Çağdaşlık Dediğin

Çağdaşlık Dediğin

Çağdaşlık, basit tanımıyla; bir toplumun içinde bulunduğu kültürel duruma uyum sağlamasıdır. Kelime, anlam itibariyle olumlu bir yapıdadır; ancak toplumlar her zaman iyi şeyleri kültür edinmezler kendilerine. Bu durumda o kusurlu kültürü kabul etmek çağdaşlık göstergesi mi olur?

 Örneğin; ülkemizde ve dünya ülkelerinde popüler kültür hakim. Yemek kültüründe; fast food yiyen, müzik kültüründe; arembi dinleyen çağdaş da... Bunlara uymayıp tencere yemeği yiyen, sanat müziği dinleyen çağ dışı mı? elbette hayır! Bünyesinde pozitif bir anlam barındıran çağdaşlığın kriteri; gelişmişliktir. Gelişim ise değişime gebedir, ancak değişim her zaman gelişimi doğurmaz. Dolayısıyla; bireyler clup müzik dinledikleri için çağdaş olmazlar ya da dinlemedikleri için çağ dışı! Ha onlar hiç olmasın da demiyorum, müzik dünyasında bir renk olarak gayet güzeller.

Fakat bazı kavramlar var ki... Çağdaşlı da bunların arasında! Nereye çeksen gider cinsten; anlam değil, anlamlandırma yanlışlığına kurban gidenlerden! Sanırım birilerinin bu önemli olguyu yeniden tanımlaması şart oldu. İlericilikle gericilik arasındaki ayrımın yapılması da tabi! (umarım)Şimdi anlıyoruz ki, çağdaşlığın tanımı, öyle tekdüze değil.

  Kanaatimce yanlış manalar yüklenen başka kavramlar da var. Bunlardan bazıları; saygı ve görecelik. Einstein'ın kemikleri sızlıyordur diye düşünüyorum. 

  Böylesine... Herşeye göreceli demek; bir anlamda güzel olsa da, genel doğrular ortaya koymayı zor kıldığından, abartılmamalı sanki. Yani bir toplum, bir hükümet; eşcinsel evliliğini yasallaştırdığı için... O toplum asansöre binmiş gibi çağdaşlık zirvesine mi çıkar? Bundan daha aşağı bir çıkar sanırım olamaz.

  Bu meseleyi çağdaşlık olgusuyla ilişkilendirdiğimizde ağırlıklı kesimin söz konusu olayı hoşgörmesi, bu durumun çağdaşlık olduğunu mu gösterir? Yooo! 

  Biliyoruz ki, demokrasi; çoğunluğun istediğini kabul etmekle olur. Ama demokrasi irdelendiğinde, görürüz ki çoğunluk her zaman iyi olanı seçmez. Tıpkı Akp iktidarlığında olduğu gibi...

  Ülkenin hemen tüm aydınları Akp karşıtı olduğuna göre... Eh! Demek ki çağdaşlık ilkelerinden olan demokrasi dahi, bazı zamanlar amacına ulaşamayabilir.

  Gelelim asıl konumuza... Teoride hayrımıza sanılan bu tasarı, mantığı çarpık olduğundan; postmodern olacağım hayaliyle, pratikte kablosu kopmuş asansör gibi dibe çakılmayalım da... Maazallah!

  Bu uygulama sunusu haddini aştığı için, ben de örneklerimi abartmayı kendimde hak gördüm. Madem tercih denildiğinde, özgürlük denildiğinde akan sular duruluyor... O halde şu bizim postmodernistler cevabını versinler bana! Dünyada sapık mı yok sanki? Anne-oğul, baba-kız belki de eşcinselse; anne-kız, baba-oğul ilişkileri de var. Sayıları ne kadar az olsa da bunlar insan(sız)lığın doğruları. Gerçi hayvanların uçkuruna göz diken asıl hayvanların bunu yapması çok da şaşılası değil, ama neyse! 

  Düşünelim ki bizde de yasalaştı bu durum... O zaman bu sözde aşıklar da evlenmek isterlerse... N'olacak? Sanırım kahin olmaya gerek yok öngörüde bulunmak için. Çünkü değişmez kural şudur k; sapıklık sapıklığı doğurur. Yani bunun talebi bir yüzyıl sonra da olsa, farketmez! O-la-cak! 

  Tüm bu çatallanmalar düşünülmeden, getirilerin(bence götürü tabi) hesabı yapılmadan; 'medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar' misali, öylece kalakalırsın!

  Sonuç mu arkadaşım? Çağdaşlık denilen şey; kıldan ince kılıçtan keskin. Öyle modalaştırılmış her şeye çağdaşlık diyemezsin!

adanaulus

14.08.2012 18:38:30

YAZARLAR


YÜREĞİR’E 7 YENİ HİBE ARAÇ

ÖNCE HASTA MI, ÖNCE ÇALIŞAN MI?

OYA TEKİN: KAPSAYICILIK VE EŞİTLİK TEMEL YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ OLACAK

LEZZET ARASI’NIN YENİ DURAĞI ADANA OLDU

YÜREĞİR BELEDİYESİNDEN 230 TEKERLEKLİ SANDALYE

5 YILDA 76 BİN 156 KİŞİ DOLANDIRILDI

DÜNYA USTALAR ŞAMPİYONASINDA ADANA’NIN GURURU

ADANA'DA 2 BİN 316 EV VE İŞYERİNİ TESLİM ETTİK

DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ