CHP ve 10 Haziran

CHP ve 10 Haziran

CHP Adana İl Başkanlığı için 10 Haziran'da seçim var. Adaylar ortaya çıkmaya başladı. Eski il başkanlarından Orhan Sümer ve Yüreğir İlçe Başkanı Turgut Üstün'ün il başkan adaylığı için yoğun kulis çalışması yaptıkları gözleniyor. 23. Dönem Adana Milletvekili Hulusi Güvel cephesinde netlik yok. Gelişmeleri izleyen Güvel'in durum değerlendirmesi yaptığı, son ana kadar bekleyeceği biliniyor. Olaylara temkinli yaklaşan Güvel'in olası adaylık için güvendiği ve kamuoyunca yakından tanınan isimlerin yanı sıra üniversite eğitimi almış yeni kuşak CHP'lilerle görüş alışverişinde bulunduğu kaydediliyor.

İyi bir başlangıç yapan, genel merkeze rağmen ikinci kez il başkanlık koltuğuna oturan ancak son zamanlarda eleştirilere maruz kalan mevcut İl Başkanı Zeydan Karalar, kararını açıklamasa da adaylığı kimseyi yanıltmayacak.

CHP'de bir de sürpriz aday var. Uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Seyhan Belediyesi Eski Başkanı, Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li İmar Komisyonu Başkanı Ahmet Cevdet Yağ'ın oğlu Gökhan Yağ da il başkanı olmak istiyor. Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu Gökhan Yağ, 30 yaşında. Yağ'ın adaylığına sıcak bakanların başında Adana Milletvekili Ümit Özgümüş geliyor. CHP MYK'da bazı isimler de Gökhan Yağ'ın adaylığını destekliyor. Gökhan Yağ için il başkanlığının erken olduğunu söyleyenler olsa da Türkiye'de henüz 30 yaşına gelmeden milletvekilliği ve bakanlık yapmış insanların varlığını göz önüne almakta fayda var. Oğul Gökhan'ın bu çıkışı 'Baba mirası' olarak değerlendirilmemeli, öğrenim hayatını siyasete göre şekillendirdiği unutulmamalıdır. Diğer önemli nokta ise siyasette gençlerin önünün açılması gerektiğine yönelik söylemlerin popülist yaklaşımlar olmadığı kanıtlanmalıdır. Bu anlayış sadece CHP için değil diğer tüm partiler için geçerli olmalıdır.

***

CHP Adana İl Başkanlığı koltuğuna oturmak isteyenlerin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Adana Şakirpaşa Havalimanı'na inişinde tam kadro görüntü verdiklerini de atlamayalım. Sayın Kılıçdaroğlu'na mikrofon uzatsak da soru sormamıza izin vermediği için il başkanlığı ile ilgili düşüncelerini öğrenemedik. İl Başkanlığı dışında sorulacak sorular da vardı ama Kılıçdaroğlu, havalimanında kendisini 1 saat bekleyen gazetecilere 5 dakikasını ayırma zahmetinde bulunmadı.

***

10 Haziran Pazar günü Yüreğir Kapalı Spor Salonu'nda kıyasıya bir yarış olacağı tahmin ediliyor. Bize ulaşan bilgiler ışığında adayların ve muhtemel adayların yaklaşımlarını irdelemeye çalıştık. Gönlünde yatan aslanı açıklamayanlar da kusura bakmasın artık...

Sonuç olarak söylenmesi gerekenleri de anlatıp bitirelim. CHP'nin Adana'daki örgüt yapısı artık iyi tahlil edilmeli. Örgütler günün şartlarına göre yeniden şekillenmeli. Uzun zamandan bu yana siyasetle uğraşan, kenti ve ülkesi için emek veren donanımlı insanların öne çıkması gerekiyor. Sözkonusu kişilerin dinamik, heyecanlı, bilgili ve kültürlü genç kuşaklarla birlikte atacağı adımlar CHP Adana için farklı başlangıçları beraberinde getirebilir.

Tüm adaylara başarılar...

İyi haftalar...
SATIR ARASI

M.ÖMER ÜNEY

o.uney@yeniadana.net


adanaulus

14.08.2012 17:24:36

YAZARLAR


“ŞAKİRPAŞA HAVALİMANI’NI KAPATTIRMAYACAĞIZ”

SEYHAN’DA, YAZ SPOR OKULLARI’NA KAYITLAR BAŞLADI

BATU: SAĞLIKTA VERGİ ADALETİ İSTİYORUZ

ÇALINTI MOTOSİKLET VE BİSİKLET BULUNDU

TGC: SİYASETÇİLERİN GAZETECİLERİ TEHDİT ETMESİ SUÇTUR

MMO’DAN ASANSÖR KAZASI AÇIKLAMASI

CHP’Lİ SÜMER: TÜRKİYE AYÇİÇEĞİ İTHALATINDA DÜNYA LİDERİ

CEYHAN BELEDİYESİNDEN EMEKLİLERE 7 BİN TL BAYRAM İKRAMİYESİ

ÇUKUROVA’DA BAYRAM ÖNCESİ GIDA DENETİMİ

YÜREĞİR'DE YENİ DOĞAN BEBEKLERE ‘HOŞ GELDİN’ HEDİYESİ

İfral TURGUT/ AK ŞENER SARAY KADINI OLUYOR

ADANASPOR’DA SATIŞ İPTAL

“TMO BUĞDAY ALMAK İSTEMİYOR”

İÇİNE DOĞRU ÇÖKEN SİYASET

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE TÜRKİYE’DE YAPILACAK

SASA ADANA’NIN İHRACAT ŞAMPİYONU

1000 İHRACATÇI LİSTESİNDE ADANA’DAN 20 FİRMA