'BURASI ÜNİVERSİTE KERBELA ÇÖLÜ DEĞİL Kİ SUSUZLUKTAN ŞEHİT DÜŞELİM'

Çukurova Üniversitesi Hastane Durağı'ndaki çeşme 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin izini taşıyor. Depremin hasar verdiği çeşmenin muslukları kırık, musluk başlıkları yok. Tuğlaları parçalanan çeşmede sular boşa akıyor.

 

Çukurova Üniversitesi'nin yerleşke kapısına varmadan sol kol üzerinde Balcalı Hastanesi Otobüs Duraği 'nda bulunan çeşmeden en fazla durakta otobüs bekleyen hasta, hasta yakınları ve öğrenciler yararlanıyor.

***

Depremden hasar gören çeşmede insanlar 6 Şubat 2023 tarihinden bu yana bir damla su içmeye hasret. Su akıyor ama boşa akiyor. Musluklar kırık olduğu için insanlar suyu kana kana içemiyor.

***

Durakta her gün yüzlerce insan otobüse binmek için bekliyor. Susayanlar bu çeşmeden yararlanamıyor. Çeşmeye 100 metre uzaklıkta Groseri Mağazası ve kantinler yer alıyor. Özellikle öğleyin kantinler öğrencilerle dolup taşıyor.

***

Öğrencilerin yanısıra evlerine gitmek için bekleyen hasta ve hasta yakınları su ihtiyacını çeşmedeki berak sudan değil, hazır su satın alarak gideriyor. Oysa uzmanlar şişe suyunun şebeke suyuna nazaran daha sağlıksız ve daha riskli olduğunu söylüyor.

***

Kaliteli yaşam için şebeke suyunun daha yararlı olduğunun bilinmesine karşın, halk çeşmeden yararlanamıyorsa ilgililerin oturup düşünerek çözüm bulmaları gerekmez mı? Milyonlar harcanıyor ki 3 musluk alıp takıldı mi halk rahatlıkla suyu içmiş olacak.

***

Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden 14 ay geçti ama izi hala duruyor. Bu görüntü Turkiyenin saygın üniversitenin imajını yerle yeksan etmesin isteniyor.

***

Çeşmenin karşısında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği Ürün Satış Noktası bulunuyor. Hastaneden çıkan insanlar bu noktaya uğrayarak temel gıda ihtiyaçlarını satın alıyor ama çeşmeden bir damla su içmeye hasret kalıyor.

***

Hastaneye her gittiğimde aynı manzara ile karşılaşıyorum. Rektörlük Makamı bu ufak işlerle uğraşacak değil ya!

***

Peki fakülte dekanları, bölüm başkanları, akademisyenlerin, araştırma görevlileri, uzmanlar sözkonusu Satış Noktasına uğramadıklarını düşünelim ya hastane başhekimi, idari personeller veya hemşireler hiç ayaklarının düşmediği söylenemez. Söylense de inandırıcı olmaz, olamaz.

***

Çeşmenin 5 metre uzağındaki bankta oturan hastaların yanina giderek ayni soruyu soruyorum. 60 yaşlarında Ömer Karakuş adlı

hasta bakınız ne diyor:

***

"Balcali Hastanesi'nde 3 yıldır tedavi görüyorum. Her ay kontrola gelip gidiyorum. Şehirden gelirken bu durakta iniyor bu durakta biniyorum. Susadığım zamanlar oluyor. Avucumu açıp su içemem ki? Yasim da buna el vermiyor. Çocukluğumu yasamak istiyorum ama duraktaki insanlardan cekiniyorum. Musluk kapakları kırık su boşa akıyor. Önünde ağaç da yok, bostan da. Su heba oluyor. Suyun boşa akıp gittigini hiçbir yetkili görmuyor mu? Hani şu servet derler. Servet boyle boşa akar mı? Birkac gun sonra havalar ısınacak. Durakta bekleyenler susmayacak. Söyleyin biz fakir halk o zaman ne yapacağız? Kisura bakmasınlar. Adana suyun bol olduğu şehir. Burası universite Kerbela Çölü değil ki bizler susuzluktan şehit düşelim"

***

Bu kıymetli insana verecek bir yanıt bulamadım. Çeşmenin hem videosunu hem de fotoğrafını çektim. Kamuoyunun dikkatine sunmak adına. Belki bir yetkili çıkar 3 musluk aldırıp çeşmeye taktırır hergun hastaneye gelen yüzlerce insan şişe suyu satın almaktan kurtulur. Hem de daha sağlıklı su içmiş olur.

***

"Olur mu"? dediğinizi duyar gibiyim. Ben de hamuoyu adina derim ki neden olmasın. Milyonluk ihale değil ya, 300-500 lira...


Düzgün COŞKUN

6.05.2024 23:49:00

YAZARLAR


DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ

ADANA YAZ ORTASINDA FELAKETİ YAŞADI

SEYHAN’DA HAYVAN BAKIM EVİ HAZIRLIĞI

CHP İL BAŞKANI TANBUROĞLU: HEDEF İKTİDAR

CHP ADANA’DA BAŞKANINI SEÇTİ

GÜNÜN FOTOĞRAFI

AYRILMA KAYGISI BOZUKLUĞUNA DİKKAT !

GIDA ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

“ÇİFTÇİLERİMİZİN BİR YILLIK EMEĞİ BİR KIVILCIMLA KÜL OLMASIN”