uğramışlardı! Bu tokluk, bu yerel yönetim anlayışı mı Chp’ye “iktidar” kapısını aralayacak? Kızarak salondan çıktı!

***

Son günlerde yapılan anketlerin sonucu “iktidar” için olduğunca, birinci parti Chp’nin de oylarının indiğini söylüyor! Sakının “ciddiye almıyoruz” demeyin! Diğer partilerde ne denli var bilmiyorum; ancak Chp seçmeni “kibri” unutmaz, yanlışı bağışlamaz! Gördüğümce belediyelerin oluşturduğu/ yurttaştan kaçan/ söz verip yerinde durmayan/ uyarılara kulak asmayan/ belediyeyi zora sürüklemekten kaçınmayan kadrolarla genel başkan Özgür Özel’in verdiği sözün gerçekleşmesi olanaksız!

Halk olmadan ne yapabilirsiniz ki? Yirmiiki yıldır yapılan yanlışlar yurttaştaki “karşı koyma” gücünü ortadan kaldırdı! Burada “iktidarı” yaptıklarından ötürü suçlarken “muhalefeti” paklamak doğru bir saptama olmaz! Sözün özü: 31 Mart’ın arkasından göreve “yeni” gelen belediyeler halkla bütünleşmeden, halkla olduğunu göstermeden, halkın doymasına/ yaşamasına katkı sağlamadan “verilen sözlerin” hepsi oyalamaktan başka bir anlama gelmez! Bilin istiyorum! 

 


Oktay EROL

29.05.2024 21:30:00

YAZARLAR


DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ

ADANA YAZ ORTASINDA FELAKETİ YAŞADI

SEYHAN’DA HAYVAN BAKIM EVİ HAZIRLIĞI

CHP İL BAŞKANI TANBUROĞLU: HEDEF İKTİDAR

CHP ADANA’DA BAŞKANINI SEÇTİ

GÜNÜN FOTOĞRAFI

AYRILMA KAYGISI BOZUKLUĞUNA DİKKAT !

GIDA ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

“ÇİFTÇİLERİMİZİN BİR YILLIK EMEĞİ BİR KIVILCIMLA KÜL OLMASIN”