CHP ve kadınlar

CHP ve kadınlar

Yerel seçim tarihinin 27 Ekim 2013 olarak belirlenmesinden sonra CHP Adana teşkilatlarında gözle görülür bir hareketlenme başladı. Milletvekilleri Faruk Loğoğlu ve Ali Demirçalı'nın örgüt temsilcilerinin yanı sıra sivil toplum örgütlerine yaptığı ziyaretler sıklaştı. İl Başkanı Orhan Sümer ve ekibinin mahalle, köy ve ilçelerde gerçekleştirdiği seri programlar partinin Adana'da işi başından sıkı tutacağını işaret ediyor. İl Başkanı Sümer'in kadrosunda genç politikacılara ağırlık vermesi daha çok noktalara ulaşma hedefini de gösteriyor. Geçen hafta küçük çaplı bir polemik yaşansa da taraflar parti içi tartışmaların bir kenara bırakılması paydasında birleşiyor.

CHP'de büyükşehir ve ilçe belediyelerine talip olanlar da Ankara'da nabız yoklamaya başladı bile... Büyükşehir'e aday adayı olduğunu kamuoyuna daha önce açıklayan Soner Çetin dışında Hulusi Güvel'in de altyapı çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor. Geçtiğimiz yerel seçimlerde Deniz Baykal'ın aday olarak elini kaldırdığı ancak sonra vazgeçtiği, bu harekete rağmen Baykal'a kazan kaldırmayan ve işin peşini bırakmayan Soner Çetin ile birlikte Kemal Kılıçdaroğlu'nun Adana'daki mitingde onbinlerce kişiye alkışlattığı 23. Dönem Adana Milletvekili Hulusi Güvel'in de şanslı olduğu görülüyor. Öte yandan Adana'daki aday adaylarının daha çok avukatlık mesleğine mensup olacağı tahmin ediliyor.

Parti, politika ve yerel seçimleri konuşurken kadınlara ayrı bir parantez açmamak haksızlık olur. Aday adayları önümüzdeki günlerde netleşmeye başladığında görülecek ki; CHP Adana, özellikle kadınların belediye başkanı olma mücadelesine sahne olacak. Parti Genel Merkezi'nin kadınlara daha çok şans verilmesini istediğini belirten Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu'nun söylediklerine bakılırsa Adana'da kadınların işi sıkı tutması halinde önemli kazanımlar elde edecekleri söylenebilir. Milletvekili Ali Demirçalı da kadınlarla çıkılacak yolda -futbol tabiriyle- 1-0 önde başlanacağına inandığına göre kadınların içlerindeki cevheri ortaya çıkarması gerekiyor.

İş dünyasında, avukatlık, mühendislik-mimarlık camiasında ve farklı meslek gruplarında öne çıkan kadınların önderlik yapacağı bir toplumun çağdaş bir yapıya bürüneceğini göz ardı etmemek lazım. Kimi zaman koruyucu, kimi zaman şefkatli, kimi zaman yönlendirici özellikleriyle bilinen kadınların politikada etkin görevler üstlenmesi toplumun menfaati icabıdır. Önder kadının; fitne-fesata, gericiliğe, kirliliğe, kısır çekişmelere prim vermeyip kentinin ve kentlisinin çıkarlarını koruyacağı düşünülmelidir.

Bugünkü konumuzun CHP olduğuna bakmayın siz... Diğer partiler de değişimden yana tavır almalıdır. Sözde değil özde hareket edip kadınlara daha çok şans tanımalıdır.

Çağdaş toplum hedefinin kadınlarla yakalanabileceği unutulmamalıdır.

***

Siyasetten kültür ve sanata geçerek 19. Altın Koza'nın Adanalılar için güzel ve mutlu anlara sahne olmasını diliyorum.

İyi haftalar...

adanaulus

16.09.2012 01:28:05

YAZARLAR


DEMİRSPOR BAŞKANVEKİLİ KORKMAZ İSTİFA ETTİ

CHP’Lİ OYA TEKİN: BİZİM MAKAMIMIZ SOKAKLAR

75. YIL SANAT GALERİSİ NE OLACAK?

ADANALI ÇİFTÇİLER, SULAMA MAĞDURU

ADANA VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA VAR!

KAHRAMANMARAŞ’TA YAPAY GÖLET

DEMİRSPOR'UN TRANSFER HARCAMA LİMİTİ AÇIKLANDI

ABB U16 KIZ BASKETBOL TAKIMI’NIN 5 OYUNCUSU MİLLİ TAKIMA DAVET EDİLDİ

GENÇLER KAYKAY YARIŞMASINDA BULUŞTU

MAL BEYANI BAYRAMDA DA ASILI KALDI

ADANA’DA KAÇAK SU KALLANANLARA 143 BİN LİRA CEZA!

"BU UYGULAMA ENFLASYONU KÖRÜKLER"

İSTİRAHAT HALİNDE GÖRÜLEN EL TİTREMESİ PARKİNSON HABERCİSİ OLABİLİR!

SKOLYOZ HAKKINDA DOĞRU SANILAN 10 YANLIŞ!

SEYHAN BELEDİYESİ, 4 BİN 734 ADET KURBAN KESİMİ GERÇEKLEŞTİRDİ

ŞÜPHE VE KUŞKU TOPLUMSAL BAĞLARI ZAYIFLATIYOR!

TARİHTEN BİR YAPRAK